Monitor AOC AGON PRO AG276QZD – dostupná pozvánka do světa OLED hraní (RECENZE)

WhatsApp Image 2025-03-12 at 10.50.01 maleAOC AGON PRO AG276QZD je s cenovkou kolem 14 tisíc v současnosti nejlevnější vstupenkou do prestižního klubu herních OLED monitorů. Pojďme tedy nakouknout, co toto členství znamená a nakolik se vyplatí si pořídit nejlevnějšího z nejdražších.

Papírová krabice, papírová výplň a cihla navíc

AGON PRO AG276QZD přichází ve stylové a příjemně nevelké kartonové krabici. Samotná obrazovka je totiž krásně tenoučká – OLEDy totiž nepotřebují extra vrstvu podsvětlení, jako to mají LCDčka. Moc příjemná je také absence klasické polystyrenové výplně, místo které najdete přihrádky z recyklovaného papíru. Ten je jednak ekologičtější a jednak se s ním lépe manipuluje. Navíc vám nenechá bílé cucky všudemožně a daleko lépe se do něho monitor balí zpět, což je super, pokud ho budete chtít někam přemisťovat (třeba když máte na recenzi půjčený novinářský vzorek, který pak posíláte zpátky).ad03c4a5-2ce7-4947-ae6b-e1649942b72d male
Kromě výplně v krabici najdete také veškeré potřebné kabely – jedno HDMI, jeden DisplayPort a jedno upstream USB pro připojení USB rozbočovače, všechny v slušné délce 1.8 m. Bohužel tam najdete také nepříjemně velikou cihlu napájecího adaptéru. Adaptér bývá u mnoha moderních monitorů vestavěný v obrazovce a stačí tedy připojit napájecí kabel, tady tomu tak ovšem není, takže dostáváte nevzhledný předmět navíc. Škoda.

Poskládat monitor je bezšroubováková záležitost na 3 minuty, prostě zacvaknete držák, prsty přikroutíte stojan a máte hotovo. 2f7228ad-e6fe-45ef-b20f-29b4014e303f maleStojan umí veškeré ergonomické pohyby, které jsou běžně možné – můžete naklánět -5° - +20° nahoru dolů, ±30° doleva doprava, jezdit 13 cm nahoru a dolů anebo provést pivot do vertikální polohy. Stojan je velmi příjemně kompaktní, takže vám zabere jenom minimum místa na stole. AOC ho nazývá „eSport optimalizovaným“ – ať už tím myslí cokoliv, tenhle stojan je opravdu parádní, určitě jeden z nejlepších, jaké jsme kdy viděli. Samozřejmě ho taky můžete úplně vynechat a použít rameno, v krabici najdete bytelný 100x100 VESA adaptér.

Sexy monitor s RGB pruhem přehledným OSD menu

Tenhle monitor prostě vypadá dobře. Jasně, herní estetiku dostal do vínku lopatou, nicméně je zároveň docela 1698bf02-5738-475f-aeb0-dcac32619e23_male.jpgdecentní, zejména díky kompaktní noze a stojanu. Jakožto OLED nepotřebuje extra vrstvu podsvícení, obrazovka je tedy luxusně tenká. Rámečky jsou moderně minimalistické, takže máte před očima samou obrazovku a skoro žádný plast.
Na zadní straně najdete porty pro připojení v sestavě dvou HDMI 2.0, dvou DisplayPortů 1.4 a dvou USB 3.2. K plné sestavě tedy chybí USB-C, které by vám dovolilo jediným kabelem připojit a napájet notebook. Mistr produktivity to tedy není, ale tady je třeba vzít v potaz, že před vámi stojí herní kousek zaměřený na poměr cena výkon.

Co nepotěší je zmíněná generace HDMI – 2.0 totiž není dost rychlé, aby utáhlo 1440p na 240 Hz, omezí vás na 1440p a 144 Hz, takže v podstatě nemáte na výběr a musíte použít DisplayPort. U konzolí však DisplayPort není a při použití HDMI 2.0 přijdete o VRR. To ve výsledku znamená, že jestli chcete tenhle monitor využít naplno, potřebujete PC a použít DisplayPort.

Druhá věc, která nás netěší, jsou vestavěné reproduktory. S 5 W výkonu zní podle očekávání plechově a ploše, takže se jejich použití, pokud možno, chcete vyhnout. Navíc jsou drzé – po připojení monitoru nám na ně Windows bez ptaní přepnul, takže jsme si ihned mohli ověřit, jestli jsou k něčemu. Nejsou. Tady mohlo AOC ušetřit na nákladech radši než na HDMI iteraci, tyhle repro jsou podle nás opravdu zbytečné.
Podobně de facto zbytečný je RGB pruh na zadní straně, ale ten na rozdíl od plechových reproduktorů dokáže potěšit a prozářit i pochmurný den. V OSD si snadno nastavíte různé efekty a barevná schémata, aby vám monitor krásně zapadl do estetiky vaší herní stanice. Celkově je AGON PRO AG276QZD designově povedený, od šikovného stojanu až po RGB světýlka. Nicméně, hlavní jsou ta světýlka vepředu, neboli obraz.

Dostupnější OLED je pořád OLED

OLED panely jsou jako stvořené pro hraní her. Kromě klasických výhod, které nejspíš velmi dobře znáte z televizí (zejména nekonečný kontrast, který je daný tím, že se každý pixel rozsvěcuje samostatně) mají totiž ještě jednu důležitou vlastnost – mají téměř okamžitou odezvu. Takže zatímco slušný LCD displej vytáhne dobu odezvy 1 ms, OLEDy umí neuvěřitelných 0,03 ms, jejich odezva je tedy asi 30krát rychlejší. V praxi to znamená, že se 0ae4524d-c66a-4506-a2f6-7b2bb6537bf7 maleOLEDový obraz při rychlém pohybu v podstatě vůbec nerozmazává a působí tak ostřeji a plynuleji než obraz se standardní LCD odezvou, i když máte stejnou snímkovou frekvenci. Pro hraní je to naprostá paráda, vytáhnete ze svého frameratu maximum.

OLED má samozřejmě i svoje nevýhody. Zaprvé je to jejich nižší svítivost, která se u AGON PRO AG276QZD podepisuje zejména na kvalitě HDR módu – když máte na obrazovce hodně bílé barvy (a je tedy potřeba hodně světla), tak monitor nestíhá a vyplivne vám spíš šedou než bílou. HDR tedy u tohohle monitoru vypnout. Ono to až tak nevadí, ten nekonečný kontrast a opravdu černé černé stejně přebíjí sebelepší HDR.
Zadruhé je to pak vypalování obrazu, které hrozí zejména pokud zobrazujete statické prvky – ano, například interface Windows. Jako moderní OLED displej je proti tomu AGON PRO AG276QZD ošetřený hardwarově i softwarově – každých několik hodin se vás zeptá, jestli by si mohl na chvilku odpočinout. Navíc dostal do vínku tříletou OLED záruku, takže jestli se vám něco vypálí, můžete si jít pro nový kousek. A s tím, jak rychle monitory zlevňují, to po pár letech nejspíš bude něco v úplně jiné kategorii specifikací.

27“ QHD 240 Hz: zlatý poměr na každé hraní

O nic méně důležitá než technologie panelu je samozřejmě jeho velikost, rozlišení a rychlost. AGON AG276QZD se těší výborným poměrem těchto specifikací. Standardní 16:9 Quad HD, tedy 2556 x 1440p, při 27 palcích úhlopříčky dává obraz tak akorát pro standardní monitorovou sledovací vzdálenost – pixelová hustota je totiž dostatečná, abyste z jednoho metru neměli šanci rozeznávat jednotlivé pixely, takže všechno vypadá příjemně40bbb100-579c-4d2f-b333-3cba07ed209e male detailně (což by třeba Full HD při 27“ nezvládalo). Takže velmi dobrý poměr velikosti a rozlišení.
Pokud chcete hrát hry na PC, nejspíš chcete mít obrazovku také rychlou. 240 Hz je víc než dost pro naprostou většinu použití – při hraní esportových titulů jako CS2 je to dost pro opravdu seriózní soutěžní hraní, zatímco při hraní nejnovějších naleštěných AAA dobrodružství si na 240 snímků za vteřinu nesáhnete ani s DLSS protočeným na maximum, tedy pokud nemáte počítač osazený aspoň RTX 4090, v kterémž případě ale nejspíš budete šahat po jiné cenové kategorii monitorů.
Poměr velikosti, rozlišení a rychlosti AGONu v AG276QZD perfektně odpovídá jeho zařazení do vyšší střední třídy. Když to doplníte o perfektní kontrast a téměř nulovou dobu odezvy, máte opravdu parádní herní monitor.

Závěr – stojí AG276QZD za svou cenovku?

AG276QZD je jeden z nejlevnějších, jestli ne ten nejlevnější OLED herní monitor, který můžete dnes v česku koupit. Proto se samozřejmě ptáme, jestli má dobrý poměr cena výkon a jestli není příliš ořezaný. Trochu ořezaný samozřejmě je, chybí nám tu USB-C a HDR není kdovíco. Na druhou stranu má parádní stojan, dobře vypadá a dokonce má slušivý RGB pruh, což určitě není základní vybavení. Nicméně, jako hlavní displej na práci v dnešní době najdete i lepší monitory, i mezi herními. Na hraní je vybavený víc než dobře. Upřímně, slušný displej dokáže velmi zlepšit herní prožitek, a za středně velkou investici si polepšíte hned o několik úrovní.

Co se nám líbilo:

- OLED na gaming je dokonalý
- Zlatý poměr 27“ 1440p
- Ergonomický stojan, který je pěkný a kompaktní
- RGB pruh na zadní straně
- Poměr cena/výkon je parádní

Co se nám nelíbilo

- HDMI 2.0 je pod specifikací monitoru
- HDR je slabší
- Zbytečné reproduktory
- LCD teď pro nás nevypadá vůbec dobře

 

 


Poslat na email Tisk Přidat mezi oblíbené TwitterFacebook googleLinkujGoogle BuzzTip redakci