Takzvané subnotebooky či ultralehké notebooky vždy představovaly dražší, luxusnější malé laptopy s velmi nízkou hmotností (zpravidla pod 1,8 kg), jejichž hlavní předností je kombinace maximální mobility s výkonem a obvykle i výbavou, kterými disponují špičkové, standardně velké notebooky. Tím se zásadně odlišují od zdánlivě podobných mini notebooků / netbooků, jež se staly dnešním fenoménem, a současně do třídy malých, lehkých laptopů vnesly určitý zmatek ohledně produktového řazení a značení. O existujícím rozdílu mezi klasickými subnotebooky a výkonem i výbavou „odlehčenými“ mini notebooky neví řada zákazníků, a nezohledňují jej ani mnozí prodejci ve svých nabídkách. Vedle dnes tolik populárních netbooků, které mají plnit roli praktických doplňkových počítačů, stále existuje kategorie ultralehkých notebooků klasické koncepce určených pro náročné mobilní uživatele. Právě tyto malé laptopy mohou využívat veškerý potenciál současných špičkových notebookových technologií, můžeme na nich provozovat nejnovější operační systémy i výpočetně náročnější aplikace.
Subnotebooky a Windows 7 – jak si porozumí?Již delší dobu před příchodem Windows Vista ohlašovali výrobci nejen počítačů, ale i dalšího hardwaru, plnou kompatibilitu svých produktů s tímto operačním systémem, který se kromě nových funkcí vyznačoval také náročnějšími systémovými požadavky než předchozí Windows XP. Jak je to nyní s připraveností subnotebooků na nový systém od Microsoftu, jehož oficiální uvedení je plánováno již na říjen letošního roku – garantují výrobci plnou hardwarovou kompatibilitu svých „ultralehkých“ notebooků s Windows 7? Nabízejí (a za jakých podmínek) možnost upgradu z Windows Vista na Windows 7? A konečně, najdeme dnes nebo v budoucnu v nabídce subnotebooků také modely na jiných platformách než Microsoft Windows? Na poslední otázku odpověděl kladně ze všech dotázaných výrobců jen Asus, který podle slov jeho PR specialisty Lukáše Herouta dodává tyto počítače i s předinstalovaným Linuxem, popřípadě bez operačního systému. Naopak například Toshiba zatím nemá v plánu uvést subnotebooky s jiným systémem než Windows 7 a ani další čtyři významní výrobci (Fujitsu, HP, Lenovo, Sony) nenabízejí jiné předinstalace než MS Windows. AsusLukáš Herout, PR specialista Všechny naše ultralehké notebooky budou od prvního možného termínu dodávány pouze s Windows 7. Další pozitivní informací pro naše zákazníky je používání pouze 64bitových Windows 7, od čehož si slibujeme maximální využití hardwarového a softwarového vybavení dnešních generací notebooků. Již dnes můžete nalézt na posledních modelech notebooků Asus informaci, že jsou Windows 7 ready, čímž garantujeme jejich plnou kompatibilitu s tímto operačním systémem. Na našich webových stránkách si zákazník může objednat upgrade na Windows 7 zdarma. Tato nabídka je dostupná pro zákazníky, kteří zakoupili vybrané modely (téměř většina modelů vyrobených od začátku roku 2009) od 26. června 2009. Toto datum není stanoveno společností Asus, ale výrobcem operačního systému. Pokud notebook patří mezi podporované modely, budou Windows 7 plně funkční, ale upgrade bohužel nemůžeme poskytnout zdarma. Po splnění podmínek uvedených výše, stačí již jen vyplnit formulář na stránkách naší společnosti a uhradit poplatky spojené s doručením. Pro ČR a Slovensko se jedná o 14,99 eur. Seznam modelů, které plně podporují Windows 7, může zákazník také najít na našich webových stránkách.
Fujitsu
Kateřina Hažmuková, produktová manažerka
V průběhu podzimu uvedeme na trh nový ultralehký notebook Lifebook P8110 s plnou podporou operačního systému Windows 7. Od 26. června 2009 jsou součástí balení notebooků a PC Upgrade kupony. Vlastní upgrade na MS Windows 7 pak probíhá formou on-line registrace Upgrade kuponu (resp. identifikačního čísla na něm uvedeného) a zaplacení 35,95 eur (cena za médium, balné a dopravu) mezinárodní platební kartou. Následně zákazník na zadanou adresu poštou obdrží médium s OS Microsoft Windows 7. Nebyl-li Upgrade kupon součástí balení PC nebo notebooku, zakoupeného v období 26. června 2009 až 31. ledna 2010, může ho zákazník získat následovně: vyplní on-line formulář, obsahující všechny požadované informace (země, e-mail, jméno, adresa, informace o PC/ntb, informace o instalovaném systému, jazyk), načež na zadanou e-mailovou adresu obdrží Upgrade kupon.HPPeter Orechovský, produktový manažer David Lev, category manager
HP nabízí 12” (HP Compaq 2230s) a 13” (HP ProBook 4310s) subnotebooky, které jsou na přechod na Windows 7 připraveny a budou s tímto systémem plně kompatibilní. V řadě spotřebitelských notebooků nabízí HP 12“ notebook Pavilion dv2 a 13“ Pavilion dv3. Oba jsou také s Windows 7 kompatibilní a jsou zahrnuty do Win7 Upgrade programu, stejně jako ostatní nyní prodávané notebooky s Windows Vista Home Premium. Program na upgrade na Windows 7 máme, všechny detaily zákazníci najdou na našem webu. Samotný software je zdarma. Účtujeme si však poplatky za sestavování soupravy pro přechod a za paušální výdaje na dopravu. LenovoDavid Dražan, technical sales manager Pavel Janich, distributor account manager Lenovo garantuje plnou hardwarovou kompatiblitu s Windows 7. Většina ultralehkých notebooků dovážených od konce října 2009 již bude mít některou z verzí tohoto operačního systému přímo nainstalovanou. Zákazníci budou mít možnost prakticky bezplatně získat upgrade na Windows 7 u notebooků zakoupených mezi 26. června 2009 a 31. ledna 2010. Bezplatný program je omezen počtem 25 kusů licencí na zákazníka. Bude hrazeno pouze mezinárodní poštovné a balné, které by nemělo přesáhnout pět set korun pro jeden upgrade, pro pět kusů objednaných najednou pak zhruba 1 300 korun.SonyTomáš Hrzán, trade marketing manager Vaio
Nový line-up Vaio se uvede v několika následujících dnech po uvedení Windows 7. Naše nové notebooky určené pro prodej na podzim a v zimě 2009 budou již Windows 7 vybaveny. Zákazníkům, kteří zakoupí svůj notebook dříve (resp. po 26. 6. 2009) garantujeme, po provedení registračních kroků a následném uhrazení manipulačního logistického poplatku 25 eur, možnost obdržení Win7 update balíčku. ToshibaJiří Horák, country manager Věřím, že všechny produkty přijdou stoprocentně připraveny na Windows 7. Nedovolili bychom si na trh uvést zařízení, které by nebylo plně kompatibilní se systémem, který na něm běží. Možnost upgradu běží již od konce měsíce června. Kompletní podmínky a ceny jsou k dispozici na webových stránkách Toshiby. Celý proces je velmi jednoduchý a rychlý.
Dlouhá výdrž na baterie – znak skutečné mobilityMalé rozměry a hmotnost přímo předurčují subnotebooky pro časté přenášení a používání na cestách. S mobilní využitelností „ultralehkého“ laptopu ale vedle zmíněných parametrů úzce souvisí také doba jeho provozuschopnosti na baterii. Koneckonců, ať už moderní počítač vydrží pracovat bez externího napájení jakkoliv dlouho, asi málokdo by si nepřál výdrž ještě delší. Představme si jen možnost absolvovat dlouhou služební cestu či dovolenou a nemuset s sebou vozit napájecí adaptér. Jak jsou tyto představy vzdálené od současné reality? Jaké si výrobci kladou v rámci inovací či vývoje nových technologií dohledné cíle v oblasti napájení klasických subnotebooků z baterií?
„Doba provozu na baterie je jedním z rozhodujících parametrů při koupi nového notebooku, převážně z kategorie ultralehkých notebooků,“ míní Lukáš Herout z Asusu. „V dnešních dnech přicházejí na trh nové UL série notebooků, které nabízejí až neuvěřitelných dvanáct hodin provozu na baterie. Díky novým Intel CULV procesorům můžeme zákazníkům nabídnout vysoký výkon a přitom nejsou omezováni délkou napájecí šňůry. Jsem až překvapen, jak rychle jsme schopni reagovat na potřeby našich zákazníků, a věřím, že doba provozu ultralehkého notebooku přesahující dvanáct hodin je dostatečným důkazem.“
Pokud jde o subnotebooky Fujitsu, s nejnovějším modelem Lifebook P8020 (12,1“) lze podle slov Kateřiny Hažmukové při napájení z baterie pracovat až šest hodin. „Nové modely jdou technologicky cestou tzv. rychlonabíjení, tedy co nejkratšího času potřebného pro plné dobití baterií,“ doplňuje Kateřina Hažmuková.
Výdrž od tří a půl do osmi hodin dosahují podle slov Petera Orechovského současné ultralehké notebooky HP, přičemž ty již uvedené (HP ProBook 4310s) začínají na 5 hodinách.
„Naše ultralehké notebooky běžně vydrží až třináct hodin bez dobíjení, „dospělé“ laptopy kolem 24 hodin,“ tvrdí o subnoteboocích Lenovo zástupci jejich výrobce. K otázce dalších inovací v oblasti napájení uvádějí: „Očekáváme ještě větší prodlužování výdrže na baterii s rozvojem adaptivního power a thermal managementu použitých v komponentech současných i budoucích notebooků.“
Společnost Sony nabízí u modelové řady Z možnost úspory energie pomocí přepnutí během práce na notebooku mezi dvěma grafickými kartami – můžeme volit mezi vyšším výkonem a delší výdrží počítače na baterii. „Řada TT je sama o sobě nastavena jako energeticky úsporná. Výdrž na standardní baterii je devět hodin, s prodlouženou výdrží až čtrnáct hodin, navíc při velmi nízké hmotnosti,“ vysvětluje Tomáš Hrzán.
Jiří Horák z Toshiby pak říká: „Naše ultralehké notebooky vydrží více než šest hodin, což je podle nás dostatečná doba. Myslím, že není nutné tuto dobu výrazně prodlužovat. Pokud ovšem přijde technologie, která to při zachování hmotnosti a cenové relace dokáže, tak touto cestou určitě půjdeme.“
Jak je vidět, uváděné doby výdrže baterií u současných ultralehkých notebooků různých značek se někdy i výrazně liší. Je ale dobré mít na paměti, že jde o orientační údaje přímo od výrobců, bez dalších informací o podmínkách a metodikách testování, které se zajisté liší. A pokud by se nakrásně nelišily navzájem mezi výrobci, rozhodně se budou více či méně odlišovat od reálného využívání notebooku v různých aplikacích a nastaveních. V praxi se laptop zpravidla využívá velmi variabilně a výdrž baterie může podle toho i značně kolísat. |