Kamera do auta a zahraniční dovolená. Kde ji můžeme používat?

JDPROKamery do auta jsou stále vyhledávanější zařízení. I když je jejich hlavním úkolem nahrávání videí, které mohou být důkazem v případě kolize nebo nehody, lze je také použít pro zaznamenávání letního cestování. Video nahrávkou se můžete potom pochlubit na internetu nebo si ji uschovat na památku.

 

Kamery do auta u nás a v zahraničí – jsou legální?
U nás v podstatě nejsou žádná omezení týkající se používání kamer, pokud však chcete zveřejnit záznam, je nutné alespoň rozmazat obličeje a poznávací značky. Pokud to neuděláte, můžete čelit obvinění ze zveřejňování osobních údajů bez souhlasu účastníka nahrávky.
Jaká pravidla používání kamer do auta platí u našich sousedů, kam nejčastěji jezdíme na zahraniční dovolenu? V Rakousku za používání kamery můžete dostat pokutu ve výší až 10 000 eur a více. Na Slovensku nelze umístit jakékoliv příslušenství na čelní sklo v zorném poli řidiče.
Cestujete-li v Maďarsku, můžete používat kamery do auta, záznamy je však nutné smazat po pěti dnech od jejich pořízení. Pokud chcete zveřejnit film z kamery, musíte rozmazat všechny viditelné obličeje.
V balkánských zemích nejsou kamery do auta předmětem právní úpravy. Malebné Chorvatsko nemá předpisy týkající se používání kamer do auta, a podle uživatelů tamějších silnic je jejich použití povoleno. Situace vypadá stejné v Bulharsku a Řecku. Je však nutné si pamatovat, že chybějící právní úprava neznamená, že lze úplně neomezeně používat uložené záznamy.
Bez ohledu na to, ve které zemi nahráváte, pamatujte si, že před zveřejněním materiálu je vhodné rozmazat obličeje osob, které nevyjádřily souhlas s využitím své podobizny a nenahrávat příslušníky veřejných služeb. V Polsku je nahrávání policistů povoleno, zatímco v ostatních zemích tomu tak nemusí být.

Pokyny pro používání kamery
Než si vyberete kameru do auta, rozmyslíte si, k čemu ji budete používat. Předpokládáte-li pouze denní jízdu, režim nočního nahrávání může být zbytečný, a taková funkce podstatně ovlivňuje cenu výrobku. Parkovací dohled (používaný např. v zařízeních TRANSCEND) se bude hodit, pokud budete nechávat auto častěji na veřejných místech nebo městských parkovištích než na hlídaných parkovištích nebo hotelovém garáži.
Velikost zařízení má také vliv na komfort jízdy. Nejdůležitější je bezpečnosti, proto větší displej nemusí být praktičtější – nutnost upravovat ho během jízdy může Vás rušit a v důsledku působit nebezpečné situace na silnici.
Klíčovými parametry kromě kvality videozáznamů je široký zorný úhel (čím větší tím lepší) a snadná správa souborů. Speciální aplikace, např. TRANSCEND DrivePro Toolbox, zajišťují vhodnou podporu a jsou nejčastěji součástí dodávky kamer do auta. Stejně to vypadá s paměťovými kartami, před delší cestou je však vhodné pořídit si náhradní nosiče dat. Při nedostatku místa na SD kartě se soubory obvykle přemazávají, proto stojí za to tomu zabránit.

Shrnutí
Kamera do auta Vám může zajistit skvělou památku v podobě záběrů z cesty, během které projíždíme malební krajinou. Umožní Vám také zaznamenat okamžiky, kdy jsou klíčové vteřiny, ztracené zpravidla na vytahování foťáku nebo mobilu z kapsy. Během jízdy v sousedních zemích je však nutné pamatovat si na místní předpisy, abyste zabránili nepříjemnému překvapení při setkání s policií.