Servery střední třídy

RX300 SS - openV současné době doznává stále širšího uplatnění technologie solid-state drive. Asi nejvíce jsou ve všeobecném povědomí SSD jednotky spojovány s mobilními počítači, kde představují technologicky vyspělejší alternativu k 2,5“ pevným diskům s mnoha přednostmi souvisejícími zejména s mobilitou. Technologie flashdisků však postupně začíná pronikat i do dalších, „vyšších“ oblastí IT, včetně datových center a serverů, kde její nasazení může znamenat značný energetický i výkonnostní přínos. Právě uplatnění ve výkonných serverech je již velmi jasným důkazem perspektivnosti jednotek SSD, i když před nimi zatím ještě stále vedou HDD s rotujícími plotnami nabízející výhodnější poměr ceny a kapacity a vyšší maximální kapacitu. Solid-state drive má však budoucnost a bude jistě zajímavé dozvědět se, na jaké úrovni je podpora této technologie ve střední třídě serverů již dnes, stejně jako to, s čím dalším novým v dané kategorii přicházejí přední výrobci serverů.


„SSD technologie nabízíme zákazníkům již delší dobu díky našim modulárním blade-serverovým řešením,“ říká Eva Olejníková ze společnosti Dell. A dodává, že po nedávném uvedení jedenácté generace nových serverů Dell PowerEdge na trh je technologie enterprise SSD dostupná již u všech modelů midrange serverů Dell, bez ohledu na to, zda se jedná o rackové, tower nebo blade provedení. „Stejně tak jsou SSD dostupné i v našich nejnovějších iSCSI a Fibre Channel diskových polích. Momentálně jsou v našich serverech a storage řešeních dostupné 2,5palcové SSD disky o kapacitách 25 GB a 50 GB. V průběhu letošního roku budeme postupně tuto nabídku rozšiřovat o další disky s větší rychlostí a kapacitou.“ Technologie SSD a její možné využití je podle slov Evy Olejníkové momentálně předmětem rozsáhlých zkoušek, diskusí a vývoje. Dá se prý ovšem předpokládat její brzké masové proniknutí do oblasti technologií datových center.

Také podle mínění Petra Ritze z Fujitsu je tato technologie bezesporu velmi zajímavá a do budoucna zřejmě kompletně nahradí klasické pevné disky s technologií, jakou známe dnes. „A to samozřejmě nejen v serverech, ale ve většině zařízení, která uchovávají data (fotoaparáty, notebooky, televize, velké systémy na ukládání dat atd.),“ říká Petr Ritz, dodává však, že SSD jednotky, které jsou momentálně na trhu, mají stále svá technologická omezení a především velmi malou kapacitu oproti stávajícím diskům SATA/SAS. „Jejich vysoká cena za gigabyte, i když poměrně velmi rychle klesá, stále „odsuzuje“ tuto technologii k velmi specifickému nasazení v prostředí datových center, a nemůžeme tudíž počítat s jejím velmi rychlým masovým nástupem na trh. Servery Fujitsu Primergy podporují disky s SSD technologií v klíčových produktech určených pro datová centra, jako jsou RX200 S5, RX300 S5 a všechny servery typu blade. První SSD disky v naší nabídce mají kapacitu 50 GB a další kapacity budou následovat po pečlivém testování v našich serverech.“ Podle slov Petra Ritze společnost Fujitsu zatím nepředpokládá brzké uvedení SSD do svých tower serverů: „Zde se lépe uplatní stávající pevné disky s vysokou kapacitou a velmi dobrou cenou za GB.“

Solid-state drive v současné době nenajdeme v nabídce midrange serverů společnosti HP. Jak vysvětluje Konstantin Selucký, servery HP Integrity s šestnácti procesory Intel Itanium určené pro provozování kritických aplikací technologii SSD nepodporují. Při jejich vysoké škálovatelnosti a virtualizovatelnosti se v naprosté většině případů používají externí disková pole i pro „bootovací disky“.

Naopak v serverech IBM jsou SSD jednotky podporovány již od roku 2007. Jakub Venc připomíná, že tehdy společnost IBM oznámila podporu SSD, a následně produkty postavené na technologii SSD pro IBM. „Jednalo se o interní disky v provedeních od 15 GB, a to jak single, tak dual (dvě jednotky SSD v pozici pro jeden klasicky disk). U nové generace serverů, postavené na platformě Intel Nehalem, je v současné době podpora disků s SSD technologií stejná jako u klasických mechanických disků s rozhraním SAS či SATA, tj. uživatel má možnost použít disky s technologií SAS, SATA či SSD. Tyto disky jsou v serverech připojeny na stejné rozhraní a stejný RAID řadič, není zde tedy třeba softwarové podpory pro operační systémy, speciálního řadiče nebo různých modelů serverů pro SSD,“ vysvětluje Jakub Venc a dodává, že IBM používá výkonné a rychlé SSD, které lze použít i pro náročné serverové aplikace s vysokou zátěží na disk. „Jednotky SSD jsou v provedení hot-swap, tedy vyměnitelné za chodu. Dále je možné je provozovat v RAID režimu a vytvářet z nich disková pole a zvýšit tak rychlost a dostupnost jednotlivých serverových aplikací. Jednotky SSD mají o více než osmdesát procent menší spotřebu elektrické energie a vyzařují méně tepla – servery osazené jednotkami SSD jsou tedy i šetrnější k životnímu prostředí.“ Také podle Jakuba Vence je SSD progresivní technologií do budoucna, která už v současnosti dokáže vhodně doplnit stávající disky mechanické konstrukce.

Co je nového ve třídě midrange?Výkonné servery nepatří mezi produkty, které se každých několik měsíců objevují na trhu v nových typech, popřípadě verzích s většími či menšími „kosmetickými“ vylepšeními. Pokud výrobce představuje nový server, dá se předpokládat, že takové řešení bude spojeno s již výraznějšími inovacemi. S čím novým se tedy můžeme nebo v nejbližší době budeme moci setkat u midrange serverů konkrétních značek? Odpověď na tuto otázku nám přinášejí zástupci několika jejich předních výrobců.

 

Dell

Eva Olejníková, enterprise field product manager


DellR710Všechny naše nové servery jedenácté generace jsou postaveny na nejnovějších technologiích, které zásadně zvyšují jejich výkon, snižují spotřebu energie a více je optimalizují pro nasazování ve virtualizovaných prostředích. Nová generace serverů Dell PowerEdge přinesla zásadní průlom v oblasti systémové správy a Dell vůbec jako první dodavatel na trhu představil její plně integrované hardwarové řešení pomocí zabudované komponenty Lifecycle Controller, která zrychluje uvedení do provozu a integraci serverů až o padesát procent. Umožňuje totiž nasazení serveru bez potřeby dalších instalačních médií a nabízí i celou řadu dalších funkcí pro vzdálenou správu, které výrazně usnadní práci IT administrátorům. Spolu s novou generací serverů a diskových polí jsme představili i nové softwarové řešení systémové správy Dell Management Console, což je modulární nástroj, který koncentruje do jediného grafického rozhraní monitoring a správu serverů, storage systémů, klientů a dalšího hardwaru i od jiných dodavatelů, než je Dell. Tato konzola byla vyvinuta na technologii Altiris společnosti Symantec a znamená významné zjednodušení managementu celé IT infrastruktury.
Novinkou je rovněž služba Dell Image Direct Server, která umožňuje společnostem on-line vytvářet a spravovat softwarové image svých serverů a snadno je tak jako celek instalovat na dalších serverech. Díky tomuto zkrácení doby nasazení a manuální náročné konfigurace se ušetří čas IT pracovníků.

Fujitsu

Petr Ritz, product & sales manager

RX300 S5Koncem března jsme uvedli celou paletu nových dvousocketových serverů generace S5 postavenou na technologii Intel Nehalem. Jedná se o modely serverů Fujitsu Primergy TX200 S5, TX300 S5, RX200 S5, RX300 S5 a blade server BX620 S5. Nemá smysl popisovat technologie společnosti Intel, které jsou obsaženy ve všech podobných produktech na trhu, ale servery Primergy nabízejí i něco více. Za prvé může zákazník využít možnost zaregistrovat si koupený server a získat tak doživotní záruku. Dále nabízíme speciální chlazení, tzv. CoolSafe, které umožňuje provozovat server i v případě, kdy dojde k poruše většiny, nebo dokonce všech chladících ventilátorů. Tato technologie souvisí také s jedinečným návrhem základní desky, vlastně celého serveru, a umožňuje tedy optimální, energeticky úsporné chlazení systému. Servery mají volitelnou podporu TPM čipu zvyšujícího bezpečnost infrastruktury zákazníků, toto řešení není běžné v portfoliu naší konkurence. Poměrně zásadním datem je pro nás 12. květen, kdy uvedeme zcela nové blade řešení Fujitsu Primergy BX900, které zásadně zamíchá kartami na trhu. Momentálně však nemohu uvést více podrobností. Do konce roku pak již nečekáme žádná zásadní ohlášení nových produktů nebo technologií.

HP

Konstantin Selucký, BCS BU product country manager

HP rx8640Hardware midrange serverů pro kritické aplikace (rx7640,rx8640) s osmi, respektive šestnácti procesory Intel Itanium Montvale a s buňkově orientovanou architekturou cc:NUMA je dlouhodobě stabilní a technologické změny jsou implementovány až po důkladném ověření. Bouřlivým vývojem však probíhá neustálé zlepšování operačních systémů, které jsou na těchto serverech provozovatelné. Jedná se především o nový update operačního systému HP-UX 11i v3, který přinesl řadu novinek oproti verzi HP-UX 11i v2. Nová verze přinesla lepší škálovatelnost a navýšení výkonu v průměru až o třicet procent. Optimalizací parametrů jádra (Tune-N-Tools) a prací s lokální pamětí LORA (Localized Optimized Resource Assignment) jsme zlepšili výkon aplikací ve virtuálním prostředí, jako je Oracle nebo SAP, přibližně o dvacet procent. Akcelerované virtualizované I/O (AVIO) přineslo další zrychlení virtuálních I/O operací, takže se nyní blíží průchodnosti nativních I/O karet. Vylepšena byla rovněž virtualizace. Další novinky přichází ze strany společnosti Microsoft. Jedná se především o operační prostředí Windows Server 2008 a SQL server 2008, která jsou optimalizována pro cc:NUMA architekturu HP Integrity serverů.

IBM

Jakub Venc, serverový specialista

IBM-DX360Nejzásadnější novinkou poslední doby jsou nové servery x86 System x s procesory Intel Xeon řady 5500 založené na mikroarchitektuře Nehalem. Konkrétně se jedná o servery IBM BladeCenter (HS22), rackové servery (x3550 M2, x3650 M2) a servery v provedení tower (x3400 M2, x3500 M2). Největším přínosem všech nově uvedených serverů je jejich velký výkon, nižší nároky na wattový výkon, úspora energie a zjednodušená správa. Těchto vlastností je dosaženo hlavně díky novým výkonným procesorům a rychlejší DDR3 paměti, nové servery také disponují více paměťovými sloty a umožňují použití disků různých technologií, jmenovitě jsou to jednotky SSD, disky SATA, SAS. Mají též mnohem větší účinnost napájecích zdrojů (přes devadesát procent), díky čemuž dosahují oproti starším modelům vyššího výkonu při nižší spotřebě energie, a jsou tak šetrnější k životnímu prostředí. Nové procesory a s nimi i celá serverová architektura jsou zároveň optimalizovány pro nasazení virtualizačních technologií, což usnadní uživatelům z firem různých velikostí snadno přejít ze staršího modelu „jeden server – jedna aplikace“ na vysoce efektivní virtualizované počítačové infrastruktury. Samozřejmostí nových serverů jsou flexibilní možnosti konfigurace, snadná škálovatelnost, integrita dat a dostupnost. Nedílnou součást představují i nové verze nástrojů pro správu klíčových systémů, jako je například nové rozhraní UEFI (vylepšená náhrada firmwarového rozhraní BIOS), a dále je to výkonnější management rozhraní pro dálkovou správu serverů IMM (Integrated Management Module).

 


Poslat na email Tisk Přidat mezi oblíbené TwitterFacebook googleLinkujGoogle BuzzTip redakci