Černobílé tiskárny pro pracovní skupiny

ilustrace - síťová tiskárnaNa rozdíl od barevných slouží černobílé tiskárny ve firmách téměř výhradně k tisku negrafických materiálů, většinou textových či tabulkových dokumentů. Právě tyto výstupy (a samozřejmě jejich datová podoba) mohou často obsahovat citlivé podnikové či osobní informace, k nimž nesmí mít přístup neoprávněné osoby. Přirozeně se tedy v současné době, kdy je ochraně dat přikládán stále větší význam, od těchto tiskáren určených pro nasazení ve firemních pracovních skupinách, očekává odpovídající úroveň zabezpečení nejen samotného tisku, ale i transakcí s tiskovými daty, případně jejich uložení v zařízení, či likvidace. Pohled na moderní černobílé síťové tiskárny v těchto, ale i dalších souvislostech je předmětem následujícího článku.

Tiskněme bezpečně, moderní tiskárny to umožňují

Jakou nabízejí současné nejnovější (nejen) černobílé tiskárny pro pracovní skupiny úroveň bezpečnosti při práci s citlivými dokumenty a tiskovými daty? A jakými směry se u těchto zařízení vývoj v oblasti zabezpečení tisku ubírá?

„Většina našich produktů nabízí zabezpečený tisk, jenž spočívá v tom, že před tiskem si uživatel zvolí čtyřmístný kód, který se odešle společně s tiskovou úlohou. Ta se ale nevytiskne, dokud se tento kód v zařízení nezadá, čímž je zajištěno, že se vytištěný dokument nemůže dostat do rukou neoprávněné osobě,“ vysvětluje Zdeněk Malý z Brotheru a doplňuje, že další zabezpečení se u síťových tiskáren Brother týká samotného přenosu dat. Ta jsou chráněna pomocí SSL šifrování.

Podobné technologie používají také jiní výrobci. „Z pohledu bezpečnosti dat při jejich tisku pracují síťové tiskárny Lexmark s vyššími standardy zabezpečení,“ říká Martin Stočes ze společnosti Lexmark. „Jedním z nich je tzv. confidential printing (zabezpečený tisk), kdy si uživatel vyvolává své tiskové úlohy přímo prostřednictvím ovládacího panelu tiskárny zadáním osobního kódu PIN. Sofistikovanější řešení reprezentuje možnost vyvolání tiskových úloh přes čtečku identifikačních karet připojenou k tiskárně. Ověřování uživatelů může probíhat například prostřednictvím protokolů LDAP, SMTP, SNMPv3, IPSec.“ U tiskáren Lexmark, které disponují pevným diskem, jsou podle slov Martina Stočese data ukládaná na HDD šifrována, přičemž vysoká úroveň zabezpečení dat neumožňuje jejich obnovení ani po smazání či zformátování disku.

Bezpečný tisk - ilustraceRadek Cinádr z Oki potvrzuje, že také tiskárny tohoto výrobce umožňují použití kódu PIN pro autentizaci uživatele při vyzvedávání výtisku, zmiňuje se však také o nedostatcích tohoto řešení a o možnostech většího zabezpečení, které zařízení Oki nabízejí. „Sice je možné posílat PINem zabezpečenou úlohu, šifrovanou komunikací po síti, ukládat ji šifrovaně na paměťové médium, po vytištění ji bezpečně vymazat, ale nebezpečí prozrazení kódu PIN stále existuje,“ tvrdí Radek Cinádr, a uvádí jako způsob eliminace tohoto rizika identifikací uživatelů pomocí přístupových karet.

„Zabezpečený tisk nabízí Oki u modelů pro větší pracovní skupiny (řada B6000 a vyšší), ve formě zabezpečeného uložení dat. Identifikace uživatele kartou je spíše záležitost multifunkčních zařízení, do oblasti tiskáren zatím příliš nepronikla. Je ale možné, že se s kartami setkáme v budoucnosti i u tiskáren. S čím se však setkáváme již nyní, je náhrada klasických pevných disků pro ukládání dat paměťovými kartami (CF, SD, aj.),“ říká Radek Cinádr. Zároveň dodává, že Oki právě toto řešení využívá.

O velmi pokročilé bezpečnosti tisku hovoří Patrik Skalický ze společnosti Impromat v souvislosti s tiskárnami Ricoh, jichž je u nás Impromat oficiálním distributorem. „Uživatel může volit z mnoha bezpečnostních možností, jako například základní autentizace, autentizace pomocí kódu uživatele, důvěrný tisk, pozdržený tisk a uložený tisk, šifrování pevného disku, DOS (bezpečnost přepisu dat na HDD), a dalších možnosti, jako jsou SSL (IPP/WEB/SDM), IPsec, šifrování PDF heslem, šifrování autentizačního hesla a dalších. Vždy záleží na konkrétním modelu tiskárny a samozřejmě na pokročilosti uživatele.“

část ovládacího panelu (mfp Toshiba)Všechny multifunkční stroje značky Toshiba nové generace e-Bridge III mají podle Tvrzení Petra Horáka ze společnosti Schuss Praha veškerá data na pevném disku šifrována. „Dále je zde možnost využití privátních tisků, které čekají na HDD stroje a vytisknou se až po autentizaci uživatele. Volitelně lze využít karetních systémů od společnosti Schuss Praha – Card Gate. Uživateli se po přiložení karty na ovládacím panelu zobrazí pouze úlohy jím poslané na tiskárnu. Tento systém neposkytuje funkce, jako je follow-me, ale v ceně pořízení stroje představuje čtečka zanedbatelnou položku. Dalším přínosem zavedení karetního systému je možnost sledování nákladů buď na nákladová střediska, nebo jednotlivé uživatele,“ přibližuje Petr Horák i jiné možnosti tohoto řešení pro zařízení Toshiba.

Také společnost Xerox samozřejmě klade na bezpečnost velký důraz. Jak říká Šárka Sakařová z Xeroxu: „Většina tištěných informací je pro firmy velmi důležitá a jejich odcizení nebo ztráta by mohly být velice nepříjemné. Zabezpečení lze proto řešit několika formami. Jedná se o přístup k tiskárně pomocí hesla, přičemž v současnosti nabízejí některé modely tiskáren i zabezpečení osobní uživatelské schránky heslem. Odcizení dat je možné i z pevných disků, které jsou uvnitř tiskáren, proto je vhodné využít pro zabezpečení tiskáren nástroje, které šifrují data na pevném disku. Samozřejmostí je také nutnost řešit bezpečnost tiskových dat v síťovém prostředí a vzdálenou správu bezpečnostních funkcí tiskových systémů.“

Pevný disk v tiskárně – jak jej můžeme využít?

Poměrně obvyklou součástí výbavy (ať už standardní, nebo volitelné) větších tiskáren pro pracovní skupiny bývá vestavěný pevný disk. HDD zde neslouží jako pouhé odkladiště tiskových úloh, v souvislosti s podnikovým tiskem se nabízí celá řada možností, jak takovou diskovou kapacitu efektivně využít. S jakými hlavními praktickými funkcemi pevného disku se tedy u moderních síťových tiskáren různé provenience můžeme setkat?

Z dodavatelů černobílých tiskáren pro pracovní skupiny, kteří se nám k tématu vyjádřili, pouze společnost Brother nemá podle slov jejího zástupce Zdeňka Malého momentálně v nabídce žádný model s podporou HDD.

Naopak například ty tiskárny Lexmark, které jsou diskem vybaveny, na něj umožňují ukládat či zachytávat bitmapy, obrysové písmo, různé typy fontů a elektronické formuláře. „Uživatel může využívat uložené elektronické formuláře a nemusí ztrácet čas jejich opakovaným vytvářením a úpravou. Využíváním těchto uložených dat se mimo jiné redukuje vytíženost lokální sítě,“ poznamenává Martin Stočes z Lexmarku.

HDD„Hlavní úlohou pevného disku v tiskárně, nebo obecně spíše paměťového média, je zprostředkování zabezpečeného a uloženého tisku. Dále je na HDD možno ukládat další fonty písma, různá makra, logy o používání apod., u barevných tiskáren navíc například tzv. barevné profily určené pro barevnou správu výstupů z tiskárny,“ říká Radek Cinádr ze společnosti Oki. „Někdy se objevují dotazy od zákazníků, zda pevný disk urychlí vlastní zpracování tiskové úlohy. Odpověď je ne – pevný disk slouží u běžných tiskáren pouze jako paměťové úložiště, volitelné pro zpřístupnění výše uvedeného. Ano, existuje výjimka, kdy je pevný disk nezbytně nutný. Jsou velká multifunkční zařízení, která pevný disk nutně potřebují ke svému provozu, bootují z pevného disku, na disku ‚běží‘ specifický operační systém. V tomto případě zařízení funguje jako samostatný počítač poskytující služby multifunkčního tiskového zařízení a pevným diskem je vybaveno v základu,“ vysvětluje Radek Cinádr.

Podle slov Patrika Skalického z Impromatu je pevný disk u tiskáren určen v prvé řadě pro ukládání dat. „Dále pak umožňuje funkce, jako jsou zkušební, důvěrný, pozdržený nebo uložený tisk. Na disk lze také stáhnout a uložit písma,“ říká k tiskárnám Ricoh, a dodává, že dokumenty uložené na pevném disku pak mohou být k dispozici oprávněným uživatelům sítě, kterým je tato tiskárna dostupná.

Zajímavou a podstatnou funkcí u multifunkčních tiskáren Toshiba je, jak tvrdí Petr Horák ze společnosti Schuss Praha, e-Filing, který slouží jako jednoduchý dokumentační systém. „V e-Filingu je možné vytvářet strukturu dokumentu v různých úrovních, které mohou být veřejně přístupné, nebo chráněné heslem pro jednotlivé uživatele. Do těchto boxů mohou uživatelé dokumenty ukládat, skenovat, a naopak z tiskárny či počítače dokumenty tisknout, posílat je na e-mail nebo stáhnout do počítače. Dále je na disku uložen adresář až pro tisíc e-mailových a faxových kontaktů a je zde možnost využít deseti tisíc uživatelských šablon,“ popisuje možnosti zařízení Toshiba Petr Horák.

Xerox nabízí pevný disk jako volitelné příslušenství ke svým modelům černobílých tiskáren vyšší kategorie. Jak prozrazuje Šárka Sakařová, HDD pak v těchto zařízeních poskytuje funkce zabezpečeného nebo zkušebního tisku, přímého tisku PDF a rozšířeného ukládání fontů.

Přímý tisk PDF – nakolik je skutečně praktický?

PDFMnoho tiskáren umožňuje tisknout dokumenty ve formátu PDF přímo, bez potřeby Adobe Readeru či jiné aplikace pro tento formát. Aby tato funkce nepředstavovala jen lákadlo v technické specifikaci zařízení, ale byla pro uživatele skutečně zajímavá a prakticky využitelná, měla by umožnit velmi jednoduché vkládání a odesílání souborů PDF k tisku stejně jako provádění základních „předtiskových“ operací s dokumentem. V opačném případě pravděpodobně většina uživatelů upřednostní otevření dokumentu ve vhodném prohlížeči nebo editoru a jeho vytištění standardním způsobem, a nevyužije tedy například takový přínos přímého tisku PDF, jakým je nižší zatížení sítě.

Jak je u současných kancelářských tiskáren, které umožňují přímý tisk PDF, tato funkčnost řešena? Jakými způsoby se PDF dokumenty do zařízení zadávají a jaké jsou možnosti práce s nimi?

Brother
Zdeněk Malý, technical support

Vybrané modely jsou vybaveny předním USB vstupem, který umožňuje přímý tisk například z flashdisku (podporovány jsou formáty JPG, TIFF a PDF). Uživatel jednoduše zasune flashdisk a v menu zařízení si vybere požadovaný dokument, který chce vytisknout.


Lexmark
Martin Stočes, key partners sales manager

Tiskárny, které podporují přímý tisk PDF dokumentů, mají na přední straně na ovládacím panelu USB port pro přímý tisk. K tomuto portu je možné připojit většinu typů USB klíčů, externích disků, nebo také paměťových karet (za použití adaptéru). Uživatel má možnost definovat počet kopií, možnost duplexního tisku, orientaci stran pro tisk, vytištění více stran na jeden list papíru, skládání kopií a další parametry tisku.

Oki
Radek Cinádr, technical executive

U zařízení Oki vypadá přímý tisk PDF souborů následovně. Uživatel si stáhne z webu utilitu, nebo ji nainstaluje přímo z dodaného disku, a v kontextovém menu konkrétního souboru PDF (po kliku pravým tlačitkem) se následně objeví další položka „PDF Print Direct“ zpřístupňující nástroj. Po jejím zvolení se objeví dialog, ve kterém je možné vybrat jednak tiskárnu, na které se bude tisknout, dále pak zvolit například zdroj zásobníku, oboustranný tisk atd. Možnosti sice nejsou tak rozsáhlé jako u aplikace Adobe Reader, ale pro rychlý tisk bez nějakého dalšího nastavování je tento přístup dostačující.


Ricoh
Petr Skalický, produktový manažer, Impromat

Přímý tisk originálních souborů PDF naše tiskárny plně podporují. Tisk je možné realizovat za pomoci FTP, nebo ještě lépe za pomocí programu nazvaného DeskTopBinder. Podporované funkce jsou oboustranný tisk, tisk více stran na jednom listu, orientace výtisku, počet kopií, kompletace, rozsah (určuje, který list vytisknout, a který ne), formát, nastavení rozlišení.

Toshiba
Petr Horák, channel account manager, Schuss Praha

Funkce přímého tisku PDF je možná z USB flashdisků. Uživatel tedy s dokumenty na flashdisku nemusí chodit k PC, ale je schopen si výtisk vyzvednout rovnou po zvolení dané úlohy z ovládacího panelu. Touto funkcí jsou již standardně vybaveny všechny MFP značky Toshiba střední a vyšší kategorie. Od modelové řady eStudio255 je tato funkce tedy plně přístupná všem uživatelům.


Co je nového v oblasti černobílého síťového tisku?
BrotherZdeněk Malý, Brother: Momentálně probíhá akce 2+1, kdy zákazník po registraci získá zdarma rok záruky navíc (není také omezeno, zda se jedná o soukromou osobu, či firmu). Registrací navíc u vyšších modelů získává zdarma on-site servis.




Martin Stočes, Lexmark: Během roku 2009 došlo k významné inovaci v produktových řadách tiskáren Lexmark, do letošního roku jsme tedy vstoupili s velmi konkurenceschopnými modely tiskáren.
Uvedli jsme na trh spoustu nových modelů a rozšířili nabídku v nejperspektivnějších segmentech produktového portfolia zaměřeného zejména na síťový tisk v business segmentu.
LexmarkPřišli jsme s vyššími standardy vybavení již od nejnižších produktových řad – výkonnější engine, certifikace Energy Star, power save mode pro co nejrychlejší přechod tiskárny do úsporného režimu, vlastní technologie laserové hlavy LSU, která přináší kromě úspory energie až o deset procent vyšší výkon (zrychluje TTFP o jednu sekundu), tichý provoz a spolehlivost. Vylepšená konstrukce fuseru umožňuje jeho rychlejší zahřátí na provozní teplotu, čímž se snižuje spotřeba energie (tisk první strany do osmi sekund, výtisky se nekroutí), celkově nižší teplota fuseru nevyžaduje stálé chlazení tiskárny. Tzv. eco mode umožňuje vypnout podsvícení displeje a minimalizuje použití ventilátoru, pokud tiskárna netiskne. Zatraktivnili jsme také nabídku servisních služeb a významně snížili ceny prodloužených záruk (v průměru o čtyřicet procent).

OkiRadek Cinádr, Oki: V tomto segmentu proběhlo u Oki představení novinek v zimě, přičemž obvyklá doba obměny modelů je přibližně jeden rok. Představené modely série B400 a na nich postavená multifunkční zařízení MB400 úspěšně prorazily na trh. Podle předběžných informací se pak v průběhu léta setkáme s následníky dvou nižších modelů řady B400.


Ricoh AficioPatrik Skalický, Ricoh: V kategorii černobílého tisku je novinkou model tiskárny SP6330N. Podporuje tisk formátu A3 a to díky variabilním zásobníkům. Tyto zásobníky jsou v základní formě ve formátu A4, ovšem po vyjmutí je lze rozložit a přizpůsobit na formát o velikosti A3. Všeobecně směřujeme ke zvyšování průchodnosti vyšší gramáže médií, vyšší rychlosti tisku a k modernizaci designu (zde jako příklad uvedu černé dotykové plochy u nových strojů, což zabezpečuje hezký a zachovalý vzhled i po letech užívání).

ToshibaPetr Horák, Toshiba: Koncem roku 2009 představila společnost Schuss Praha novou modelovou řadu černobílých multifunkčních zařízení ve středním segmentu. Celá modelová řada nese tradiční označení eStudio a číslo dané modelové řady, jde o 255/305/355/405. Tedy tato modelová řada začíná rychlostí tisku 25 A4/min a končí na 45 A4/min. Součástí základní konfigurace zařízení je plná podpora síťového tisku a skenování. Skenování je u této modelové řady barevné a ve velmi vysoké kvalitě. Stroj dokáže komunikovat s karetními systémy a disponuje plnou podporou softwarových nástrojů pro správu ID uživatelských přístupových kódů pro identifikaci nákladů a pro možnost využití funkce tisku na vyžádání. Samozřejmostí je uživatelsky příjemné dotykové ovládání prostřednictvím 8,4“ LCD. Celá modelová řada se vyznačuje značně dobrým poměrem uživatelských a funkčních prvků v, díky těmto faktům, příznivé cenové relaci. Příjemně překvapí také celkové náklady na vlastnictví (TCO).

Xerox PhaserŠárka Sakařová, Xerox: Novinkou v portfoliu černobílých tiskáren A4 pro pracovní týmy a náročné uživatele je model Phaser 3155/3160. Od konce roku 2010 nabízí Xerox na vyšší modely černobílých tiskáren A4 možnost uzavření smlouvy o plném servisním zabezpečení na čtyři roky. Jedná se o službu, díky níž lze získat k tiskovému zařízení řadu výhod nad rámec standardní záruky včetně garantovaných nákladů na tisk v rámci smluvních podmínek. Na základě objemu tisku je tak možné naplánovat náklady, odpadá investice do spotřebních a provozních dílů a jejich skladování. Neplatí se nic dopředu, ale tři měsíce zpětně, přičemž služba se uzavírá mezi koncovým zákazníkem a servisním oddělením společnosti Xerox ČR.


Poslat na email Tisk Přidat mezi oblíbené TwitterFacebook googleLinkujGoogle BuzzTip redakci