Monitory pro kancelářskou práci

kancelarsky LCD monitor„Kancelářský monitor“ je sice široké označení, přesto si pod ním asi většina z nás představí cenově dostupný LCD panel s ani příliš malou, ani velkou úhlopříčkou displeje, spíše průměrnými parametry obrazu, střídmým designem, ale také třeba výbavou moderními ergonomickými prvky. V poslední době však i ve třídě monitorů pro kancelář velmi rychle přijímáme (nebo jsme spíše nuceni postupně přijmout) za standard také něco, co před pár lety patřilo do oblasti „domácí zábavy“ či multimediálních aplikací. Zatímco v transformaci z klasického formátu displeje 4:3, popřípadě 5:4, na poměr stran 16:10 můžeme v kancelářském prostředí skutečně najít přínos, ještě širší formát 16:9 je už v tomto ohledu přinejmenším diskutabilní. Právě takovéto, výrobně levnější, monitory se ovšem i v této kategorii velmi výrazně prosazují a z formátu, který je zde pro praktické využití již bezdůvodně široký (zejména při menších úhlopříčkách a rozlišeních), se stává nový standard. Stále naštěstí najdeme i méně, či zcela „neširokoúhlé“ nové panely a současná nabídka LCD je celkově natolik rozsáhlá a rozmanitá, že by si z ní měl být schopen vybrat opravdu každý. Spolu s výrobci a dodavateli monitorů si ji stejně jako technologické novinky či výhled do budoucna přibližme.

Kancelářské monitory za babku...

Jaké nejlevnější ryze kancelářské monitory (převážně pro práci s dokumenty, tabulkami, webem, e-mailem) najdou firmy s omezeným rozpočtem v současné nabídce? Čím jsou tyto produkty kromě nízké ceny charakteristické a v jakých cenách je lze pořídit?

LCD BenQ„Naše nabídka nejlevnějších kancelářských monitorů zahrnuje modely s klasickým CCFL podsvitem, mezi něž patří zcela nejlevnější model G2200W (22“, 16:10) v ceně kolem 4 475 Kč bez DPH. Dále to jsou monitory s LED podsvitem, modely BL902M (18,5“, 5:4) za 4 975 Kč a BL2201M (22“, 16:10) za 5 225 Kč bez DPH z nové série BL,“ říká Matúš Výbošťok ze společnosti BenQ a dodává, že tyto monitory lze výškově nastavovat, přičemž nové modely jsou vybaveny také senzorem pohybu. Díky němu se displej, pokud před ním není registrovatelný pohyb, automaticky přepíná do úsporného režimu. Touto funkcí disponuje například 22“ model s LED podsvitem BL2201PT (22“/16:10, 5 725 Kč) nebo 22“ typ G2200WT s klasickým podsvitem (22“/16:10, 5 225 Kč bez DPH).

Značku Eizo má možná ještě řada uživatelů spojenu převážně s poměrně drahými, profesionálními monitory pro grafiky, konstruktéry či jiné specialisty. Tento výrobce se však již nějakou dobu intenzivně věnuje také kategorii cenově dostupných kancelářských monitorů. K těm nejlevnějším říká ředitel českého a slovenského zastoupení značky prostřednictvím společnosti Avnet Antonín Charvát následující: „Ty nejlacinější modely osazené dnes na trhu nejlevnějším typem LCD obrazovky (TN – twisted nematic), která většinou postačí na jednoduchou práci s texty, nabízí Eizo v úhlopříčkách od 19" až po širokoúhlé 22"/23" vybavené novými úspornými podsvětlovacími systémy (new CCFL nebo white LED). I v této kategorii produktů, kde je velmi často hlavním rozhodovacím kritériem cena, nabízí Eizo standardně za nízkou cenu některá vylepšení, která výrazně zlepšují užitnou hodnotu a ulehčují uživatelům práci.“ V této souvislosti zmiňuje Antonín Charvát například obvody Auto EcoView pro automatickou optimalizaci jasu podle intenzity okolního světla či přednastavený režim Paper Mode, který optimalizuje kontrast a podání bílé pro simulaci tiskového papíru při čtení elektronických knih, novin atd. „Další novinkou (23" LCD řady EV – EcoView) je senzor EcoSense pro automatické zapínání a vypínání monitoru podle přítomnosti uživatele. Model EV2313W je vybaven kromě standardních dvou vstupů (DVI-D a D-Sub) také moderním osmibitovým digitálním rozhraním DisplayPort,“ říká Antonín Charvát a doplňuje, že všechny kancelářské modely mají úsporné reproduktory ukryté v zadní části monitoru. U monitorů s displejem typu TN a novým úsporným podsvětlením prý typický příkon nepřekračuje dvacet wattů. Ceny nejlevnějších kancelářských monitorů Eizo se dnes v internetových obchodech pohybují od 5 700 až 7 800 korun bez DPH.

LCD monitor Fujitsu„V této kategorii nabízíme modelovou řadu E, což jsou monitory s úhlopříčkou 19" a širokoúhlé 19", 22" a 23" monitory,“ říká Jan Šplíchal z Fujitsu. „Všechny modely nabízejí LED podsvícení a disponují DVI i VGA konektorem. Splňují veškeré požadavky a certifikace, které jsou na zmíněnou kategorii displejů kladeny. Nově také nabízíme přepracované uživatelské menu, které je nyní ergonomičtější. Modelová řada E se vyznačuje také reprezentativním matným černým provedením a vybavením integrovanými reproduktory. Cenově se tato řada pohybuje v rozmezí od 2 500 do 4 500 korun v závislosti na velikosti úhlopříčky,“ upřesňuje Jan Šplíchal.

Jedním z již mála výrobců nabízejících také monitory s klasickým formátem displeje je iiyama, která podle slov Romana Ochodka z AT Computers ve své nabídce stále udržuje tradiční 19“ kancelářské modely ve formátu 5:4 a také typy s 22“ displejem 16:10. „Tady se zaměřujeme jak na ergonomii monitoru, týkající se uživatelského nastavení náklonu nebo výšky, tak především na potřebné rozlišení a formát obrazu. Za dostupný a kvalitní kancelářský monitor s displejem 5:4 o rozlišení 1280×1024 považuji model E1906S-B, který je vybaven jak analogovým vstupem D-Sub, tak digitálním DVI-D a stereo reproduktory. Tento typ nabízíme za koncovou doporučenou cenu 3 220 Kč bez DPH. V naší nabídce najdou zákazníci tento monitor také ve verzi s výškově nastavitelným stojanem a funkcí Pivot, která umožňuje otočení panelu do vertikální polohy. Model B2206WS je pak řešením pro zákazníky, kteří požadují 22" LCD, od kterého očekávají splnění veškerých nároků na pracovní monitor. Má rozlišení 1680×1050 (16:10), výškově nastavitelný stojan, funkci Pivot, vstupy D-Sub a DVI-D i stereo reproduktory. Cena je 3 990 Kč bez DPH,“ říká Roman Ochodek.

LCD Nec„Tato otázka je trochu zavádějící,“ míní Radek Pospíšil z Necu. „Je nutné si uvědomit, že rovněž u kancelářské práce lze měřit produktivitu. Nabízí se tak docela reálná otázka, zda mi stojí za to ušetřit několik stokorun při koupi nového LCD panelu za předpokladu, že se uživatel bude zdržovat ‚rolováním‘ pracovní plochy 19“ LCD, a bude tak mít reálně horší produktivitu, než uživatel, který může na pracovní ploše zobrazit dvě plné strany velikosti A4. Jako druhá alternativa zde může vystoupit například 23“ LCD s plným HD rozlišením, který nabídne výrazně větší pracovní plochu a tím pádem i produktivitu práce.“ Jak říká Radek Pospíšil, doporučená koncová cena nejlevnějšího LCD v nabídce Nec je 2 600 Kč. „Zákazník však může získat 19“ panel vybavený analogovým a digitálním vstupem, navíc s integrovanými reproduktory. Za dalších 900 korun bez DPH již ale uživatel může získat zmíněný 23“ Full HD LCD se stejnou výbavou. Pokud budeme preferovat pouze cenu, musíme oželet zejména ergonomické možnosti nastavení. Komfort více vstupů a zmíněné reproduktory jsou již u Nec standardem i u této kategorie produktů. U levných LCD panelů bohužel nelze počítat s nejnovějšími technologiemi výroby matric LCD panelů. Zde je prostor pouze pro TN+Film. Lepší panely pak lze najít u vyšší kategorie kancelářských LCD panelů (IPS, PVA).“ Radek Pospíšil se ještě zmiňuje o technologii LED podsvícení: „Ta je sice dražší, ale dokáže ušetřit nemalé prostředky za elektrickou energii díky nízkému příkonu. Pokud však budeme respektovat výběr pouze těch nejlevnějších produktů, rovněž tato technologie nebude v produktové nabídce zastoupena. V kategorii nejlevnějších monitorů nabízíme alternativu s menším počtem podsvětlovacích trubic, čímž logicky klesá i příkon LCD panelu,“ vysvětluje Radek Pospíšil ze společnosti Nec.

...a něco pro ty, kdo na cenu nehledí

Co naopak v kategorii monitorů pro kancelářské prostředí mohou výrobci nabídnout zákazníkům, kteří na cenu hledí minimálně, zato pro svoji práci vybírají skutečně to nejlepší?

Zatímco zástupce společnosti BenQ se k této otázce nevyjádřil, Antonín Charvát zastupující značku Eizo rozhodně na informace skoupý nebyl. „Monitory, které jsou kromě zpracování textu určeny také pro reprodukci kancelářské grafiky (grafy, obrázky na webu, krátká videa nebo powerpointové prezentace) jsou osazovány dokonalejším typem LCD obrazovky (LCD obrazovka typu VA – vertical alignment), která umožňuje relativně dobré zachování kontrastu a barevné reprodukce i v širších úhlech pohledu. I zde nabízí Eizo kvalitní kancelářské monitory v úhlopříčkách od 19" až po širokoúhlé 22" či 23", vybavené novými úspornými podsvětlovacími systémy (new CCFL nebo White LED). Také v této kategorii produktů nabízí Eizo již standardně některá vylepšení, která výrazně zlepšují užitnou hodnotu a ulehčují uživatelům jejich práci. Standardem jsou obvody Auto EcoView pro automatickou otimalizaci jasu podle intenzity okolního světla. Kromě snížení zrakové únavy přináší tato technologie také výrazné úspory ve spotřebě elektrické energie a významné prodloužení životnosti podsvětlovacího systému. Z nových vlastností je to již výše popsaný přednastavený režim Paper Mode. Zajímavý je rovněž režim EyeCare Mode, který dokáže výrazně snížit jas monitoru při omezených světelných podmínkách (práce při lampičce v noci) až na pouhé 3 cd/m2. LCD monitor EizoDalší novinkou (23" LCD řady EV) je integrovaný senzor EcoSense pro, také již zmíněné, automatické zapínání a vypínání monitoru podle přítomnosti obsluhy. Širokoúhlé modely (22") S2233W a (23") EV2333W jsou již vybavovány kromě standardních dvou vstupů (DVI-D a D-Sub) moderním osmibitovým digitálním rozhraním typu DisplayPort. Modely určené pro kancelářskou grafiku umožňují poměrně dobře nastavovat základní fotografické parametry (široký rozsah jasu, barevné teploty a gradace obrazu gama). Velkou novinkou je 23" kancelářský model T2351W MultiTouch vybavený dotykovou fólií, rozeznávající jak dotyk speciální tužky, tak lidské ruky. Přitom dokáže rozeznávat i více prstů, takže umožňuje podobně jako nejmodernější dotykové mobilní telefony nebo iPady využití některých nových funkcí, jako je například zoom (pomocí palce a ukazováčku) nebo pootočení obrazu. Tento model byl vyvinut pro rychlé listování internetem a pročítání elektronických textů, kdy lze s textem snadno manipulovat (rolování, zoom atd.). U modelů osazovaných obrazovkou typu VA s novým úsporným podsvětlovacím systémem nepřekračuje typický příkon 25 wattů,“ popisuje Antonín Charvát. Internetové ceny (bez DPH) těchto špičkově vybavených kancelářských monitorů začínají na 9 500 až 10 800 Kč. „Je zajímavé si povšimnout, že cena nejdražších 23" TN modelů Eizo je jen o 2 700 korun nižší než cena nejdražších 23" VA modelů téže značky (mluvíme o cenách bez DPH),“ podotýká Antonín Charvát. „Naskýtá se tedy otázka, zda se nevyplatí připlatit si zhruba dva tisíce za kancelářský monitor osazeným lepším VA LCD panelem.“

Jan Šplíchal z Fujitsu prozrazuje, že pro tuto kategorii zákazníků má výrobce připravenu modelovou řadu B v úhlopříčkách 19“ až 24“. „Tyto LED monitory mají funkci pivot, která umožňuje výškové nastavení i 90° rotaci. Nově je dostupný také DisplayPort a USB porty pro komfortnější připojení USB zařízení přímo z pracovní desky stolu,“ poznamenává Jan Šplíchal.

„Náročnějším uživatelům nabízíme 26" panely s formátem obrazu 16:10 a rozlišením 1920×1200, které zajistí maximální komfort i rychlost práce, neboť bez problému nahradí dva monitory na pracovním stole,“ říká k monitorům iiyama Roman Ochodek z AT Computers. „Novinkou je pak náš model T2250MTS, který má infračervené převaděče a přijímače kolem svého obvodu. Podporuje mnohodotyková gesta, můžete používat dva prsty najednou k zoomování webových stránek, tabulek či fotografií. Můžete taky otáčet obrázky, nebo dokonce kreslit v různých programech. V otvoru na spodní hraně monitoru je umístěn stylus, který je však navržen pro skutečně precizní operace. Po většinu času budete chtít používat prsty, obdobně jako na iphonu. Já osobně se domnívám, že v dotekovém ovládání jako takovém je budoucnost,“ míní Roman Ochodek a dodává, že všechny tyto panely jsou „z dílny Eco“ a vyznačují se velmi nízkou spotřebou elektrické energie.

LCD Nec„Při výběru ‚ideálního‘ kancelářského monitoru by si měl zákazník nejprve položit základní otázku – do jaké míry je pro něj důležitá věrná reprodukce barevného podání,“ říká Radek Pospíšil z Necu. „Pokud předpokládaná práce souvisí s barevně kritickým prostředím, měl by výběr zahrnovat jiné technologie výroby matric panelů než TN+Film. Jako alternativy to jsou již zmíněné IPS, případně PVA. V případě našeho portfolia jsou těmito lépe vybavenými modely EA 231WMi nebo EA232WMi, kde je použit tzv. e-IPS panel. Ostatní modely jsou zpravidla typu TN+Film. U monitorů Nec je pak samozřejmostí vstup Display, který je pokračovatelem DVI, stejně jako celá řada dalších vstupů a výstupů (např. DVI, D-Sub, USB hub, mikrofon, reproduktory atd.). Konkrétně u naší novinky, tzv. Office Cool LCD panelů (model EX231W), je USB umístěno velmi vtipně na horní liště LCD panelu a společně s volitelnou USB kamerou je možné využít tento interface pro videokonference.“ Jako další kritérium pro výběr uvádí Radek Pospíšil ergonomii: „Standardem je u našich monitorů výšková nastavitelnost v rozsahu minimálně jedenáct centimetrů, možnost rotace panelu do pozice portrét atd. Zajímavá je rovněž možnost nastavení spodní hrany panelu co možná nejníže k desce pracovního stolu, tak aby vznikla spojitá plocha například i s LCD panelem notebooku, který má spodní hranu panelu zpravidla velmi nízko.“ Radek Pospíšil hovoří také o LED podsvitu, který je ve zmiňované produktové řadě běžnou výbavou přispívající především k úspornému provozu monitoru. „LCD panely s LED podsvitem navíc umožňují velmi úzkou zástavbu panelu. Další výhodou je designově elegantní řešení pro více monitorů. U řady Office Cool je možné volitelně zakoupit promyšlený systém držáků, který lze jednoduše stohovat až do řešení třikrát tři LCD panely. Také zde stojí za zmínku tzv. human sensor, který na základě ne/přítomnosti uživatele upraví příkon LCD panelu, případně jej vypne. Jako zcela samozřejmé vybavení LCD panelů této kategorie můžeme zmínit senzor okolního osvětlení,“ uzavírá Radek Pospíšil výčet možností nejpokročilejších kancelářských monitorů Nec.

Když musíme monitor reklamovat

Jakou na své monitory pro kancelář poskytují výrobci záruku a jaké nabízejí způsoby vyřízení reklamace?

BenQ podle slov Matúše Výbošťoka poskytuje na všechny své monitory záruku tříletou. Zákazník si vyplní on-line formulář, načež servis nechá produkt vyzvednout, opraví jej a zašle majiteli zpět. „Vše na náklady BenQ, zákazník nemusí nikam chodit. Průměrná doba tohoto procesu je jeden týden,“ říká Matúš Výbošťok.

Záruku po dobu pěti let nebo patnácti tisíc hodin provozu poskytuje na své monitory Eizo, přičemž jak upřesňuje Antonín Charvát, záruka na vady týkající se LCD panelu a jeho podsvětlovacího systém je omezena na tři roky. „Vzhledem k tomu, že i nejnižší modelové řady kancelářských monitorů jsou již pájeny ‚stříbrnou vlnou‘, chyby ve spojích kontrolovány rentgenovým zářením a pro výrobu je použito minimum pečlivě vybíraných součástek s vysokou hustotou integrace, nevznikají již prakticky žádné výpadky v důsledku chyb na základní procesorové desce. Jediným rizikovým faktorem tedy zůstává vlastní LCD panel. Proto si Eizo může dovolit nabízet i pro kancelářské monitory prodlouženou záruční lhůtu pět let, pouze s omezením počtu provozních hodin a s omezením záruky na maximálně tři roky na poruchy vztahující se k samotnému LCD panelu nebo jeho podsvětlovacímu systému,“ vysvětluje Antonín Charvát.

„Standardní záruka na monitory Fujitsu je dva roky a reklamace se vyřizují formou Collect and return, což znamená servis v podobě vyzvednutí reklamovaného zboží u zákazníka. V případě reklamace zákazník zavolá na náš service desk a po nahlášení sériového čísla mu operátor domluví lokálně servis,“ říká Jan Šplíchal z Fujitsu.

Na monitory iiyama je podle slov Romana Ochodka z AT Computers běžně poskytována záruka tři roky, a to v systémem door-to-door. „Kurýr odveze a přiveze monitor na naše náklady. Autorizovaní partneři v programu Kaizen navíc mohou poskytnout ‚záruku 0 vadných bodů‘ na 30 dnů. To je unikátní služba pro všechny zákazníky, kteří mohou vrátit monitor a dostat nový, kdykoli najdou na své obrazovce jakýkoli chybný bod.“

Standardní tříletá záruka je poskytována také na monitory Nec, přičemž zákazník si může dokoupit rozšířenou záruku celkem na pět let. „Servis řešíme komfortním způsobem door-to-door, kdy zákazník zcela bezplatně objedná službu servisu, reklamace je následně u zákazníka bezplatně vyzvednuta přepravní službou a doručena do servisu,“ vysvětluje Radek Pospíšil z Necu s tím, že samozřejmě i cesta produktu zpět k zákazníkovi probíhá zcela automaticky a bezplatně.

Výhled do budoucna BenQ
Matúš Výbošťok, teamleader – sales manager CZ/SK

Plánujeme se i nadále věnovat LCD monitorům s LED podsvícením a rozšiřovat jejich nabídku, přidávat ergonomické funkce (ochrana zraku uživatele, eco sensor – v současné době je senzorem eco vybaven pouze model BL2400PT).

Eizo
Antonín Charvát, Eizo managing director, Avnet

V horizontu jednoho až dvou let lze s jistotou očekávat následující trendy. Na základě klesajících cen dojde k brzkému ukončení širokoúhlých 22" LCD monitorů (16:10) a mohutný nástup větších 23" LCD monitorů (16:9) jako standardu pro kancelářské monitory. Tím dojde také k další standardizaci vstupních videosignálů. Standardem se brzy stanou vstupy DVI-D, HDMI nebo DP. Analogový vstup D-Sub15 již patrně brzy zcela vymizí. V oblasti „lepších" kancelářských monitorů (vybavených lepším typem obrazovky typu VA) bude postupně docházet ke sbližování statického a pohyblivého obrazu, takže budou vznikat multimediální kancelářské monitory. Dobrým příkladem tohoto trendu může být také nový 23" model Eizo řady Foris FS2331 doplněný řadou videofunkcí (Power gama, OverDrive, Black-level) a samozřejmě HDMI vstupy s širokou podporou různých digitálních videoformátů. Samozřejmostí jsou také kvalitnější integrované reproduktory.

Fujitsu
Jan Šplíchal, product marketing manager

V současnosti dochází v naší nabídce k obměně, kdy v segmentu nejlevnějších kancelářských monitorů nastupují modely s LED podsvícením a matným černým provedením. Splňují Energy Star 5.0, disponují tlačítkem Eco control a rozhraním DisplayPort. V segmentu nejdražších modelů pak nabízíme nové modely displejů s IPS technologií a LED podsvitem, senzorem pro automatickou úpravu jasu vzhledem k okolnímu osvětlení či nulovou spotřebou v off-line módu. Monitory jsou rovněž opatřeny pivotem, který umožňuje výškové nastavení a 90° rotaci a nabízí využití čtyř USB slotů.

iiyama
Roman Ochodek, produktový manažer značky iiyama v AT Computers

Můžu slíbit, že svým zákazníkům budeme stále nabízet kvalitní monitory, které maximálně splní jejich požadavky na komfort i funkčnost. Proto i nadále udržíme v nabídce monitory 5:4 i 16:10 se všemi potřebnými prvky. Dále rozšíříme nabídku o 24“ typy s IPS panely a portfolio 22“ LCD ve formátu 16:10. Spolu s tím budeme vyvíjet nové modely, jako například T2250MTS, jež pomáhají udávat trendy LCD panelů budoucnosti.

Nec
Radek Pospíšil, sales & marketing representative

Další vývoj bude sledovat trend snižování příkonu LCD panelů, nicméně již není možné očekávat tak skokové snížení, jak tomu bylo doposud. Pomyslný směr designu pak udává nově představená produktová řada Office Cool, která minimalizuje velikost LCD panelu do líbivého designu, velmi lehkých a elegantních tvarů. Ve vztahu k technologiím si jistě své místo najde senzor přítomnosti uživatele (human sensor) a celá řada příslušenství v podobě kamery pro videokonference a promyšleného systému držáků, který umožní jednoduše a efektivně vytvořit pracoviště o více monitorech – zkrátka Office Cool.