AOC Q32V5CE/BK – ideální společník do kanceláře, ale i na doma (RECENZE)

Product main 2400x2400 250pxDo rukou se mi k recenzi dostal nový kancelářský monitor od AOC s označením Q32V5CE/BK. I když jej AOC prezentuje primárně jako monitor do vašeho officu, může se krásně vyjímat i na vašem stole doma. Třeba když budete potřebovat dodělat nějakou práci, ale hlavně pro pohodlné sledování filmů či hraní her. Pojďme se podívat, co se mi na monitoru líbilo a jak se mi s ním vlastně pracovalo.

Monitor je okamžitě připraven ke službě

Po rozbalení najdete v balení vše, co potřebujete. Kromě obrazovky o zde máme hezký, stabilní kovový stojan. Ten jednoduše složíte pomocí přiloženého šroubováku a tří šroubků. Potom už stačí zapojit monitor zdrojovým kabelem do sítě, propojit s vaším zařízením přes HDMI nebo USB-C a můžete se nechat unášet hezkým obrazem.

Rozhodně plus za přiložený šroubovák. Třeba mě osobně by velikost šroubků dělala problém, protože mám doma pouze větší šroubováky, se kterými bych zápasil. Jinak v celku jednoduché balení, které nijak neurazí, ani nepřekvapí.

První pocity po zapojení byly smíšené

Monitor disponuje panelem o úhlopříčce 31.5“ s rozlišením QHD 2560 x 1440 px. Jakmile na mě poprvé kouklSide right 2400x2400 250px obraz, byl jsem trošku zaražen. Pokud jsem si přímo nespustil video v kvalitě QHD, přišel mi obraz lehce rozmazaný. Vidět to jde především u textů, jejichž hrany nejsou ostré. Při sledování videí, obrázků apod. si toho ale nevšimnete.

Okamžitě jsem skočil do nastavení podívat se, co mi monitor dovolí změnit. K mému překvapení byla funkce HDR vypnuta, což jsem okamžitě napravil. Na výběr máte v nastavení celkem ze tří HDR módů: picture, movie a game. Pozor ale. Při zapnutí HDR nemůžete mít zároveň spuštěnou funkci Low Blue Light. Takže si v kanceláři musíte vybrat, zda chcete šetřit své oči, nebo si chcete vychutnat obraz v té nejlepší kvalitě.
Zajímavý byl ještě game setting. Tady najdete tři předpřipravené herní módy plus tři volné profily, které si můžete upravit podle sebe. Možnosti jsou ale omezené, takže nečekejte nic světoborného.
Zbytek nastavení je obecný a našli bychom ho pravděpodobně na jakémkoliv monitoru. Jedná se tedy o úpravu jasu, kontrastu, barev atd.

Designově se jedná o čistý, kvalitní monitor s tenkými rámečky a širokým rozhraním

Pokud si potrpíte na vzhled monitoru, který by krásně zapadl do vaší moderní kanceláře, bude AOC Q32V5CE/BK správnou volbou. Kvalitní kovový podstavec, který je navíc ergonomicky nastavitelný, působí kvalitním a robustním dojmem. Škoda ale, že si nemůžete nastavit jeho výšku.
Samotná obrazovka poté disponuje velmi tenkými rámečky pro maximální využití přední plochy. Monitor je vyroben z plastu. V podstatě to ale nepoznáte, pokud si na něj přímo nesáhnete. Na první pohled byste spíše očekávali na černo nalakovaný kov, a to ještě více dodává na prémiovém pocitu.

Na zadní straně zespoda najdete všechny potřebné porty. AOC Q32V5CE/BK disponuje na monitor širokou škálou připojení. Nachází se zde 4x USB-A, jednou USB-C, port na 3.5mm Jack a 2x HDMI. Nikdo by tedy neměl mít problém s výběrem nejvhodnějšího připojení.
Celkově se mi vzhled opravdu líbil. Hlavně díky tenkým rámečkům jsem měl pocit, že koukám do „nekonečného“ obrazu a můj zážitek ze sledování nebo čtení nic nenarušovalo. Dokázal jsem se díky monitoru lépe soustředit na svou práci než při pouhém koukání do notebooku.

A teď to, co zajímá všechny nejvíc – jak je na tom samotný panel monitoru

Back view 2400x2400 250pxDejme stranou design, rozhrání i balení. To, proč si kupujete monitor, je především kvalita zobrazovacího panelu. Očekáváte, že obrazovka bude vašim pomocníkem v práci, ale také vhodným nástrojem pro sledování filmů nebo hrání her. Jak AOC Q32V5CE/BK obstál v těchto úkolech?

Monitor disponuje 31.5“ VA panelem s rozlišením QHD 2560 x 1440 px. Musím uznat, že displej je opravdu velký, takže si připravte dostatečný prostor na vašem stole. Právě díky tomu se ale dokážete dostat do správné workflow, kde existujete jen vy a vaše práce. Díky antireflexní úpravě panelu si budete užívat kvalitní obraz i za zhoršených světelných podmínek, a navíc se na něm nezachycují téměř žádné nečistoty nebo otisky prstů.
Co se týče sledování filmů a videí, tak pokud dokážete najít pořady v rozlišení QHD, určitě budete při jejich konzumování unešení. Displej bohužel není tím nejlepším pro běžné brouzdání po internetu a čtení textů, kdy si jednoduše všimnete, že písmenka nejsou tak ostrá a kvalita obrazu není nejvyšší. Pokud ale monitoru dovolíte ukázat svou plnou sílu, chopí se své role velmi důstojně a sledování filmů nebo hraní her bude opravdu zážitkem. Nezapomeňte ale, že mód HDR musíte ručně spustit v nastavení.

Na kancelářský monitor je poměrně neobvyklé, že pracuje s obnovovací frekvencí 75 Hz. To ocení především občasní hráči her. Sice nezískáte oproti protihráčům tak velkou výhodu jako u 120Hz monitorů a výš, i tak se ale na rozdíl od běžného displeje jedná o 25% frekvence, a to už pocítíte. Jestli tedy primárně sedíte v kanceláři a občas si nějakou tu gamesu zapaříte, AOC Q32V5CE/BK vám pokryje záda.

S obnovovací frekvencí se pojí i rychlost odezvy. Ta je u pohyblivého obrazu pouhá 1 ms. Díky tomu můžete očekávat plynulejší obraz například u závodních her nebo při sledování sportovních událostí. Sám jsem se zkusil podívat na fotbalové utkání, a i když kvalita nebyla nejostřejší, rozhodně působil obraz velmi plynulým dojmem a zážitek ze sledování byl mnohem příjemnější, než u monitorů s vyšší odezvou a obnovovací frekvencí pouhých 60 Hz. Pokud jste tedy milovníkem závodění nebo sportů, určitě vás monitor potěší.

Kontrast barev a jas byl uspokojující. V porovnání s běžnými displeji jsem si užíval teplejší barvy a kvalitní zobrazení černé, což pomohlo zejména při tmavých scénách ve filmech a hrách.
Celkově se jedná o kvalitní zobrazovací panel. Pokud nebudete mít přehnaná očekávání, monitor vás nezklame. Jedinou větší nevýhodou za mě bylo neostré vyobrazení písmen textů. Příjemně ale monitor překvapil při sledování filmů a hraní her. Zafungovala kombinace velké úhlopříčky, vyšší zobrazovací frekvence s nízkou odezvou a kvalitní barevný kontrast. Dohromady dostanete balíček, který uspokojí běžného uživatele. Náročnější uživatelé však mohou pocítit lehké zklamání.

Přes monitor zvládnete nabít i telefon, a ještě k tomu uleví vašim očím

Monitor disponuje celou řadou vychytávek, které jej posouvají o trochu výš. Určitě oceníte funkci Low Blue Light. Pro lidi v kanceláři téměř nutnost. Jedno je jasné. Pokud koukáte do monitoru 8 a více hodin denně, vaše oči určitě nadšené nejsou. Proto si alespoň v práci Low Blue Light nechte zapnuté.

Další dnes již běžnou vlastností je Flicker Free zobrazení. Díky stejnosměrnému proudu tato technologie dokáže redukovat úroveň blikání světla. Určitě jsem pocítil při používání monitoru menší únavu a bolest očí než při koukání do notebooku.

Pokud vás tedy trápí častá únava, může vám s tím AOC Q32V5CE/BK pomoct.Connection view 2400x2400 250px
AMD FreeSync se stará o synchronizaci obnovovacích frekvencí grafické karty a monitoru. Dostanete tak plynulý obraz bez trhání. Musím říct, že se mi to při hraní her potvrdilo. Obraz byl vždy plynulý a já si užíval atmosféru virtuálních světů na maximum.

Skvělou vychytávkou je USB-C port, díky kterému můžete přes monitor jednoduše nabíjet svá zařízení. Dokonce klidně přímo notebook. Port disponuje výkonem až 65 W, což už na nabití postačí. Je fajn, že s sebou můžete táhnout zase o jeden kabel míň. A pokud byste třeba nepotřebovali nabíjet zrovna svůj počítač, pohodlně doplníte šťávu třeba svému mobilu nebo sluchátkům či jiným bezdrátovým pomocníkům jako jsou klávesnice nebo myš.

V kostce – kvalitní kancelářský monitor, který potěší i občasné hráče

Pokud bych měl své pocity z monitoru shrnout do jedné věty, tak by asi zněla nějak takt: „Velký monitor s hezkými barvami, který nabízí řadu příjemných vychytávek a dokážete si na něm pořádně užít svůj oblíbený film nebo hru.“ Ve své cenové kategorii se jedná o velmi příjemný displej. Nečekejte ale profesionální panel. Pokud nejsou vaše očekávání příliš vysoká, budete určitě s monitorem spokojeni. Monitor tedy můžeme s klidným srdcem doporučit.

Michal Prokeš

Cena monitoru: 9700 Kč

 

+
- Široká škála rozhraní
- Kvalitní barevný kontrast
- Obnovovací frekvence 75 Hz a odezva pouhá 1 ms
- Designově povedený kousek s tenkými rámečky
- QHD VA panel s rozlišení 2560 x 1440 px
- Řada vychytávek jako Flicker Free, AMD FreeSync, Low Blue Light, nabíjení přes USB-C o výkonu až 65 W

-
- Nižší kvalita obrazu při brouzdání po internetu a čtení textů
- Absence možnosti nastavit si výšku monitoru

 

 


Poslat na email Tisk Přidat mezi oblíbené TwitterFacebook googleLinkujGoogle BuzzTip redakci