Partner webu

Server housing od Casablanca.cz

Servery pro malé firmy

serverTím, co ve třídě entry-level dělá servery skutečnými servery v porovnání s PC nebo pracovními stanicemi, byť výkonnými a bohatě vybavenými, jež by teoreticky mohly také plnit (a stále v některých menších firmách plní) roli serveru, jsou především technologie, řešení či služby pro zajištění maximální stability, bezpečnosti dat a transakcí, nepřetržitého bezproblémového provozu. O jaká konkrétní řešení u současných moderních serverů pro malé firmy jde? K této otázce se vyjadřují zástupci tří jejich významných výrobců, kteří zároveň hovoří o tom, nakolik je dnes možné v diskutované kategorii sestavovat zákazníkům produkty "na míru".


1. Čím se zásadně liší vaše nejnovější servery z třídy cenově nejdostupnějších od PC či pracovních stanic, které teoreticky mohou v malé firmě zastoupit server?

2. Do jaké míry dokážete i v kategorii entry-level serverů sestavovat řešení „na míru“?

3. Jaké jsou vaše nejvýraznější novinky v diskutované třídě serverů?


Fujitsu

Petr Ritz, product & sales manager


Fujitsu1. Hlavním rozdílem mezi entry-level serverem a PC je použití jiných, „serverových“, komponent, které jsou speciálně navrženy pro náročnější provoz v režimu 24×7. V tomto ohledu je zásadní použití odolnějších komponent, jako jsou paměti a pevné disky. V případě pamětí se jedná o různé úrovně detekce a opravy chyb, respektive jejich předcházení, kde můžeme zákazníkům nabídnout technologie ECC, Hot spare, Hot plug, Memory scrubbing, SDDC apod. V případě pevných disků dlouho panoval názor, že jediná serverová technologie je SCSI/SAS. Dnes je ovšem kvalita serverových SATA disků dostatečná i pro použití v režimu 24×7 a spolu s technologií NCQ je pro provoz v oblasti entry-level serverů dostatečná a zákazníky plně akceptovaná (příznivý poměr ceny a kapacity). Většina zákazníků také akceptovala nutnost ochrany dat na pevných discích v serveru, takže RAID úrovně 10 nebo 5 již v tomto segmentu také zdomácněl. U vyšších modelů entry-level serverů nabízíme také další úrovně ochrany dat a snížení rizika výpadku. Třeba u modelu Fujitsu Primergy TX150 S7 zákazníkům důrazně doporučujeme redundantní napájení a využívání vzdálené správy. Možnost výměny pevných disků za provozu je zde samozřejmostí. Kompletní portfolio entry-level serverů Fujitsu je založeno na serverových technologiích Intel, které v současnosti nabízí to nejlepší pro serverový hardware. Základní desky si vyrábíme vlastní, kompletní vývoj a výroba je zajišťována naším centrem v německém Augsburgu. Všechny naše servery mají standardně tříletou záruku s odezvou příští pracovní den s možností bezplatné registrace doživotní záruky. V současné době už není žádný důvod k tomu, aby i ti nejmenší zákazníci z cenových důvodů preferovali PC v roli serveru místo plnohodnotného entry-level serveru. Cena obou variant je téměř shodná, s příchodem Microsoft Windows Server 2008 R2 edice Foundation navíc mohou za cenu kolem tři a půl tisíce korun získat plnohodnotný serverový operační systém pro jejich prostředí. Setkávám se také s dotazy partnerů, zda jako server nevyužít PC workstation, třeba z důvodu lepší grafiky. Ale ani toto řešení není ideální, převážně s hlediska podpory serverových operačních systémů. Do našich entry-level serverů nabízíme přídavnou grafickou kartu nVidia NVS 290 256 MB, která uspokojí případné vyšší nároky zákazníka. Pro menší firmy přicházíme nově s řešením vysoké dostupnosti x10sure IS, které zákazníkům zajišťuje vysokou dostupnost jeho IT za velmi příznivých finančních podmínek. x10sure IS neustále replikuje na záložní systém v reálném čase všechny změny v systémových a aplikačních datech produkčního systému. V případě, že produkční systém zhavaruje, záložní systém automaticky převezme jeho roli. Nevyžaduje žádný externí systém pro ukládání dat, SAN síť ani nákladné „licence pro virtualizaci“. Oba systémy musí být samozřejmě identické. Instalace a obsluha jsou maximálně automatizované a nevyžadují speciální znalosti.

2. Pro malé firmy dokážeme s našimi partnery ušít řešení na míru i v případě, kdy se jedná o jediný server. Fujitsu se orientuje na zákazníka a vychází mu maximálně vstříc, takže u nás nenajde partner obratové omezení pro získání speciálních cen a v případě žádosti o cenovou podporu vše řešíme individuálně. V rámci promo sestav, které jsou konfigurovány v továrně, je již cena nastavena co nejníže, a další slevy tak nejsou možné. Zákazníci a partneři mohou využít náš konfigurátor SystemArchitect nebo jeho webovou verzi.

3. V tomto segmentu nemůžeme počítat s výraznými technologickými inovacemi jednotlivých výrobců. Vše je založeno na průmyslových standardech a Fujitsu se zde plně zaměřuje na nejžádanější platformu – platformu společnosti Intel. V nejbližší době se můžeme setkat s dalšími certifikacemi našich produktů v rámci EnergyStar a EnergyStar Server a v budoucnu, s novou generací serveru TX100 S2, přijdeme se sleep modem s nulovou spotřebou. Na další novinky si tedy ještě počkejme.

HP
Jiří Lepka, produktový manažer divize ISS


HP1. Kategorie tzv. entry-level serverů se od běžných kancelářských počítačů liší zejména certifikací na nonstop provoz a rovněž na serverové operační systémy. Spolehlivost a vyšší robustnost na straně hardwaru zajišťují specifické komponenty určené jednak k neustálému provozu (některé z nich i vyměnitelné za provozu), dále podpora RAID, možnost vzdálené správy, anebo snadná integrace zařízení určených k zálohování dat. V neposlední řadě naše servery vždy disponují zárukou, která zákazníkovi garantuje opravu v místě instalace, zpravidla maximálně do 24 hodin. A ty zmíněné operační systémy? I „malé“ serverové operační systémy jsou oproti těm desktopovým stabilnější, podporují funkce, jako je ukládání dat, centrální provádění tiskových úloh, jednotný přístup (a jeho zabezpečení) k internetu. Díky nim se dají spolehlivě a centrálně provozovat aplikace typu informační systémy, účetní programy a mnohé další.

2. Serverová řešení pro menší firmy jsou si navzájem velice podobná. Zpravidla jsou tyto stroje vybaveny CPU, 2 GB nebo 4 GB operační paměti, dvojicí pevných disků v pozici RAID 1, jednou gigabitovou LAN, a v některých případech i vylepšenou zárukou, která garantuje opravu v rámci několika hodin. Jako operační systém se pak používají Windows či Linux (virtualizace, respektive konsolidace serverových služeb se až na skutečné výjimky nepoužívá). Jedná se tedy o ověřená a funkční řešení. V této produktové kategorii máme řadu partnerů, kteří umí zákazníkům pomoci „od A do Z“ – tedy s výběrem vhodného modelu serveru a operačního systému, jeho konfigurací, dodávkou i samotnou instalací přímo u zákazníka.

3. HP bude pokračovat v trendu stále vyššího výkonu, ještě vyšší spolehlivosti a vylepšeného poměru cena/výkon/výbava. V rámci speciálních prodejních kampaní bude například k dispozici server s operačním systémem a tříletou zárukou v místě instalace za cenu pod deset tisíc korun. Za tuto cenu se již
opravdu nevyplatí instalovat namísto serveru obyčejný stolní počítač.

Lenovo
Jan Solař, business development manager


Lenovo1. ThinkServery nabízejí uživatelům maximální výkon a flexibilitu, spolehlivou dálkovou správu 24×7 včetně Intel Active management technology 6.0 a integrované KVM v Intel Core i5 procesorech, hardwarovou a softwarovou podporu a řadu užitečných nástrojů. Jedná se například o nástroj Lenovo EasyStartup, který zjednodušuje instalaci serveru na několik kliků. Snadnou správu a instalaci zase usnadňuje funkce ThinkServer EasyManage. Samozřejmostí je plná podpora RAID, redundance klíčových komponent, mirroring pamětí, spare paměti i disky, prediktivní analýza selhání hardwaru apod. Všechny tyto technologie mají za cíl vyšší dostupnost a spolehlivost serverů Lenovo.

2. Servery ThinkServer od Lenova je možné bez problémů nakonfigurovat podle požadavků zákazníka, navíc jim Lenovo nabízí hardwarovou a softwarovou podporu. Kromě standardní záruky mají zákazníci možnost využít devadesátidenní zkušební dobu pro služby prioritní podpory ThinkPlus Priority Support. Díky ní mají zákazníci k dispozici telefonicky proškolené techniky 24 hodin 7 dní v týdnu, nebo následující den na místě, včetně prioritních služeb nebo pomoci se zařízením třetích stran.

3. Nově uvedené jednoprocesorové servery ThinkServer TS200 a RS210 jsou vybaveny novými funkcemi pro vizualizaci a úsporu elektrické energie, takže tyto modely určitě uvítají podnikatelé a malé firmy, neboť díky tomu mohou snížit provozní náklady. Jedná se o modulární servery, které díky využití nejnovějších procesorů Intel Xeon 3400 mají více než dvojnásobný výkon v porovnání s předchozími modely. Jde také o první jednoprocesorové servery Lenovo, které se standardně dodávají se systémem dálkové správy prostřednictvím webového rozhraní Integrated Management Module (IMM). Zbrusu novou technologií je Intel Active Management Technology 6.0 a Intel KVM zabudovaný přímo do čipové sady, podporovány jsou na procesorech Intel Core i5. Zákazník tak může mít technologie známé z vyšších serverů i na serverech v cenové relaci kolem deseti tisíc korun.


Poslat na email Tisk Přidat mezi oblíbené TwitterFacebook googleLinkujGoogle BuzzTip redakci