Hardwarový server není jako osobní počítač, který pořídíme již „hotový“ v požadované konfiguraci, případně se zvoleným softwarem a zárukou, čímž je, silně zjednodušeně řečeno, otázka výběru a pořízení nového PC uzavřena. Naopak, servery se většinou dodávají s různými službami, často šitými podnikovému zákazníkovi na míru, které se mohou týkat jak například poradenství ještě před investicí do nového řešení, tak jeho následné implementace v prostředí firmy, či již samotného provozování serverů. Pokročilý záruční a pozáruční servis je pak u těchto profesionálních produktů samozřejmostí.
Nakolik komplexní a obsáhlá řešení dnes v kategorii serverů střední třídy může zákazník získat od renomovaných dodavatelů? Nejen k této otázce se nám vyjádřili tři z nich.
Server není krabicový produkt Přesto jej od dodavatele může zákazník získat jako součást jednoho uceleného „balíku“, tvořeného také ovšem již zmíněnými službami, softwarem a další přidanou hodnotou.
„Společnost Fujitsu je čtvrtá největší IT firma na světě, a dokonce třetí v prodeji IT služeb, z čehož vyplývá také její schopnost komplexně uspokojovat všechny IT potřeby zákazníků,“ tvrdí Petr Ritz z Fujitsu. „Zákazníkům jsme tak schopni dodat téměř libovolnou kombinaci hardwaru, softwaru a IT služeb dle jejich potřeb. Snažíme se zaměřit na kombinaci x86 serverů s Linuxem či Solarisem pro oblast databází, což je nejčastější požadavek našich zákazníků v této oblasti (čtyř- až osmipaticové servery). Další skupina zákazníků používá tyto servery pro rozsáhlejší konsolidační projekty zpravidla na platformě VMware,“ přibližuje Petr Ritz nabídku Fujitsu a nejčastější zákaznické požadavky v oblasti midrange serverů.
Rovněž HP argumentuje svou silnou pozicí na trhu. Podle tvrzení Jiřího Lepky z HP tato společnost nabízí v oblasti serverových řešení nejširší možnou škálu produktů i služeb, od serverů (klasické x86 i stroje určené pro opravdu kritické aplikace) přes datová úložiště, zálohování, síťové produkty a podnikový software až po konzultační, implementační, servisní, případně outsourcingové služby. „Dnešní doba si v koncepci, respektive stavbě datového centra žádá jiný přístup, než tomu bývalo v minulosti. Prostředky podnikové výpočetní techniky se slučují do jednotné konvergované infrastruktury, která je postavena na základech jednotné a snadno spravovatelné komunikace mezi servery, úložišti i sítěmi; tato infrastruktura je snadno rozšiřitelná, extrémně dostupná, s velmi účinnou a jednotnou správou a v neposlední (vlastně spíše první) řadě s rychlou návratností,“ vysvětluje Jiří Lepka. „Díky našemu obchodnímu pokrytí jsme schopni vyjít vstříc nejširší škále zákazníků, ať už z hlediska velikosti či průmyslové vertikály. V současné době našim zákazníkům tedy nenabízíme ‚pouze‘ server, ale snažíme se poradit v daleko širším a komplexnějším měřítku.“
„Servery IBM v kategorii mid-range s procesory Power7 zahrnují dnes vyspělé virtualizační technologie, technologie pro úsporu energie a svým výkonem převyšují servery high-end kategorie předešlé generace,“ charakterizuje velice stručně současné servery IBM Pavel Sýkora. „Služby spojené s dodávkou vlastní technologie jsou vždy šity na míru zákazníka a mohou zahrnovat komplexní dodávku celého řešení včetně jeho následného provozování. Našimi zákazníky jsou společnosti napříč všemi segmenty trhu, tedy od menších a středních firem až po velké nadnárodní společnosti,“ říká Pavel Sýkora z IBM.
Služby v oblasti poradenství a implementace Jaké speciální služby v oblasti poradenství a implementace dnes dokážou ke svým serverům střední třídy nabídnout jejich dodavatelé a za jakých podmínek?
„Padesát procent našeho obratu tvoří IT služby, takže z tohoto pohledu nemůžeme hovořit o žádných speciálních službách. Dokážeme zákazníkovi nabídnout jakoukoli IT službu, kterou požaduje, a není to pro nás nic speciálního. Základní nabídka našich služeb zahrnuje konzultace a analýzy, návrhy řešení, postavení řešení, jeho provozování a údržbu. Na druhou stranu vidíme zejména v západní Evropě velký zájem o tzv. cloud služby, tzn. nabídky typu ‚cokoli‘ jako služba. Segment služeb vztahujících se k těmto typům serverů se zpravidla řeší speciální smlouvou podle specifických potřeb zákazníka a požadovaným SLA,“ vysvětluje Petr Ritz z Fujitsu.
 HP podle slov Jiřího Lepky umí zákazníkům poradit v oblastech užitečného zatížení výpočetních i datových prostředků, vhodného prostředí pro běh aplikací i služeb, maximální spolehlivosti (dostupnosti) či zatížení sítí. „Samozřejmě zajišťujeme bezpečnost dat a přístupů k nim, optimalizaci nástrojů pro řízení datového centra a mnohé další služby. Umíme vyjít vstříc prakticky všem, mezi našimi zákazníky jsou nejvýznamnější společnosti (nejen na našem trhu), ale také ryze české – svou velikostí spíše menší – firmy. Vše je pouze otázka posouzení, jakou má pro firmu prioritu výpočetní technika, respektive práce, kterou odvádí, jak moc je na ní závislá a kolik je nucena do ní investovat,“ poznamenává Jiří Lepka z HP.
O schopnosti vyhovět prakticky jakémukoliv požadavku zákazníka (ve spolupráci s obchodními partnery) hovoří také Pavel Sýkora z IBM. „Často využívanou službou je například kalkulace výhodnosti navrhovaného řešení, porovnání se stávajícím stavem, popřípadě s konkurenčním řešením. Velice využívanou službou je také zapůjčení serverové technologie na vyzkoušení, ověření a otestování uvažovaného řešení,“ říká Pavel Sýkora.
Serverová řešení v záruce i po záruceJakou dodavatelé poskytují na svá serverová řešení střední třídy záruku a jaké jsou u nich formy záručního a pozáručního servisu? Jak je v případě pozáručního servisu u zákazníka zpoplatněn výjezd a práce technika?
Fujitsu na všechny své servery poskytuje tříletou záruku s dobou odezvy příští pracovní den a opravou u zákazníka. „Zákazníci mají také možnost registrovat si bezplatně záruku doživotní. V případě dalších požadavků nabízíme širokou škálu servicepacků, které prodlužují dobu záruky, zrychlují odezvu a zkracují (zaručují) dobu opravy. Zákazník má také možnost podepsat s námi servisní smlouvu, která je přesně specifikovaná podle jeho požadavků,“ vysvětluje Petr Ritz z Fujitsu. K otázce zpoplatnění pozáručního servisu u zákazníka pak říká: „Servis poskytujeme převážně přes síť našich servisních partnerů. Samozřejmě, práce technika je zpoplatněna a také ceny náhradních dílů nebývají zrovna malé. V případě pozáručního zásahu doporučuji pečlivě zvážit náklady na údržbu těchto starých zařízení, podle zkušeností se zákazníkům většinou více vyplatí přejít na nový hardware než investovat do starého. Zde můžeme pomoci s našimi finančními službami a možnosti zpětných odkupů starých zařízení za výhodné ceny. Midrange servery jsou zpravidla srdcem a páteří firmy a tady se riziko výpadku, byť minimální, šeredně nevyplácí,“ upozorňuje Petr Ritz.
„Většina serverů HP má standardní záruku po dobu tří let s garancí, že se u zákazníků objeví servisní technik v případě poruchy nejpozději příští pracovní den,“ říká Jiří Lepka ze společnosti HP. „Pochopitelně jsme však schopni nabídnout i rychlejší úroveň odezvy či opravy (např. opravu již do šesti hodin od prvního kontaktu zákazníka se servisním dispečinkem), což je ostatně standardem u většiny dodavatelů serverů této třídy. Od ostatních výrobců se však lišíme například možností nastavení (bezplatného) non-stop spojení serverů zákazníků s našim service centrem – server si pak dokáže automaticky zavolat o pomoc, zcela bez lidského zásahu, a případná oprava je provedena v nejrychlejším možném čase. To ostatně platí i pro tzv. předporuchové hlášení, kdy server volá po preventivní opravě i v době, kdy ještě reálná porucha nenastala (takže např. disk, paměť nebo i procesor vyměníme dřív, než se lehké poruchy promění ve skutečně závažný problém),“ vysvětluje Jiří Lepka. „Pro zákazníka je vždy výhodnější vlastnit server (zejména vyšší třídy) s plnohodnotným servisem. Končí-li našim zákazníkům záruční krytí (či platnost servisní smlouvy), vždy je o této skutečnosti předem informujeme a dáváme jim na výběr z řady možností, jak si servisní pokrytí prodloužit (standardně až na pět let od zakoupení serveru, po této době se už provoz daného stroje stává vysoce diskutabilní záležitostí). Pokud se nicméně zákazníci rozhodnou pro provoz bez záruky, ani tehdy je nenecháme v případě problému ‚ve štychu,‘ budou však muset zaplatit za opravu, respektive výjezd servisního technika. Kalkulace závisí zejména na čase, který u nich technik stráví, ale také na počtu kilometrů (technici vyjíždějí z co možná nejbližšího servisního místa) a samozřejmě ceně nového dílu,“ rozvádí podrobně Jiří Lepka možnosti záručního i pozáručního servisu serverů HP.
Velmi stručný je naopak Pavel Sýkora z IBM, který se omezil na konstatování, že standardní záruka na řešení IBM představuje jeden rok a může být smlouvou o hardwarové podpoře. „Na systémy pod platnou smlouvou o hardwarové podpoře je výjezd a práce technika zahrnuta v ceně podpory,“ uzavírá Pavel Sýkora. Co si současný trh žádá a jaké jsou trendy?Fujitsu Petr Ritz, product & sales manager
Vidím jednoznačný trend přesunu zájmu zákazníků z proprietárních platforem na technologii x86. V této oblasti nabízíme to nejvýkonnější na trhu, čtyř- a osmipaticové servery (Primergy RX600, RX900 a BX960) založené na nejnovějších technologiích Intel a Fujitsu. Benchmarky těchto serverů jsou dostupné na internetu, takže se každý může přesvědčit, jak si stojíme proti ostatním výrobcům. Novinkou je bezesporu uvedení osmiprocesorového systému Primergy RX900, který již budí velký zájem mnoha zákazníků.
HP Jiří Lepka, produktový manažer
Sílícím trendem je opouštění stávajícího konceptu datového centra s oddělenými jednotlivými základními sily (servery, storage, sítě, backup, heterogenní management atd.); taková struktura IT je v dnešní době již velmi drahý přežitek. Dnes si tedy většinou zákazník, který potřebuje mít výpočetní techniku přizpůsobenou jeho aktuálním obchodním potřebám (ne již opačně), žádá návrhy a konzultace, jak se v co nejkratší době „prokousat“ z onoho konzervativního pojetí do nového – „sloučeného“ pojetí konvergované infrastruktury. Již nejsme oslovování ve smyslu „navrhněte server pro databázi,“ jako spíše „poraďte nám, jak optimalizovat či konsolidovat systém pro běh našich databází.“ Je v tom veliký rozdíl a firmy to již dobře vědí.
IBM Pavel Sýkora, Power Systems specialista
Od našich zákazníků většinou slyšíme, že nejsledovanějším kritériem je kombinace spolehlivosti a co možná nejnižších nákladů na vlastnictví systémů. Z osobního styku víme, že naši zákazníci vnímají jako největší přínos ověřenou spolehlivost systémů s architekturou Power a přínosy virtualizační technologie PowerVM realizované v hardwarové vrstvě, která přispívá k co možná nejvyššímu efektivnímu vytížení systému. Vysoký výkon na procesorové jádro poté dokáže snížit nutný počet softwarových licencí, což vede společně s optimálním vytížením systému k dalším finančním úsporám. Správa více systémů pak vyžaduje prostředky pro snadnou administraci a update serverů, o což naši zákazníci také projevují velký zájem. Tuto oblast pro ně zabezpečuje software IBM Systems Direktor.
|