Tiskárny pro osobní použití

osobni tiskarnaČím je kancelářská či osobní tiskárna menší a levnější, tím vyšší cenu u ní zpravidla platíme za spotřební materiál na tiskovou stranu. Tato zákonitost vychází, zjednodušeně řečeno, především ze známého faktu, že malá tiskárna pojme menší tonerové či inkoustové náplně, u nichž bývá poměr výtěžnosti a ceny výrazně jiný než v případě velkokapacitních náplní. U větších, podnikových tiskáren je samozřejmostí, že k nim výrobci nabízejí různě velké náplně a zákazník má tak možnost do určité míry ovlivňovat náklady na provoz zařízení v závislosti na jeho skutečném vytěžování. Platí alespoň částečně tento princip také ve třídě nejmenších dokumentových tiskáren, jejichž pořizovací cena se pohybuje maximálně v řádu několika tisíců korun? Jaké možnosti volby velikosti/cen náplní podle aktuálních tiskových potřeb mají v současnosti majitelé těchto zařízení? A jaké jsou dnes vlastně obecně ve třídě nejmenších dokumentových tiskáren preference zákazníků a jak jim jdou výrobci svojí nabídkou a inovacemi vstříc? Odpovědi nejen na tyto otázky přináší následující článek.

Větší náplň, levnější tisk?

spotrebni materialZatímco u větších podnikových tiskáren není třeba o tomto tvrzení pochybovat, neboť v praxi platí snad opravdu vždy (pokud se tedy bavíme o tonerových, eventuálně inkoustových náplních různých výtěžností od jednoho výrobce, určených pro jeden typ tiskárny), u nejmenších osobních tiskáren to již tak jednoznačné není. Předpokládáme-li totiž, že firemní tiskárna je zpravidla poměrně intenzivně a pravidelně využívané zařízení, jeví se u ní investice do větší tonerové náplně, která sice vychází dráž, ale v přepočtu na jednotlivé výtisky je její cena příznivější, opravdu výhodnější prakticky vždy (snad s výjimkou posledního doplnění toneru do stroje, který hodláme brzy odstavit). Naproti tomu u některých malých tiskáren může paradoxně nastat i opak. Uživatel, který se rozhodne pro nejmenší osobní tiskárnu s nízkou pořizovací cenou, pravděpodobně nemá v úmyslu tisknout ve větších objemech, tyto tiskárny jsou obvykle využívány méně, někdy dokonce jen příležitostně. Pokud jde o tiskárnu inkoustovou, může se občasný tisk poměrně značně prodražit. Při delších prodlevách mezi tiskem totiž většinou dochází jednak ke známému zasychání trysek (jejich čištění nástrojem údržby tiskárny spotřebuje množství inkoustu a ještě nemusí být úspěšné), jednak k samotnému stárnutí inkoustů, které mají jen omezenou životnost (uvádí se datem expirace na balení). Pokud pro svoji osobní inkoustovou tiskárnu můžeme volit z více velikostí náplní, vyplatí se tedy řídit se více než tvrzením „větší náplň, levnější tisk“, skutečným využíváním vlastní tiskárny. Tento problém odpadá majitelům laserových tiskáren, v nichž může být toner prakticky libovolně dlouho, takže v případě, kdy se tiskne velmi málo, vystačíme si s jedinou, jakkoliv velkou náplní bez starostí dostatečně dlouho, v extrémním případě i po celou dobu morální životnosti zařízení. Otázkou je samozřejmě výhodnost investice do samotné laserové tiskárny, na které se tiskne takto minimálně. Ať tak či onak, i v kategorii nejmenších osobních tiskáren nám dnes mnozí výrobci dávají různě velkou volnost ve výběru spotřebního materiálu, kterou můžeme s výhodou využít.

„V současnosti nabízíme možnost volby kapacity náplně u laserových tiskáren a u multifunkčních zařízení, a to jak u produktů určených hlavně pro domácí uživatele, tak u modelů pro pracovní skupiny,“ říká Jiří Balogh ze společnosti Brother.  „U modelové řady pro domácnost může uživatel volit mezi tonerem s výtěžností 1 500 stran a 2 600 stran, u vyšší řady mezi třemi a osmi tisíci stran. barevne toneryNáplně s nižší kapacitou jsou vhodné především pro uživatele, kteří tisknou velmi málo a toner s vyšší kapacitou by spotřebovali v průběhu několika let. U inkoustových multifunkčních zařízení je možnost volby až u vyšších modelů určených hlavně do kanceláří,“ dodává Jiří Balogh z Brotheru.

Canon podle stručného vyjádření svého zástupce Petra Hniličky nabízí v kategorii menších osobních tiskáren pro některé modely, dle typu použití, zásobníky toneru nebo inkoustu s rozdílnou výtěžností. „Vše je přizpůsobeno potřebám uživatele, aby bylo možné optimalizovat provozní náklady podle momentální potřeby.“

I ke svým nejlevnějším inkoustovým tiskárnám nabízí různě velké tiskové kazety společnost HP. Jak prozrazuje Robert Šárik z HP, například k modelům HP DeskJet D1660, D2660 a D5560 můžeme zakoupit náplně se standardní kapacitou i kazety typu XL. Pro ilustraci, průměrná výtěžnost (zjištěná na základě normy ISO/IEC 24711 nebo metodiky testování HP a při nepřetržitém tisku) je přitom u standardní černé náplně dvě stě, zatímco u náplně XL šest set standardních stránek, v případě tříbarevné standardní kazety je to pak 165 stran, u kazety XL 440 stran. „K barevné kancelářské inkoustové tiskárně HP Officejet 6000 nabízíme rovněž možnost volby mezi kazetou se standardní kapacitou pro příležitostný tisk a kazetou velikosti XL s vysokou kapacitou,“ říká Robert Šárik. Zde je orientační výtěžnost standardní černé náplně 420 stran, zatímco s kazetou XL potiskneme zhruba 1 200 stran, u barevných inkoustů odpovídají průměrné výtěžnosti třem stům a sedmi stům stránek.

„Lexmark ve třídě osobních laserových tiskáren zákazníkům nabízí kapacitu černých tonerů v rozmezí dva až patnáct tisíc stran pro černobílé tiskárny řady E (pokrytí pět procent dle normy ISO/IEC 19752), dále barevné tonery s výtěžností v rozmezí dva až čtyři tisíce stran a černé tonery pro potištění dva a půl až šest tisíc stran určené pro barevné tiskárny řady C54x,“ říká Martin Stočes z Lexmarku. Nové řady inkoustových tiskáren Lexmark pak podle slov Martina Stočese disponují dělenými náplněmi s udávanou výtěžností 170 (typ 100) až 510 stran (100XL, 105XL) v černé a dvě stě (model 100) až šest set stran (100XL) v každé barvě dle příslušné normy pro 5% pokrytí.

Stejně tak i Oki dodává k některým svým osobním tiskárnám, barevným i černobílým, tonerové kazety standardní i vysokokapacitní. Radek Cinádr z této společnosti upřesňuje, že některé vyšší modely mohou využít tonerů až o třech různých výtěžnostech. „Pak už je pouze na zákazníkovi, jakou variantu si zvolí. Pro správný výběr kazety však platí určitá pravidla. Čím vyšší kapacitu kazeta má, tím menší jsou náklady na jednu tištěnou stránku. V ideálním případě by se v tiskárně měla vyměnit jedna, maximálně dvě tonerové kazety měsíčně. Pak je tiskárna i kazeta vhodně vybrána s ohledem na tiskové potřeby – sami výrobci totiž navrhují tiskárny a určují ceny kazet podle těchto pravidel,“ vysvětluje Radek Cinádr.

A konečně, možnost volby tonerových kazet různých výtěžností nabízí ke svým nejmenším osobním laserovým tiskárnám i Xerox. „Například naše nejmenší černobílá laserová tiskárna Phaser 3140 má volbu tonerové náplně na 1 500 nebo 2 500 stran při 5% pokrytí strany formátu A4. Výhodou vysokokapacitních kazet je snížení ceny za stránku až o třicet procent,“ říká Šárka Sakařová ze společnosti Xerox.

Co když nepoužíváme Windows

Ačkoliv je mezi soukromými i firemními uživateli stále nejrozšířenější operační systém MS Windows (a tomu odpovídá i všeobecně širší podpora této platformy ze strany dodavatelů hardwaru i softwaru), základna uživatelů konkurenčních systémů je natolik velká, že si ji výrobci periférií i softwaru ve vlastním zájmu nemohou dovolit přehlížet. Pro dodavatele tak běžného a potřebného příslušenství, jakým jsou tiskárny, to platí dvojnásob. S nakolik rozsáhlou podporou také jiných platforem než MS Windows tedy můžeme u malých osobních dokumentových tiskáren různých značek v současné době počítat? Pro jaké operační systémy jsou k těmto zařízením standardně dodávány ovladače, popřípadě další softwarové nástroje?

krabice - operacni systemy

„Společnost Brother se vždy snažila, aby její produkty byly dostupné pro co největší okruh uživatelů. Ovladače jsou tak k dispozici jak pro všechny verze operačního systému MS Windows (od Windows 2000 po Windows 7), tak pro Mac OS i pro nejpoužívanější distribuce Linux,“ uvádí Jiří Balogh z Brotheru.

V podobném duchu hovoří také ostatní výrobci. Canon podle vyjádření Petra Hniličky podporuje všechny neoblíbenější operační systémy. „V praxi to znamená, že drtivá většina tiskáren je standardně podporována pro provoz v dalších operačních systémech, které uživatelé využívají, jako jsou Mac OS a Linux. Ihned po uvedení zařízení do prodeje lze z našich webových stránek stahovat nejnovější ovladače,“ říká Petr Hnilička, a dodává, že ostatní operační systémy jsou podporovány individuálně podle aktuální potřeby.

Trochu konkrétnější, byť zároveň poměrně stručný, je Robert Šárik z HP: „U barevné inkoustové tiskárny HP Officejet 6000 je standardně podporována i platforma Mac OS X v10.4, v10.5. U malých deskjetů D1660, D2660 a D5560 pak platforma Mac OS X v10.4, v10.5 nebo v10.6.“

ovladaci panelAť si vybereme libovolnou osobní tiskárnu Lexmark, můžeme podle tvrzení Martina Stočese počítat s funkční standardní softwarovou výbavou také tehdy, pokud používáme Linux, Apple Macintosh, popřípadě operační systémy Unix a Novell. „Jednotlivých verzí daného operačního systému je široká škála, doporučujeme zákazníkům hledat konkrétní údaje na našich stránkách u příslušných produktů – monochromatické laserové modely řady E, barevné v řadě C54x, inkoustové tiskárny řady S a Pro,“ radí Martin Stočes ze společnosti Lexmark.

Rozsáhlou „mimowindowsovou“ podporou disponují také tiskárny Oki. „Operační systém MS Windows už v dnešní době zdaleka nedominuje tak, jak tomu bylo ještě poměrně nedávno. Do popředí se dostávají další hráči, jako například Mac OS, Linux atd.,“ říká Radek Cinádr. „Tento trend se samozřejmě odráží i v oblasti tiskáren a jejich podpory ovladačů a dalších nástrojů. PCL a PostScriptové tiskárny jsou standardně kromě Windows a Mac OS podporovány i v dalších operačních systémech, jako například Unix, Novell, DOS a dalších. A to nejen ovladači, ale někdy i různými podpůrnými aplikacemi a nástroji,“ konstatuje za Oki Radek Cinádr.

Také Xerox vybavuje většinu svých nových modelů osobních tiskáren ovladači pro různé platformy. Podle slov Šárky Sakařové do standardní výbavy těchto zařízení patří ovladače Fedora Core 1-4, Mac OS X version 10.3-10.5, Mandrake 9.2-10.1, Red Hat 8-9 a SUSE 8.2-9.2.

 

Co si současný trh žádá a nabízíO preferencích zákazníků a hlavních současných či chystaných novinkách ve třídě osobních dokumentových tiskáren hovoří zástupci předních výrobců těchto zařízení:

Brother
Jiří Balogh, area sales manager

Podle naší zkušenosti preferuje zákazník u malých osobních tiskáren především nízkou pořizovací cenu, snadnou instalaci, české prostředí a jednoduchou obsluhu. České uživatelské rozhraní včetně jednoduché a česky vedené instalace je pro Brother samozřejmostí. Pro uživatele, kteří si nejsou jisti při výměně spotřebního materiálu, je součástí nainstalovaného softwarového balíčku i názorné video, které uživatele výměnou provede krok za krokem. Brother nabízí zdarma tříletou záruční dobu, a to pro všechny tiskárny a multifunkční stroje, včetně těch nejlevnějších. Stačí pouze jediné, po zakoupení zaregistrovat nový produkt na našich webových stránkách.

Canon
Petr Hnilička, product intelligence professional OPP

Cílem osobních dokumentových tiskáren je poskytnout kvalitní tisk za rozumnou pořizovací cenu. Nedochází zde k převratnému vývoji, nýbrž k postupnému vylepšování. Pokud ale chceme vyzdvihnout zajímavou novinku, tak u tiskáren Pixma byla do softwarového balíčku zařazena aplikace Easy-WebPrint EX. Tento jednoduchý doplněk pro Internet Explorer umožňuje z jeho prostředí velmi efektivně tisknout. To znamená, vybrat ze stránky selektivně jen ty informace, které mají být vytištěny, patřičně je uspořádat nebo zvětšit a vytisknout. Pro vybrané modely laserových tiskáren je k dispozici roční bezplatný záruční servis u zákazníka.

HP
Robert Šárik, produktový manažer IPG IWS

Pokud se zákazník rozhodne pro tzv. single function tiskárnu, požaduje obvykle po zvolení výrobce, kterému důvěřuje z hlediska kvality, co nejlevnější model s co nejvýhodnější nákladovostí na stránku. Orientuje se právě na spotřební materiál a požaduje kazety s co nejvyšší výtěžností. Společnost HP si je vědoma tohoto trendu a již delší dobu se snaží všechny tyto aspekty plnit. Důkazem toho mohou být právě uvedené poslední modely ze segmentu Deskjet a Officejet.

Lexmark
Martin Stočes, key partners sales manager

Zákaznické preference v tomto segmentu lze rozdělit do dvou kategorií podle nákupních priorit. Zákazník rozhodující se k nákupu vyloženě podle ceny tiskárny sahá obvykle po nejnižších modelech v dané kategorii (laserové modely E120, E260 či C540n, ink. modely S305, S405) bez ohledu na další parametry ovlivňující celkovou cenu provozu zařízení (spotřební materiál, délka záruky, typ servisu). Zákazník uvědomující si nutnost volit tiskárnu podle poměru ceny a výkonu, tj. zejména s přihlédnutím k parametru TCOP (total cost of printing, celková cena tisku), volí raději lépe vybavený model, který dosahuje lepších provozních nákladů během svého životního cyklu. Lexmark uplatňuje strategii nabídnout zákazníkům nadstandardně vybavené modely i v nejnižší třídě tiskáren. Proto i u levných typů naleznete ve standardním vybavení minimálně síťové rozhraní (E120N, C540N) či síťové rozhraní a možnost oboustranného tisku současně (E260DN, C543DN). Vyšší modely základní kategorie mohou mít kromě ethernetu a duplexní jednotky i WiFi (E460DW, C544DW). U laserových tiskáren jsme také výrazně snížili ceny za služby prodloužených záruk, a to až o šedesát procent. V oblasti inkoustového tisku nabízí Lexmark osm nových modelů s dělenými náplněmi, zárukou na tři, nebo pět let, plně vybavené tiskárny (ethernet, duplex, WiFi, podavač, čtečky paměťových karet, PictBridge) s dotykovým displejem, možností připojení na internet a cenou za černobílou stránku od 0,25 Kč (modely Pro805, Pro905).

Oki
Radek Cinádr, technical executive

Vzhledem k tomu, že parametry tiskáren v dnešní době dosahují svých hraničních hodnot, u zákazníků se snižuje potřeba technických informací před samotným kupním rozhodnutím. Kladou velký důraz na cenu a ostatní služby, spojené s vlastnictvím – například záruku a servisní podmínky. Oki se snaží těmto zákazníkům vyjít vstříc – nabízí vstupní segment kvalitních osobních tiskáren, černobílých i barevných. Navíc poskytuje zdarma prodloužení standardní záruční doby o polovinu, tedy na tři roky u všech svých modelů.

Xerox
Šárka Sakařová, produktová manažerka

V současné době je největším zlomem v oblasti osobního tisku přechod k laserové technologii, která oproti inkoustovému tisku nabízí mnohem nižší provozní náklady s velice přijatelnou pořizovací cenou. Výhodnost laserové technologie platí i pro barevné domácí tiskárny, které snižují provozní náklady na polovinu, což je například při tisku náhledů fotografií nezanedbatelným přínosem do domácího rozpočtu. Preference zákazníků jsou směřovány do oblasti kvality tisku, minimalizace rozměrů zařízení, spolehlivosti a jednoduchosti ovládání, a především pak do oblasti spotřebního materiálu s cílem maximálního snížení nákladů na tisk.


Poslat na email Tisk Přidat mezi oblíbené TwitterFacebook googleLinkujGoogle BuzzTip redakci