Nejvýkonnější tiskárny pro kancelář

vytisknou dopis, zkompletují i brožuru

Robustní multifunkční zařízení pro kancelářTypické menší kancelářské tiskárny jsou zpravidla technicky i po stránce cenové efektivity optimalizovány pro běžný dokumentový tisk v objemech od několika tisíc po maximálně pár desítek tisíc stran za měsíc, obvykle s žádnými, nebo jen omezenými možnostmi finišování výstupů. Ve všech směrech daleko větší potenciál nabízejí stroje, které sice ještě můžeme označit za „kancelářské“, ovšem v této kategorii již figurují jako nejvyšší modely, schopné s přehledem zvládat desítky, někdy i stovky tisíc výtisků za měsíc. Pokud ve firmě s takovýmto typem zařízení čas od času vyvstane potřeba vytisknout a zkompletovat mnohastránkové materiály, vydat v menším nákladu brožuru, manuál či jinou tiskovinu, a to třeba i v atypickém formátu, nemusíme vždy uvažovat o produkčním stroji či zadání externí zakázky. Mnohé nejvýkonnější kancelářské tiskárny či MFP nabízejí daleko více než jen možnost rychlého a pohodlného velkoobjemového tisku. Obvykle disponují i podporou tvorby kompletních složitějších mnohastránkových materiálů a poradí si se slušným rozsahem gramáže tiskových médií, která pro různé „nestandardní“ výstupy můžeme potřebovat.

Hi-end tiskárny – co kromě tisku umí

Jak pokročilé možnosti přípravy tisku a fyzické kompletace mnohastránkových materiálů nabízejí současné nejvýkonnější kancelářské tiskárny, respektive jejich příslušenství? Jakými disponují softwarovými nástroji pro ruční či automatické rozvržení stran, možnostmi prokládání brožur listy více typů/barev/gramáže, případně dalšími „specialitami“? Jsou schopny po vytištění celý materiál fyzicky také zkompletovat, tedy například složit, sešít, slepit?

Multifunkční zařízení s finišery

„HP ke svým výkonným kancelářským tiskárnám a multifunkcím nabízí výběr z několika možných doplňků pro dokončování dokumentů. To, jaký finišer si klient zvolí, závisí na potřebách pracoviště, do kterého je zařízení umístěno,“ říká technologický konzultant z HP Jan Honců. A upřesňuje: „Mailbox – příslušenství s až osmi přihrádkami, které mohou být například přiděleny jednotlivým uživatelům, což značně ulehčuje oddělování úloh. Stacker – příslušenství s jednou velkou výstupní přihrádkou, vhodné pro pracoviště tisknoucí velké sestavy. Stacker/Stapler – velká výstupní přihrádka vybavená navíc sešíváním dokumentů. Sešívání ve většině případů umožňuje sešití dokumentu jednou nebo více sponkami, po stranách dokumentu či v rohu. Multifunctional finisher – zařízení kombinující některé z výše uvedených funkcí, včetně funkce vytváření brožur (tedy vytištění vícestránkového dokumentu, jeho přehnutí uprostřed a sešití ve hřbetu).“ Ovládání funkcí je podle slov Jana Honců integrováno do ovladačů tiskáren, není nutné implementovat další softwarové aplikace. V ovladačích lze také najít možnosti vkládání listů z jiných podavačů na začátek či konec dokumentu, stejně jako volbu tisku krajních stran na jiný papír.

Nejvýkonnější kancelářské tiskárny nabízí samozřejmě také Konica Minolta. Produktový manažer Pavel Kelča k jejich dokončovacím možnostem říká následující: „Všechny naše kancelářské tiskárny umí automaticky vyřadit stránky pro tisk brožur, tiskárny a multifunkce formátu A3 lze vybavit brožovacím finišerem, který u nejvýkonnějších kancelářských strojů dokáže vytvořit brožuru až z dvaceti listů, tj. osmdesáti stran. Brožura může mít krycí list silné gramáže až 210 g/m2. Lze definovat, z jakých zásobníků mají být brány listy pro jednotlivé stránky. Velmi zajímavým doplňkem je vkládací modul, který jednak dovoluje přidávat do brožur další listy (netištěné na stroji) a také dokáže vytvořit brožuru z jakýchkoli listů bez toho, aby se tiskly na stroji – tedy tzv. off-line brožování. Stroje lze také vybavit tiskovým řadičem EFI Fiery, k němuž je k dispozici nástroj Compose dovolující profesionální montáž a vyřazování stránek přesně dle požadavků uživatele,“ vysvětluje Pavel Kelča a připomíná, že ještě bohatší možnosti nabízí produkční stroje.

MFP s přihrádkami na výstupuŘadu dokončovacích funkcí, od základních funkcí, jako je tisk více stran na list, rozvržení tisku plakátu skládajícího se z více vytištěných stran až po třídění dokumentů na výstupu, děrování, sešívání a tisk brožur, lze prostřednictvím ovladače nadefinovat také u nejvýkonnějších tiskáren Lexmark. Karel Sýkora ze servisní podpory Lexmarku vysvětluje, že děrování a sešívání je možné nastavit v několika různých pozicích podle konkrétních potřeb uživatele. „Při tisku brožur může uživatel nadefinovat tisk obálky brožury, která bude z jíného typu média než zbytek dokumentu (např. z folie, kartonu atd.). Celou brožuru je pak možné pomocí dokončovače přehnout v polovině, případně i rovnou sešít,“ říká Karel Sýkora a dodává, že výstupem může být brožura ve formátech A5, A4 či jiných.

„V ovladačích tiskáren i multifunkcí Oki, včetně vestavěného EFI Fiery serveru, je samozřejmě tvorba/vyřazení V1 brožury. Pro zařízení Oki této kategorie máme k dispozici univerzální V1 finišer. Lze zvolit prokládání různých typů listů z více zásobníků,“ říká Josef Klinger (colour specialist) z Oki Systems, podle jehož slov je při použití sotwaru Efi Colorproof XF možný nesting (vkládání více obrázků/dokumentů na jednu stránku i do sebe). „Dále je k dispozici funkce step and repeat, která umožňuje automatické vyřazení vizitek na celou tiskovou plochu, včetně definice mezer a ořezových značek (na spad i s rámečkem),“ vysvětluje Josef Klinger.

Výhradní distributor tiskových zařízení Toshiba, společnost Schuss Praha, představil v srpnu novou modelovou řadu produkčních černobílých multifunkčních zařízení Toshiba eStudio555/655/755/855. Jak k tomuto říká Petr Horák: „Předcházející modelová řada a také nová modelová řada nabízí rozsáhlé možnosti dokončovacích prací a práci s dokumentem. Nabízí hned několik typů dokončovacích finišerů, které umožňují průběžné děrování dokumentů, multipoziční sešívání dokumentu, automatickou tvorbu brožury včetně sešití ve hřbetu. Dále je možné pracovat již s vytištěným dokumentem, finišer dokáže tyto dokumenty sešít, děrovat a podobně. Tvorba jednotlivých „jobů“ je potom samostatná funkce základní výbavy zařízení (vkládání stránek, přední/zadní strana až 300g/m2 s potiskem nebo bez potisku, barevné stránky a podobně),“ vysvětluje Petr Horák.

Pokročilé dokončovací možnosti samozřejmě zdaleka nejsou cizí ani kancelářským hi-end tiskárnám Xerox. Podle slov produktového manažera Xeroxu, Dušana Novotného, tato zařízení disponují dle zvolené kompletační jednotky funkcemi vícepozičního děrování, sešívání a tvorby brožur sešitovou vazbou V1. „Ovladač podporuje nastavení všech parametrů včetně definice obálky, jejího potisku, vyřazení jednotlivých stran dokumentu do příslušné vazby a sešití. Těmito funkcemi disponují všechny výkonné multifunkce, ze samostatných tiskáren lze jmenovat například Phaser 7760,“ dodává za Xerox Dušan Novotný.

Dokončovací příslušenství a kompatibilita

Konica Minolta bizhub inserterJiž pořízení samotné velkoobjemové kancelářské tiskárny nebývá levná záležitost a jak známo na ne zrovna malé peníze pak zákazníka přijde také případné samostatné dokoupení volitelných doplňků, samozřejmě včetně diskutovaného finišovacího příslušenství. Pro společnost, která vlastní více hi-end tiskáren jedné značky, popřípadě obnovuje své vybavení, může být velmi příjemné zjištění, že příslušenství je s ostatními zařízeními, či dokonce i mezi staršími a novějšími modely kompatibilní. Nakolik tedy výrobci skutečně „myslí“ na vzájemnou kompatibilitu mezi jednotlivými řadami či modely svých nejvýkonnějších kancelářských zařízení a volitelného příslušenství pro dokončování?

V případě HP jsou podle slov Jana Honců výstupní zařízení kompatibilní mezi stroji stejné výkonnostní kategorie. Například příslušenství pro multifunkční zařízení HP LaserJet M9040 MFP je použitelné i pro zařízení M9040 MFP, ale také pro standardní tiskárny LaserJet 9040 a 9050.

Vysokou míru vzájemné kompatibility svých tiskáren a dokončovacího příslušenství garantuje Konica Minolta. Jak říká Pavel Kelča, příslušenství je zpravidla sdíleno mnoha stroji. „Některé konstrukční rozdíly jsou řešeny tzv. montážními kity, kdy se ke stejnému příslušenství objednávají různé montážní kity v závislosti na tom, ke kterému stroji se instaluje,“ vysvětluje Pavel Kelča, dodává však, že postupem času dochází k vývoji jak v oblasti konstrukce či designu, tak i firmware strojů a příslušenství. „Při konkrétních požadavcích na kompatibilitu napříč různými generacemi nebo produktovými řadami je tedy nutné tento požadavek konzultovat s naší technickou podporou nebo s obchodníkem, s nímž zákazník připravuje nákup nového vybavení.“

O něco méně rozsáhlá je kompatibilita v diskutované oblasti u Lexmarku, téměř žádná pak například u Xeroxu. „Vzájemná kompatibilita existuje pouze u zařízení v rámci dané modelové řady, což znamená, že je možné například použít stejný finišer u všech modelů řady multifunkčních zařízení s označením X85x (modely X850e, X852e, X854e). Příslušenství pro dokončování není kompatibilní mezi rozdílnými řadami a ani se staršími modely tiskáren/multifunkcí,“ říká Karel Sýkora z Lexmarku.

Podle slov Dušana Novotného z Xeroxu je tento typ kompatibility spíše výjimkou. „Pravidlem je, že nové modelové řady mají jiné dokončovací jednotky, odlišnosti spočívají zejména v komunikaci mezi strojem a kompletační jednotkou.“

Josef Klinger z Oki komentuje možnosti kompatibility produktů Oki takto: „V1 finišer je kompatibilní jak pro nové typy C9650, C9850, ES3640a3 i odvozené MFP, tak pro starší řadu C9600, C9800. Pro tisky na další prodej však doporučujeme raději v malých provozech všestrannější off-line finišing s vyšší kvalitou zpracování výsledné brožury.“

A konečně k výrobcům, kteří zákazníka nenutí vždy s novým zařízením kupovat také nové příslušenství, patří i Toshiba. „Jak nová, tak i předcházející modelová řada mají kompatibilní systém dokončovacích finišerů. Je tedy možné doplnit nový dokončovací hardware k předešlé modelové řadě. S variantou pořízení nového dokončovacího příslušenství k předešlým řadám se příliš často nesetkáváme, ale pokud se k tomu zákazník rozhodne, získá vyšší výkon za nižší cenu,“ poznamenává Petr Horák ze společnosti Schuss Praha.

Příliš tenký, či silný papír – co na to automatický podavač?

zásobník papíruPro podávání nestandardních formátů a gramáže média jsou u kancelářských tiskáren běžně určeny ruční víceúčelové podavače s omezenou kapacitou. Co když ale máme k dispozici výkonné zařízení a potřebujeme zhotovit větší množství výtisků na velmi tenký, nebo naopak silný papír? Ruční zakládání média po maximálně desítkách listů by bylo samozřejmě nepraktické. S jakou vůbec nejnižší a nejvyšší gramáží tiskového média si tedy ještě poradí automatické podavače papíru u nejvýkonnějších kancelářských tiskáren či multifunkcí a jaký má tisk na papír těchto krajních gramáží dopad na výkon stroje?

HP
Rozsah gramáží například pro HP LaserJet 9050 je od 64 do 199 g/m2 při podávání ze standardního podavače (u víceúčelového podavače je rozsah od 64 do 216 g/m2). Při podávání těžších médií se může rychlost tisku zpomalit, přičemž přesné zpomalení závisí na typu média. U nejvyšších gramáží se tiskárna LaserJet 9050 zpomalí z běžné rychlosti 50 stran za minutu na 32 stran za minutu.

Konica Minolta
U nejvýkonnějších barevných kancelářských zařízení dokáže automatický boční podavač podávat až gramáže 300 g/m2. Při těchto vyšších gramážích zpravidla stroj zpomaluje na poloviční rychlost tisku – je to zejména z toho důvodu, aby se silnější papír stačil ve fixaci dostatečně prohřát. Gramáže 256 g/m2 a nižší jsou již obsluhovány strojem prakticky plnohodnotně, tj. lze je podávat ze všech kazet a modul oboustranného tisku je dokáže otáčet, takže na ně lze tisknout automaticky oboustranně.

Lexmark
Nejnižší podporovaná gramáž u tiskáren a multifunkcí Lexmark je podle tvrzení zástupce výrobce 60 g/m2, zatímco nejvyšší udávaná gramáž představuje 216 g/m2 při tisku obalů brožur, karet atd. Pro tisk vinylových štítků je to pak gramáž 300 g/m2. Při nastavení tiskárny na tisk vysokých gramáží dojde ke zvýšení teploty v zapékací jednotce a k mírnému snížení rychlosti tisku (liší se dle modelu tiskárny).

Oki
Maximální gramáž je 330 g/m2, rychlost stroje se sníží. „Celkový rozsah gramáží 65–330 g/m2 nám koncoví zákazníci překračují v mezích od 50 do 350 g/m2,“ tvrdí Josef Klinger z Oki.

Toshiba
U modelové řady eStudio555/655/755/855 je možno pracovat v režimu automatické oboustranné kopie i tisku s gramáži od 50 do 210 g/m2. Jedná se tedy o gramáže, které jsou minimálně a maximálně přípustné jak pro automatický podavač, tak pro duplexní jednotku. Všechny tyto gramáže jsou podporovány klasickým zásobníkem papíru A4–A3.

Xerox
Tiskárna i multifunkce s technologií tuhého inkoustu Phaser 8860 tiskne na média s gramáží od 60 do 220, efektivně až přes 300 g/m2. Barevné laserové tiskárny Phaser 7760 potisknou média s maximální gramáží 255 g/m2, nově uváděná HiQ-LED tiskárna Phaser 7500 zvládne gramáž až 280 g/m2.


Poslat na email Tisk Přidat mezi oblíbené TwitterFacebook googleLinkujGoogle BuzzTip redakci