3 druhy povrchových úprav velkoformátového tisku: Jak na laminaci, kašírování a lakování

Povrchové úpravy nejen chrání tištěné materiály před poškozením, ale také vylepšují jejich vzhled a prodlužují životnost. Zjistěte, jaké možnosti úprav nabízí velkoformátový tisk i jakými jedinečnými vlastnostmi můžete obohatit své reklamní bannery a další tiskoviny.

1. Laminování

Na povrch tištěného materiálu se aplikuje tenká vrstva fólie, která poskytuje ochranu před vlhkostí, UV zářením a mechanickým poškozením (například před ohnutím). Díky laminaci se do jisté míry zvyšuje také odolnost materiálu vůči vodě a snižuje se riziko jeho roztržení.

Laminovací film chrání tisk před vlivem škodlivých látek z ovzduší, prodlužuje barevnou stálost a také zjednodušuje instalaci.

Pro velkoformátový tisk se nejčastěji používá:

  • Laminovací film s teplem aktivovaným lepidlem (lesklý nebo matný) – poskytuje primárně mechanickou ochranu a ochranu proti vlhkosti, neobsahuje ale UV filtr. Tento typ filmu je vhodný pro laminování za tepla.
  • Laminovací film s tlakem aktivovaným lepidlem (lesklý, matný nebo protiskluzový) – je jediným ideálním způsobem laminování PVC tiskových médií za studena.
  • Laminovací film s texturou – dává tištěnému materiálu specifický vzhled a strukturu. Může jít například o film, který svou strukturou připomíná kartáčovaný kov.
  • Samolepicí fólie (lesklá nebo matná) – na tuto fólii můžete psát suchými popisovači, které jsou určené pro bílé tabule, na některé typy dokonce křídami. Obsah se dá následně jednoduše smazat. Tato fólie se zpravidla lepí přímo na stěnu.

2. Kašírování

Jedná se o techniku, při které se spojují dvě vrstvy materiálů. Vytištěný materiál se tedy přilepí na pevný podklad, například na PVC nebo pěnovou desku, což zvyšuje jeho pevnost i odolnost, a umožňuje jeho snadné zavěšení či prezentaci bez rámu.

Nejjednodušší způsob kašírování je, když jedna z vrstev (samotný výtisk, nebo podkladová deska) už obsahuje samolepicí vrstvu. Pokud se kašírují nesamolepicí výtisky a desky, jedna z těchto vrstev se opatří samolepicí vrstvou.

3. Lakování

Na vytištěný materiál se nanese tenká vrstva laku, a to buď na celý povrch, nebo jen na určité části tiskoviny (parciální lakování). Tato vrstva chrání potištěný materiál před poškrábáním, vlhkostí, světlem nebo otisky prstů.

Používají se různé druhy laků:

  • Disperzní laky – jsou jednoduché na aplikaci a ekologicky šetrné, poskytují dobrou ochranu před mechanickým poškozením a nejlépe vyniknou na lesklých nebo hladkých papírech.
  • UV laky – jsou vysoce lesklé, omyvatelné, odolné vůči vodě, mechanickému poškození, nízkým teplotám a slunečnímu světlu.
  • Speciální laky – jedná se například o metalické, parfémované nebo perleťové.

Vylepšení povrchové úpravy tisku nejen výrazně ovlivňuje finální vzhled, ale také životnost tištěného materiálu. Úpravou tisků fotografií ve velkém formátu, reklamních bannerů a dokumentace jim dodáte jedinečný vizuál, který nejen odliší vaši práci od konkurence, ale také upoutá pozornost.

Úvodní obrázek: Unsplash