O chytrých telefonech pro manažery

Rozhovor s marketingovým ředitelem společnosti mivvy.

Smartphone mivvyCeny takzvaných chytrých telefonů se ještě donedávna pohybovaly výhradně v řádu mnoha tisíc korun. Situace se však pomalu mění a dnes už nejsou výjimkou pokročilé mobilní telefony jen za několik tisíc pracující na některé z ucelených mobilních platforem. Rozdíly v základní výbavě na první pohled mnohdy téměř stejných levných a dražších manažerských smartphonů ale mohou být výrazné. Velmi nápadně se dnes u těchto přístrojů prosazuje „beztlačítková“ koncepce známá z PDA. Velký dotykový displej nabízí značný potenciál pro vývojáře nejrůznějších softwarových aplikací i pro uživatele, kteří přístroj mohou využívat stejně dobře k (video)telefonování a posílání či příjímání zpráv jako k internetové komunikaci, vzdálenému přístupu k firemním prostředkům, zábavě, GPS navigaci a nekonečně mnoha dalším účelům.

Dostupnost a praktická využitelnost mnoha funkcí moderního smartphonu závisí na službách, které poskytují mobilní operátoři. S ohledem na různorodost nabízených služeb a jejich cen u jednotlivých operátorů může být pro nejednoho majitele telefonu zajímavé nabídky a funkce kombinovat. To je ale možné jen při využívání dvou (výjimečně více) SIM karet. Velkou výhodu pak nepochybně představuje telefon, který dokáže se dvěma SIM kartami pracovat. Současná nabídka takto vybavených přístrojů je kupodivu stále relativně skromná, nicméně zřejmě se již v tomto směru blýská na lepší časy. Nejen o možnostech moderních manažerských chytrých telefonů na dvě SIM jsme si povídali s marketingovým ředitelem společnosti mivvy Miroslavem Jurou.

  • Najdeme ve vaší nabídce manažerských chytrých telefonů modely pro dvě SIM karty?

Dnes v našem sortimentu zatím chytrý telefon pro dvě SIM karty nenajdete. Nicméně tohle je právě jeden z konceptů, na kterých pracujeme nejusilovněji. V tuto chvíli máme hotový takový přístroj pracující s OS Android. Na platformě Windows Mobile zatím pracujeme. Oba přístroje máme v plánu uvést najednou.

  • Jakým způsobem je u těchto telefonů řešeno „přepínání“ mezi SIM 1 a SIM 2, lze jednu z vložených SIM nezávisle na druhé softwarově „vypnout“?

Všechny naše přístroje pro dvě SIM karty jsou vybavené technologií True Dual Sim, takže můžete používat obě čísla zároveň a bez jakýchkoliv omezení. Bez přepínání. Se společným seznamem, daty apod. Rozdílem oproti běžným přístrojům jsou zde dvě zelená tlačítka pro vytočení čísla namísto jednoho. Vyberete si kontakt a prostě vytočíte stiskem buď jednoho nebo druhého tlačítka z jedné nebo z druhé SIM karty. A pochopitelně vždy můžete jednu z karet „zakázat“ a být pak na příjmu jen s jednou z nich.

  • Mohou uživatelé přístroje nastavit tak, aby mobilní datová připojení (GPRS, EDGE, 3G, ...) byla vždy automaticky realizována přes jednu konkrétní SIM, zatímco hovory a odesílání SMS přes druhou?

Jak jsem říkal, hovory realizujete vždy z toho čísla, ze kterého jej vytočíte stisknutím tlačítka pro spojení hovoru. U SMS si konkrétní odchozí číslo vybíráte volbou při odesílání. S daty je to trochu komplikovanější. Jedna z variant je, že konkrétní model podporuje datové přenosy pouze u jedné ze SIM karet. V takovém případě je to jasné. Pokud jsou však data podporovány pro obě čísla, opět si můžete vybrat, ze kterého čísla se chcete připojit. V případě, že přijímáte MMS, datový přenos se pochopitelně uskuteční automaticky přes tu SIM kartu, na kterou MMS dorazila. Toto jsou základní pravidla. Chytré telefony s operačním systémem umožňují samozřejmě mnohem více. Záleží jen na aplikaci. Jaké všechny možnosti kombinací datových profilů a jejich automatického nebo manuálního spouštění nakonec najdete v zařízeních mivvy teď ale nemůžu prozradit.

  • Jakou u nejnovějších manažerských chytrých telefonů na obecných platformách nabízíte vlastní „softwarovou“ přidanou hodnotu, tedy funkčnost nad standardní nástroje/výbavu oné platformy?

Dnes nabízíme pouze chytré telefonu s Windows Mobile. Model mivvy one jsme uvedli s WM ve verzi 6.1 a s českou nadstavbou yrgo 4.0. Mivvy zero pak přišlo na trh rovnou s WM 6.5, a proto jsme od vlastního rozhraní upustili. Už teď ale můžu prozradit, že další z našich chytrých telefonů budou vybavené systémem Spb Mobile Shell 3.5. Pokud tedy nakonec nenarazíme na nějaký nepřekonatelný problém právě při správě dvou SIM karet. S tou totiž Spb zatím nepočítá.

  • Jaký k těmto svým telefonům standardně dodáváte software pro počítač?

V balení najdete vždy CD s podrobným uživatelským manuálem a několika dalšími programy. Nikdy nechybí ActiveSync v poslední dostupné verzi pro snadnou synchronizaci s Outlookem a dalšími aplikacemi. Nově se na CD bude nacházet také trial verze vybraného navigačního softwaru.
Obecně jsme spíš toho názoru, že není vhodné zaplňovat ROM přístroje množstvím předinstalovaných aplikací a tím omezovat jeho funkčnost. Většinu užitečných aplikací najdete právě na přiloženém CD nebo je snadno stáhnete z internetu.

  • (Nejen) služební smartphone je přístroj, jehož ztráta může vzhledem k množství zneužitelných citlivých informací, dat a přístupů k různým účtům apod., jež snadno pojme, znamenat pro uživatele či firmu velmi nepříjemnou, respektive nebezpečnou událost. Jaké prostředky standardně nabízejí vaše nové přístroje k minimalizaci rizika takovéhoto zneužití?

Vedle existujících programů k šifrování uložených dat připravujeme pro přístroje mivvy komplexní řešení bezpečnostních problémů. Úzce spolupracujeme s italskou společností Casper Technology na implementaci jejich softwaru Cryptech do našich nových přístrojů. Chytré telefony mivvy se tak stanou prvními přístroji, které budou automaticky vybaveny schopností spojovat šifrované hovory a odesílat zabezpečené SMS. A to vše v nejvyšším standardu zabezpečení, který splňuje i podmínky nejvyšší důvěrnosti obranné aliance NATO. Všechny výhody s tím spojené budou zanedlouho představeny společně s našimi novými 3G telefony.


Poslat na email Tisk Přidat mezi oblíbené TwitterFacebook googleLinkujGoogle BuzzTip redakci