Malé kancelářské multifunkce

Nové trendy a technologie z pohledu jejich tvůrců

Inkoustová multifunkční tiskárnaWiFi konektivita. V dnešní době, kdy je zcela běžně využívána v řadě firem nejen k připojení počítačů, ji nabízejí prakticky všichni známí výrobci (multifunkčních) tiskáren ve svých produktech, a to buď formou standardního, nebo volitelného příslušenství. Myšlenka instalace bezdrátové tiskárny či multifunkčního zařízení, zejména v prostředí s převážně „mobilními“ uživateli, je jistě zajímavá a její realizace není nijak náročná. Do jaké míry dnes ale zákazníci z oblasti malých a středních firem toto řešení skutečně vyžadují a jak je podpora WiFi u současných menších kancelářských MFP z různých hledisek pokročilá? Jakou zde má WiFi vlastně budoucnost? Vyjádření zástupců celkem sedmi významných výrobců kancelářských multifunkčních zařízení k problematice nám umožňuje vytvořit si už dostatečně věrohodný obrázek o situaci a tendenci trhu v oblasti těchto řešení. Zmínění specialisté poskytli svá vyjádření také k dalším technologiím, se kterými se setkáváme nebo brzy budeme setkávat u moderních multifunkcí nejen pro malé a střední firmy.

MFP v bezdrátové síti – WiFi modul oceníme, ale není nutný

Jak již bylo uvedeno, výbava multifunkčních i samostatných kancelářských tiskáren s vestavěnou podporou WiFi není v současné době ničím neobvyklým a představuje vhodné řešení zejména pro ty uživatele, kteří na svém pracovišti chtějí maximálně zredukovat kabeláž. Nabídka takto vybavených zařízení je dostatečně rozsáhlá, a je tedy z čeho vybírat. Do již existující WiFi sítě však můžeme připojit prakticky libovolnou tiskárnu bez ohledu na to, zda disponuje WiFi modulem, či nikoliv. Samozřejmě, že zde již nebude splněna podmínka maximálního omezení počtu kabelů. V čem je tedy hlavní přednost přímé podpory WiFi v MFP, má vůbec smysl jí (multifunkční) tiskárny vybavovat? Výrobci to dělají, ale zdá se, že v pohledu na celkový přínos takového řešení nejsou zcela zajedno.

Multifunkční tiskárny

Různé typy malých multifunkčních tiskáren pro kanceláře

„Společnost Brother uvedla svůj první produkt, který nabízel ve standardní výbavě WiFi již před několika lety,“ říká Zdeněk Malý z Brotheru. „Vzhledem k zájmu uživatelů o tento způsob připojení se postupně nabídka modelů s WiFi velmi rychle rozrostla až na stávající počet aktuálně nabízených produktů, kterých je celkem devět. Zákazník tak nalezne modely s WiFi u inkoustových multifunkčních zařízení formátu A4 i A3, laserových černobílých nebo barevných multifunkcí a také u černobílých laserových tiskáren.“ Všechna tato zařízení podle slov Zdeňka Malého podporují nejpoužívanější standard IEEE802.11b/g, ze zabezpečovacích protokolů pak WEP (64/128), WPA-PSK (TKIP), WPA2-PSK (AES), LEAP. Z pohledu SMB trhu vnímá Brother zájem o tato zařízení jako trvalý a spíše rostoucí, přičemž, jak doplňuje Zdeněk Malý, v praxi se WiFi připojení často využívá jako doplňkové, kdy je zařízení připojeno do drátové sítě, bezdrátové připojení pak používají externí pracovníci, kteří jsou vybaveni notebooky a nemusí připojovat kabel.

Inkoustová multifunkční tiskárna pro kancelářPodobný přístup k WiFi výbavě menších kancelářských multifunkcí má a podobnou odezvu zákazníků vnímá společnost Epson. Ta v současné době nabízí šest modelů multifunkcí s vestavěnou podporou WiFi a ethernetu v základní výbavě, zatímco u dalších modelů lze dokoupit externí síťové rozhraní (kabelové nebo WiFi). „U WiFi běžně podporujeme standardy 802.11a/b/g, u nejnovějších produktů také nový standard n. Zabezpečení je řešeno přes WPA, WEP. Produkty lze připojit do WiFi sítě jak přes infrastrukturu, tak i ad-hoc. Samozřejmostí je možnost nastavení všech potřebných parametrů (IP adresa, zabezpečení, ...) přímo na ovládacím displeji,“ říká k zařízením od Epsonu Marcel Divín. Podle jeho tvrzení má zájem o podobná řešení výrazně rostoucí tendenci, čemuž odpovídá i současná nabídka produktů Epson. „V bezdrátovém připojení vidíme výrazný potenciál, a proto budeme i nadále rozšiřovat portfolio produktů, které budou toto připojení do sítě podporovat. Nezapomínáme ovšem ani na uživatele, kteří používají standardně kabelové připojení,“ doplňuje Marcel Divín.

Celkově trochu zdrženlivější postoj k problematice bezdrátových síťových tiskáren a MFP zaujímá Konica Minolta, stejně jako někteří další výrobci, kteří se k ní vyjádřili. „Zájem zákazníků o toto řešení registrujeme, nicméně jde většinou o případy, kdy si zákazník plně neuvědomuje všechny návaznosti, případně řeší velmi specifickou situaci,“ říká Pavel Kelča, produktový manažer z Konicy Minolty. „Náš názor je, a máme to i ověřeno v praxi, že v případě požadavků na bezdrátové připojení je efektivnější zapojit samostatné přístupové body, ve středních a větších firmách centrálně řízené, které dokáží nabídnout všechny potřebné služby – tj. nejen tisk, ale také připojení do firemní sítě a do internetu. Z hlediska celkových nákladů na pořízení a správu jde jednoznačně o výhodnější řešení. Tiskové zařízení je v takovém případě připojeno do sítě ethernetem stejně jako přístupový bod. Mezi další výhody patří bezpečné a rychlé připojení multifunkce k serverům, například k e-mailovému serveru pro účely skenování,“ uzavírá Pavel Kelča. Přesto i Konica Minolta v současnosti nabízí bezdrátové multifunkční zařízení, a to černobílý model 1600f, který lze zakoupit ve verzi s WiFi připojením. Zástupce Konicy Minolty k tomuto zařízení říká, že jde o jednoduché řešení, určené pro SOHO segment. WiFi rozhraní je zde řešeno formou modulu s integrovanou anténou zasunutého do připraveného konektoru v MFP, podporuje standardy 820.11b/g se zapezpečením WEP.

Příklad umístění konektorů USB a LAN rozhraní současně s WiFi anténou na zadním panelu tiskárny„Vestavěná podpora WiFi je k dispozici jako standard u několika řad našich multifunkcí,“ říká Martin Stočes ze společnosti Lexmark. „V kategorii laserových zařízení nabízíme modely X544dw (barevný) a dále černobílé X364dw a X466dwe. V inkoustovém tisku patříme již delší dobu mezi přední výrobce MFP se standardně implementovaným WiFi rozhraním. V září jsme představili dvě zcela nové řady inkoustových multifunkcí s technologií dělených náplní Vizix a WiFi rozhraním standardu 802.11n, které umožňuje vyšší propustnost a větší dosah signálu než standardy b/g. Anténa se vždy nachází na zadním panelu, přičemž u nových inkoustových zařízení je již anténa přímo integrována do boxu (což přispívá k eliminaci případných mechanických poškození),“ osvětluje Martin Stočes technickou stránku věci, zatímco k otázce zájmu zákazníků o toto řešení říká následující: „obecně se dá vývoj prodejů WiFi zařízení charakterizovat růstem, jde o vhodný doplněk do portfolia tiskových zařízení. Ovšem vždy záleží na preferenci zákazníka – zda dává přednost čisté pracovní ploše a mobilitě zařízení, nebo je vyznavačem klasického kabelového připojení.“

Specialista technické podpory ve společnosti Oki Radek Cinádr naproti tomu otevřeně hovoří o malém reálném zájmu uživatelů o možnost WiFi připojení. „Hlavním důvodem je menší propustnost (rychlost přenosu) dat v porovnání s kabelovým připojením, dále například nutnost zabezpečit bezdrátové připojení, nakonfigurovat jej atd. Navíc většina „bezdrátových“ uživatelů se pro přístup do sítě připojuje k nějakému access pointu a jednodušší a spolehlivější je připojit i malou multifunkci přímo k tomuto AP pomocí kabelu. Čili rychlost, jednoduchost a spolehlivost kabelového připojení v této oblasti stále vede a osobně si nemyslím, že bude překonána bezdrátovým. Alespoň ne v blízké budoucnosti,“ shrnuje Radek Cinádr, podle jehož slov Oki připojení WiFi nabízí v současnosti pouze pro nejmenší černobílé multifunkce, a to jako volitelné příslušenství ve formě WiFi donglu, který se jednoduše zasune do hostitelského USB portu. MFP„Uživatel pak snadno nakonfiguruje síťové připojení přímo na ovládacím panelu. Vybere jeden ze dvou režimů (ad-hoc – propojení s PC, infrastruktura – připojení k access pointu), nastaví síťové parametry, zvolí případné zabezpečení (pouze podpora WEP šifrování) a pomocí průvodce multifunkci nainstaluje do počítače. Dodávaný WiFi dongle pracuje podle standardu 802.11b/g,“ upřesňuje Radek Cinádr.

Volitelnou komponentou je WiFi modul také u strojů Toshiba. Jak prozrazuje Petr Horák ze společnosti Schuss Praha, asi dvacet centimetrů dlouhá anténa modulu se připevní na zadní kryt MFP. Je v umělohmotném plášti, proto esteticky nijak nenarušuje vzhled zařízení. „Multifunkční tiskárna pak pracuje podle standardů IEEE 802.11b/g. Připojení je možné v síti ad-hoc i infrastrukturní. Zabezpečení lze nastavit jak z ovládacího panelu, tak i z webové správy stroje. Možnost výběru je ze tří módů,“ vysvětluje Petr Horák. „Mód PA/WPA2/802.1x představuje omezení přístupu do sítě s využitím Radius serveru. Zde jsou protokoly EAP-TLS a PEAP pro autentizace. Do zařízení je potřeba nahrát certifikát a dále se ověřuje uživatelským jménem a heslem na serveru. Tuto metodu lze využít i pro drátové sítě s touto autentizací. Dalším módem je PAPSK/WPA2PSK – tato autentifikační metoda využívá PSK (pre-shared key) mezi přístupovým bodem a zařízením. Tiskárny podporují TKIP a AES(CCMP) šifrování. A konečně WEP, nejslabší metoda co se týče bezpečnosti, využívá WEP klíče mezi zařízeními a přístupovými body.“ Schuss Praha hodnotí podobně jako Oki současný zájem o WiFi v segmentu kancelářských MFP jako malý. „Firmy stále nemají důvěru k bezdrátovým technologiím, a to z důvodu bezpečnosti,“ míní Petr Horák. Zároveň však dodává, že WiFi v daném segmentu určitě najde využití, a vyjadřuje naději, že tento trend bude mít stoupající tendenci.

Ani Xerox zatím nejde cestou WiFi u MFP ve standardní výbavě. Produktová manažerka Šárka Sakařová k tomu říká následující: „K našim multifunkčním zařízením máme v nabídce jako volitelné příslušenství takzvaný Xerox Wireless Adapter, pomocí něhož lze připojit libovolné zařízení vybavené ethernetovým rozhraním do bezdrátové sítě. Pokud jde o WiFi podporu v MFP, v kancelářích se jedná o zajímavou možnost, kterou uživatelé uvítají, a to především z designového hlediska, neboť není nutné se potýkat s kabelovými rozvody. Ve firemním prostředí, kde však existuje kabelový síťový rozvod, nemá bezdrátové rozhraní význam.“

Jak tedy současnou situaci s kancelářskými WiFi tiskárnami a multifunkcemi shrnout? Zdá se, že výrobci menších, zpravidla inkoustových MFP bezdrátovou síťovou konektivitu do svých zařízení ochotně implementují a zdokonalují, dle odezvy zákazníků věří v její budoucnost. V kategorii multifunkčních zařízení pro větší pracovní skupiny je ale situace jiná. Přestože WiFi technologie je dnes z hlediska bezpečnosti, rychlosti a celkově poskytovaného komfortu na slušné úrovni, skutečný zájem o tato již připravená řešení, a tedy i jejich nabídka ze strany dodavatelů jsou malé a spíše stagnují. Koneckonců vezmeme-li v úvahu hlavní přínos WiFi vestavěného v MFP, není se příliš čemu divit. Zatímco v malé kanceláři nebo doma mnozí uživatelé vítají každou možnost zbavit se kabelů, ve firemním prostředí, kde existuje kabelová i WiFi síťová infrastruktura, je tento aspekt u „nemobilního“ zařízení typu MFP skutečně spíše podružný.

Dotekové displeje – vytlačí tlačítka?

Jako jeden z obecných současných trendů v ovládání (nejen tiskových) zařízení se profiluje uživatelské rozhraní založené na dotekovém LCD panelu. Jak se s tímto řešením jednotliví výrobci menších kancelářských MFP ztotožňují? Jaké možnosti v tomto směru nabízejí uživatelům nejnovějších multifunkcí? Můžeme si dotykový ovládací panel, na rozdíl od klasického tlačítkového, přizpůsobit vlastním potřebám či vkusu?


Dotykový ovládací panel MFP

Brother nabízí ovládání pomocí dotykového displeje momentálně u dvou svých produktů, modelu MFC-790CW (formát A4) a u velkého multifunkčního inkoustového zařízení formátu A3 bez faxu DCP-6690CW. “Tyto dva modely jsou prvními, které naše společnost na trh uvedla. Přestože nenabízejí uživatelsky nastavitelné rozmístění tlačítek, jsou našimi zákazníky přijímány velmi pozitivně. Diky velikosti displeje je ovládání velmi přehledné a intuitivní. Z dotykového panelu je dostupné veškeré nastavení a volby stejně jako tomu bylo doposud pomocí standardních tlačítek,“ popisuje nové ovládací rozhraní vybraných produktů Brother Zdeněk Malý.

U všech multifunkčních zařízení Epson určených pro malé kanceláře je podle tvrzení Marcela Divína standardem ovládání a konfigurace přes rozhraní tvořené displejem. „Je velmi jednoduché, intuitivní a opravdu snadno jej bude používat i nezkušený uživatel. Základní příkazy jsou integrovány pod přímá ovládací tlačítka, zbytek pak lze přednastavit na displej. U nejvyššího modelu Stylus Photo PX810FW (který je ovšem domácí fotografickou multifunkční tiskárnou) jsme integrovali velký 19,7cm dotykový displej, který dále posouvá jednoduchost a přehlednost ovládání. Na tomto řešení chceme i v budoucnu stavět,“ říká Marcel Divín. „Dotykový displej nabízí možnost kompletně spravovat multifunkční zařízení, tedy využívat a ovládat všechny dostupné funkce. Samozřejmostí je možnost tisku, skenování a faxování přes ethernet i WiFi síť, kompletní nastavení pro přímý tisk, skenování, kopírování, kompletní nastavení pro připojení do sítě, možnost výběru cílového počítače/složky při skenování a mnoho dalších. Displej je přednastaven tak, aby byl uživatelsky co nejjednodušší a jeho ovládání zvládl i méně zkušený či nezkušený uživatel. Samozřejmostí je také plnohodnotný manuál v českém jazyce.“

„Tento systém ovládání používáme již řadu let na větších (A3) MFP a stále ho vylepšujeme,“ říká o dotykovém ovládacím rozhraní Pavel Kelča ze společnosti Konica Minolta. „Postupně také proniká směrem dolů, k levnějším strojům. U těch úplně nejmenších však nastupuje tlak trhu na co nejnižší cenu, kdy většina zákazníků není ochotna připlatit ani malé částky za lepší komfort ovládání. Proto očekáváme nasazení dotykových panelů v těch zařízeních, kde to uživatelům nebo majitelům přinese zajímavé funkce. Jde zejména o oblast autentizovaného tisku, kde dotykový panel podstatně usnadňuje přihlášení uživatele. Další, velmi perspektivní oblastí použití jsou modifikované uživatelské displeje a aplikace, kdy uživatel může přímo z panelu stroje ovládat například OCR při skenování, definovat, zda má jít o převod do Wordu nebo jiného formátu a nastavovat řadu dalších parametrů. Toto se bude týkat především výkonnějších A4 MFP určených pro využití více uživateli. V současné době se dotykovým displejem ovládají všechny naše A3 multifunkce a možnosti uživatelského přizpůsobení jsou velice bohaté. Počínaje výběrem funkcí a přednastavených cílových adres podle přihlášeného uživatele, přizpůsobení jazyka a vzhledu panelu uživateli přes webový prohlížeč s integrovanými tiskovými funkcemi až po úplné aplikační přizpůsobení, kdy lze poměrně snadno naprogramovat uživatelská rozhraní pro speciální funkce a aplikace vyžadované zákazníkem. Konkrétní možnosti závisí vždy na typu zařízení a jeho výbavě,“ uzavírá výčet možností Pavel Kelča.

Dotekový ovládací displej v kombinaci s tlačítkyTaké Lexmark využívá technologii dotykových displejů, a to již několik let, zejména u vyšších modelů multifunkcí (jde o osmipalcové barevné displeje). „Pro velkou oblibu tohoto typu ovládání jsme letos uvedli na trh i menší MFP, která jsou rovněž vybavena barevnými dotykovými displeji označovanými e-Task (úhlopříčka sedm palců). Konkrétně se jedná v laserovém tisku o mono řady X46x a X65x nebo color řadu X73x. V oblasti inkoustového tisku máme nyní tři modely vybavené dotykovými displeji myTouch (S605, Pro805, Pro905), které svým designem připomínají technologie používané například u mobilních telefonů (iPhone apod.),“ uvádí Martin Stočes. A dodává, že ovládání tiskáren je intuitivní a velmi komfortní, displej lze uživatelsky konfigurovat (např. měnit pozadí, programovat ikony, využívat funkčnost myMFP pro přenositelnost nadefinovaného prostředí z jednoho zařízení na druhé pomocí USB klíče, apod.).

Také Radek Cinádr z Oki přirovnává vývoj uživatelského rozhraní multifunkcí, včetně přístrojů Oki, s vývojem ovládacího rozhraní například mobilních telefonů (od dvouřádkového displeje a čtyř ovládacích tlačítek přes několikařádkový displej s ovládacím kolečkem – joystickem k dotykovému displeji). „Z cenových důvodů se zatím s dotykovými displeji setkáváme spíše u vyšších modelů (u Oki jde o dvě nejvyšší multifunkce A3 – barevnou a černobílou, obě mají panely bez možnosti uživatelské konfigurace). Doufejme, že se časem dočkáme i u nižších modelů. Přestože je dotykový displej trendem, nezbavili jsme se u multifunkcí Oki tlačítek úplně. Nejčastější úkony, jako například přepínání režimů, spouštění kopírování a skenování, přerušení úlohy apod. jsou a zřejmě v budoucnu stále budou prováděny prostřednictvím tlačítek. Ostatní funkce jsou řízeny pomocí dotykového panelu. Jedná se o konfigurace, nahlížení na stav zařízení, kontrolu chybových hlášek a další,“ upřesňuje Radek Cinádr.

Dotekové a tlačítkové ovládací rozhraníBěžnou výbavou, a to i u nižší kategorie černobílých kancelářských multifunkcí, jsou dotykové LCD panely v případě zařízení Toshiba. „Jedním z prvků kde v tomto způsobu ovládání dokážeme předstihnout konkurenci je například velikost LCD ovládacího panelu, rozlišení, barevné zpracování, a co je dnes nejdůležitějším parametrem – sjednocené ovládání a naprosto stejná obsluha u všech (a to i barevných a černobílých) kancelářských MFP značky Toshiba,“ říká Petr Horák ze společnosti Schuss Praha. Zmiňuje se také o dalších přednostech dotekového rozhraní produktů této značky. „Možné je vytváření přednastavitelných šablon, které jsou v kategorii veřejné nebo privátní pro individuální potřebu jednoho uživatele. Počet takovýchto šablon je bezkonkurenčních 12 800. Tyto přímo definované šablony lze využít jak v režimu kopírování, tak hlavně v režimu skenování a archivace dokumentů prostřednictvím dalšího softwaru. MFP je tak možné využívat jako hardwarový prostředek pro document management system včetně workflow,“ vysvětluje Petr Horák.

„Všechny multifunkční tiskárny společnosti Xerox formátu A3 a vyšší řady multifunkcí A4 jsou dotykovými panely již vybaveny,“ říká Šárka Sakařová z Xeroxu. „Pro uživatele se jedná o uživatelsky přívětivou funkci, kterou vítají. Ovládání je jednodušší a mnohem intuitivnější. Dotykový displej umožňuje ovládat veškeré funkce daných zařízení, uživatelské i administrativní. Menu našich dotykových displejů je plně uživatelsky konfigurovatelné,“ dodává Šárka Sakařová.

Novinky v produktech a technologiíchJaké jsou dnes hlavní inovace ve třídě multifunkčních zařízení pro malé kanceláře?

Brother

Zdeněk Malý, technical support

Poslední dobou se naši vývojáři zaměřují kromě jiného i na zlepšování funkcí pro kontrolu a administraci tiskových úloh. Momentálně jsme například u nových multifunkčních zařízení představili funkci, která umožňuje nastavení limitů tisku pro jednotlivé uživatele. V budoucnu pak bude možné zjišťovat i kompletní historii tisku jednotlivých uživatelů.

Epson
Marcel Divín, consumables account manager

Hlavním cílem našeho produktového portfolia pro kancelářský tisk je kombinace odpovídajícího výkonu a výbavy při zachování nízké pořizovací ceny i ceny za výtisk. Touto kombinací je dosaženo výrazných úspor oproti cenově srovnatelným černobílým i barevným laserovým MFP v provozních nákladech při prokazatelně vyšší výkonnosti a univerzálností použití. Samozřejmostí je potisk všech typů tiskových médií díky inkoustovému systému DuraBrite Ultra, kterým se dosahuje s laserem minimálně srovnatelné kvality tisku u běžných kancelářských výstupů a výrazně vyšší kvality grafiky a fotografií.

Konica Minolta
Pavel Kelča, produktový manažer

V dnešní době se soustřeďujeme především na ty inovace, které se pozitivně projeví na provozních nákladech. Dále tedy vyvíjíme toner Simitri HD a pracujeme na tom, aby zákazníci mohli využívat ekonomičnosti dvousložkových tonerů při jednoduchosti obsluhy jako u tonerů jednosložkových. Do oblasti snižování nákladů patří i neustále vylepšovaná autentizace uživatelů, která vede k vyšší odpovědnosti uživatelů za provozní náklady a tím i k jejich snížení. Další oblastí vývoje je co nejdokonalejší podpora nových standardů XPS a DPWS, které přinesly Windows Vista. Nově pracujeme i na nových standardech skenování a adresování naskenovaných dokumentů, které mají být obsaženy v nových serverových Windows vycházejících z Windows 7.
 
Lexmark
Martin Stočes, key partners sales manager

Hlavní inovace již byly implementovány do produktů Lexmark právě uvedených na trh (WiFi tisk, dotykový displej, Quiet mód pro snížení provozní hlučnosti, Eco mód pro využívání oboustranného tisku a snížení spotřeby elektrické energie). Největší aktualitou jsou inkoustové tiskárny s prodlouženou zárukou až na pět let, u kterých může zákazník využívat další nadstavbové aplikace, tzv. smart-solutions, kdy díky přímému přístupu na web lze tiskárnu využívat jako samostatné zařízení například pro příjem a tisk RSS zpráv ze zpravodajských portálů, prohlížení a tisk fotografií (prohlížeče Picassa, PhotoBucket), práce s vlastním kalendářem Google atd.

Oki
Radek Cinádr, technical executive

K hlavním inovacím bude patřit plnohodnotné duplexní skenování a kopírování i u nejmenších multifunkcí a větší podpora ovladačů pro různé operační systémy.

Toshiba
Petr Horák, channel account manager, Schuss Praha

V průběhu září naše společnost představila hlavní letošní inovaci, zcela novou řadu kancelářských MFP značky Toshiba od zařízení pro malé kanceláře až po produkční kancelářské MFP, eStudio255/305/355/455/555/655/755/855. Z tohoto výběru se pro malé a středně velké kanceláře či pracovní skupiny vyplatí modely eStudio255/305. Nová modelová řada kancelářských MFP nabízí v základní výbavě barevný dotykový LCD, HDD, vstup a výstup na USB, barevné skenování a plnou kompatibilitu tisku a skenování.

Xerox
Šárka Sakařová, produktová manažerka

Xerox nabízí zařízení do kanceláří s řadou nových technologií, což dokazují i dvě novinky – WorkCentre 3220 a 3210. Obě zařízení podporují produktivitu zejména díky vlastnostem, jako jsou přímé skenování nebo tisk z USB flash disků (vhodné zejména pro mobilní zaměstnance), vysokokapacitní tiskové náplně a jednoduché nastavení, které umožňuje připojit se přímo přes USB nebo standardní síť. Do budoucna je naší snahou nabídnout zákazníkům u nižších modelů funkce, které jsou standardní u modelů vyšších řad. Například automatický oboustranný tisk a kopírování, nižší provozní náklady a rozšířené možnosti plného provozního, záručního a servisního zabezpečení.

Poslat na email Tisk Přidat mezi oblíbené TwitterFacebook googleLinkujGoogle BuzzTip redakci