RECENZE: S RF RGB LED žárovkou si vyhrajete

RF RGB zarovka s RF keyHardware forum nemůže opomenout trend poslední doby – ovládání spotřebičů tzv. na dálku. Už vás napadlo ovládat dálkově například osvětlení? Nás ano, a protože jsme měli v redakci set, který to umožňuje, rozhodli jsme se vám ho představit.

RF RGB LED žárovka je celý název výrobku české firmy Elko EP. LED označení nemusíme představovat, RF sděluje, že může být ovládána bezdrátově prostřednictvím technologie typu RF. Velkou výhodou oproti Wi-Fi nebo Bluetooth je několikanásobně větší dosah stabilního signálu. RF ovladač se čtyřmi tlačítky je připojen v balení, má tvar větší klíčenky. Jakmile zašroubujete žárovku do lampy/světla, můžete se začít bavit.

Žárovku klíčenkou zapnete/vypnete. Je schopná měnit jas, barvy (všechny ve škále RGB) a ty se ještě navíc umí prolínat (tzv. cirkus režim). Jestliže toužíte po teplé či studené bílé, doporučujeme koupit jiný typ žárovky. Tato RGB ji prostě nezvládne. Navíc má docela nízký světelný výkon (50W). Světelný tok je 550 lumenů. Velkou výhodu vidíme v nízké spotřebě, pouhých  9W (což odpovídá výkonu někde mezi 40W a 60W klasickou žárovkou). Výrobce dále uvádí životnost až 30 000 hodin, tedy 3x více, než žárovka klasická. Záruku dává pět let. Cena setu je 1290 Kč bez DPH. Pokud si set chcete vyzkoušet a trochu ušetřit, doporučujeme koupit rovnou tzv. Chytrou sadu Hra světel, která obsahuje rovnou tři žárovky s ovladačem.

RF RGB LED žárovka s RF ovladačem bychom doporučili například dětem do pokoje, případně při posezení s přáteli, kdy přímé bílé světlo trošku „kazí" atmosféru. Ať už děti nebo dospělí, každý si s ní vyhraje. Hodí se spíše do lamp, lampiček, než k osvětlení velkých prostor.

Jak bývá u firmy Elko EP zvykem, dává svým výrobkům vždy „něco navíc". Bezdrátový prvek v RF RGB žárovce přijímá povely jak od RF klíčenky, tak od širokého spektra dalších ovladačů, případně chytré RF krabičky (např. eLAN-RF-003). Zařízení eLAN-RF-003 je převodník mezi WiFi a RF signálem a umožňuje ovládat zmíněnou RF RGB žárovku (ale i celou řadu dalších spotřebičů) i pomocí mobilního telefonu či tabletu. Stačí si k tomu stáhnout bezplatnou aplikaci přes GooglePlay nebo iTunes.

Převodník eLAN-RF-003 si můžete koupit samostatně nebo výhodněji, jako součást jiného setu – např. Chytré sady Hra světel, nebo Dům pod palcem. V sadě Dům pod palcem je navíc k vyzkoušení bezdrátová kamera a zásuvka. Bezdrátové ovládací prvky jsou v poslední době velmi žádané, holešovská firma je nabízí v rámci vlastního systému inteligentní elektroinstalace iNELS RF Control.

Na recenzi zapůjčil: ELKO EP (www.elkoep.cz)