Nová technologie Intel Thunderbolt pro 10Gbps připojení PC

Intel ThunderboltIntel oznámil dostupnost nové technologie Thunderbolt, která umožňuje extrémně rychlé propojení osobního počítače s dalšími zařízeními. V jednom kabelu slučuje datové přenosy a data pro HD displeje. Thunderbolt dosahuje rychlosti 10 Gbps (celovečerní film v rozlišení HD tak dokáže přenést za pouhých 30 sekund). Technologie vyvinutá Intelem přichází na trh v rámci spolupráce se společností Apple a jako první se objeví právě v nové řadě přenosných počítačů MacBook Pro.

Thunderbolt kombinuje v jednom kabelu vysokorychlostní datové přenosy a zobrazení v HD. Pro práci používá dvě komunikační metody nebo-li protokoly – PCI Express pro datové přenosy a DisplayPort pro zobrazovací zařízení. PCI Express disponuje flexibilitou pro připojení k téměř jakémukoli druhu periferií. DisplayPort dokáže zajistit přenos obrazu i s větším rozlišením než 1080 bodů na výšku a zároveň simultánně podporovat až osm audio kanálů simultánně. Technologie Thunderbolt je kompatibilní se stávajícími displeji a adaptéry DisplayPort. Všechna na ní postavená zařízení mají stejný konektor, takže uživatel může jednoduše propojovat zařízení jedno po druhém.

Technologie Thunderbolt byla navržena pro multimediální obsah v HD kvalitě. Například tvůrci videa mohou popustit uzdu své kreativitě a používat kombinace zařízení pro nahrávání a míchání videa při nízké latenci a vysoce precizní synchronizaci v reálném čase. Při rychlosti 10 Gbps jsou navíc větší mediální soubory přenášeny rychleji, snižuje se doba čekání a na samotnou editaci zbývá více času. Stejně tak lze rychleji zálohovat a obnovovat data. Mobilní uživatelé počítačů si na ultratenkém notebooku vystačí s jediným konektorem, s jehož pomocí mohou přenášet data a zároveň připojovat notebook k externímu displeji. Technologie Thunderbolt je kompatibilní s jinými technologiemi propojení, které Intel i nadále podporuje.

Thunderbolt používá malý konektor, jenž je vhodný pro mobilní zařízení. Několik firem již oznámilo, že ve svých chystaných produktech budou technologii Thunderbolt podporovat. Jsou to společnosti Aja, Apogee, Avid, Blackmagic, LaCie, Promise a Western Digital. Intel spolupracuje na vývoji produktů využívajících tuto technologii i s dalšími výrobci počítačů, displejů, úložných zařízení, audio/video zařízení, kamer a dokovacích stanic.