Notebooky, za které příliš neutratíme

klavesniceTřída nejlevnějších laptopů doznala s nedávným razantním nástupem nové produktové kategorie – mini notebooků / netbooků výrazné proměny. Dvě odlišné skupiny mobilních počítačů, jejichž využitelnost se však v mnohém překrývá, se ocitly na stejné cenové úrovni a dělí se o přízeň zákazníků, kteří potřebují laptop, za který ale nechtějí dát o mnoho více než deset tisíc korun. O tom, že obě kategorie mají svá specifika a netbooky nelze zaměňovat a srovnávat s „plnohodnotnými“ notebooky, již bylo napsáno mnoho. Jasno ve věci má dnes jistě více uživatelů než před rokem, maximálně dvěma, kdy byl netbook něčím novým a z části vinou ne vždy dobré propagace se snadno zaměňoval za klasický notebook, jen v menším provedení a s nezvykle příznivou cenou. Zdaleka ne každý, kdo nechce do laptopu investovat příliš, však od něj požaduje maximální mobilitu, pro kterou by byl ochoten vzdát se výkonu, velkého displeje, pohodlnější klávesnice, optické mechaniky a dalších vlastností běžného notebooku, které netbook nenabízí. Podívejme se tedy krátce, co dnes mohou nabídnout moderní plnohodnotné notebooky v cenách kolem deseti až dvanácti tisíc korun.

Co dělá přidanou hodnotu? Třeba přidaný software

dvdDodavatelé ke svým (mobilním) počítačům často přikládají různý doplňkový software, speciální diagnostické nástroje a další aplikace, které někteří uživatelé ocení, jiní je nevyužijí, někoho mohou i obtěžovat. To platí zvláště tehdy, když je software již předinstalovaný, přidaných aplikací je příliš a ještě jsou ve zkušebních verzích (shareware). Ten, kdo si však pořizuje nový počítač a pro různé činnosti nedisponuje patřičným softwarovým vybavením či licencemi, si s výhodou může z dodaných aplikací vybrat ty, které potřebuje, a ostatní programy odinstalovat nebo neinstalovat. Z hlediska výkonu notebooku a „čistoty“ počáteční instalace je teoreticky lepší, když počítač dostaneme s holým operačním systémem a sami si (například z dodaných CD/DVD) doinstalujeme jen ten software, který skutečně potřebujeme. Na druhou stranu, existují doplňkové aplikace, které chod systému optimalizují, ovladače a aplikace, které jsou nezbytné pro fungování některých komponent a funkcí notebooku (např. přihlašování pomocí otisku prstu), bezpečnostní programy a další software, bez kterého by daný model jako celek nebyl optimálně vyladěn. Častější je tak varianta, kdy nový laptop získáme s již předinstalovaným operačním systémem a dalšími potřebnými i „zbytečnými“ aplikacemi.

Jaké aplikace to jsou v případě současných nejlevnějších notebooků, zda bývá v jejich standardní výbavě i řešení pro obnovu systému například po havárii a jakou formou je tento software distribuován, to jsou otázky, na které nám odpovědělo několik výrobců low-end notebooků.

„Vysokou užitnou hodnotu zajišťují programy pro snadné zálohování dat, obnovu instalace operačního systému, zlepšenou správu napájení nebo obsluhu integrované webkamery,“ říká Lubomír Perůtka z Aceru. Podle jeho slov jsou všechny notebooky Acer rovněž vybaveny zkušebními verzemi antivirového programu a kancelářského balíku Microsoft Office – u domácích notebooků je verze Home and Students doplněna o plnou verzi MS Works, přičemž software je dodáván jako součást standardní instalace na disku. „Notebooky Acer disponují systémem eRecovery, který zajišťuje obnovu operačního systému ze skrytého oddílu i za situace, kdy notebook kvůli havárii operačního systému nenaběhne. Uživatel má možnost si v kterémkoliv okamžiku vytvořit záložní média pro případ nutnosti celkové reinstalace,“ vysvětluje Lubomír Perůtka.

notebookPředinstalovaný software najdeme i na noteboocích Fujitsu. Kateřina Hažmuková ze společnosti Fujitsu ke standardní softwarové výbavě low-end laptopů této značky říká následující: „Po prvním spuštění produktu dojde ke konfiguraci celého systému včetně všech programů a uživatel má po několika krátkých krocích nainstalovaný notebook k dispozici. Následuje restart, při druhém startu je vybídnut k zálohování systému standardně na tři kusy DVD. Uživatel má k dispozici následující softwarovou výbavu: OS Microsoft Windows Vista Home Premium s možností upgrade na Windows 7 Home Premium, Windows Mail, Windows Kalendář, Media Player a Microsoft Internet Explorer (v budoucnu si uživatel bude svůj internetový prohlížeč vybírat), Adobe Acrobat Reader a zapisovací software pro CD a DVD Nero Essentials S, u produktů s webovou kamerou je příslušný software od výrobce kamery. Součástí instalace je zkušební verze Microsoft Office 2007 Standard k vyzkoušení na tři měsíce. Lze dokoupit licenci.“ K obnovení systému slouží podle slov Kateřiny Hažmukové záloha vytvořená uživatelem při prvním spuštění notebooku, přičemž recovery média si vytváří majitel notebooku v uživatelsky příjemné zálohovací utilitě. K dispozici má český návod.

Také notebooky Lenovo a Toshiba se dodávají s již předinstalovaným softwarem. V případě laptopů Lenovo se, jak tvrdí zástupci výrobce Jiří Dražan a Petr Berounský, software liší v drobnostech podle modelových řad. „Uživatelé však mají vždy k dispozici například šedesátidenní licenci MS Office nebo devadesátidenní licenci antivirového programu.“ O řešení pro obnovení systému se Lenovo nezmiňuje.

„Záloha kompletní instalace, tzv. recovery image, je u všech notebooků Toshiba na pevném disku,“ říká Jiří Horák z Toshiby a doplňuje, že odtud jej lze jednoduše pomocí dodaného softwaru vypálit na média DVD nebo uložit na USB flash disk. „K notebookům dodáváme šedesáti denní verze MS Office Home and Student 2007, Toshiba DVD player, Toshiba ConfigFree (program usnadňující připojení k různým druhům bezdrátových i drátových sítí bez nutnosti složité konfigurace) a Toshiba Zoom Utility (usnadňující zobrazení informací na displeji),“ uzavírá Jiří Horák výčet softwarových aplikací, kterými Toshiba standardně vybavuje své nové notebooky.

Co vydrží notebooky v low-end třídě

Je evidentní, že z hlediska celkové odolnosti nemůžeme srovnávat drahé manažerské notebooky s modely třídy low-end. Přesto je však i nejlevnější notebook určen k mobilnímu používání, při kterém je vystaven různým rizikům újmy. Do jaké míry jsou vlastně mechanicky odolné low-end notebooky, tedy počítače, od nichž se zvláštní výdrž neočekává? Nakolik nešetrné zacházení při každodenním používání a přenášení běžně snesou?

„Acer využívá při výrobě a vývoji sadu testů, jako například test pádem, test polití tekutinou, odolnost proti elektrickému výboji, proti otřesům nebo tlaku na víko pro dosažení maximální odolnosti a výdrže na cestách. I notebooky v nižších cenových hladinách jsou vybavovány systémem ochrany pevného disku DASP a jsou vyráběny z odolných plastů ABS – celková konstrukce a provedení pak odpovídá nejvyšším požadavkům na mobilní kvalitu,“ popisuje celkovou odolnost levných notebooků Acer Lubomír Perůtka.

Kateřina Hažmuková říká k low-end notebookům Fujitsu následující: „Tyto produkty jsou navrženy pro bezvadné fungování v podmínkách specifikovaných v návodu zařízení. Zákazník má dále možnost zaregistrovat si na našem webu zdarma svůj notebook pro krytí závad nezpůsobených výrobcem na půl roku zdarma, nebo pro delší období za poplatek. Při nesprávném použití a poškození produktu, kde by ‚drahý manažerský notebook‘ zůstal zřejmě nepoškozen, například po polití klávesnice kávou či pádu ze stolu na zem, má zákazník ‚jistotu opravy‘ téměř zdarma zaručenou tímto pojištěním,“ vysvětluje Kateřina Hažmuková.

Konkrétnější jsou zástupci společnosti Lenovo. „Low-end notebookům ThinkPad SL500 z našeho portfolia chybí některé vlastnosti, které můžeme najít u dražších ThinkPadů. Z tohoto důvodu není vhodné s těmito modely zacházet neopatrně, neboť může dojít například k poškození displeje nebo pantů. Uživatelům však i přesto nabízí pevné šasi nebo slitinové rámy, které zvyšují odolnost, nechybí ani nástroj Rescue and Recovery, díky němuž mohou uživatelé využívat skrytého oddílu na disku pro obnovu systému,“ říkají David Dražan a Petr Berounský z Lenova.

Naopak velmi málo sdílný byl Jiří Horák z Toshiby, který pouze uvedl: „Notebooky Toshiba v low-end sektoru jsou určeny ke každodennímu používání a jsou mechanicky odolné při běžném zacházení. Mezi nadstandardní možnosti patří možnost rozšíření záruky na 48 měsíců.“
Jak tedy vidíme, s určitými prvky zvýšené mechanické odolnosti se dnes můžeme setkat i u některých notebooků nejnižší třídy, obecně však podle očekávání platí, že tyto modely vydrží méně. Zkrátka šanci, že bez úhony přežije nehodu či hrubé zacházení máme vcelku logicky u notebooku za několik tisíc nižší než u laptopu vyšší třídy. Pokud s ním pracujeme normálně a nemáme smůlu, není důvod, aby nám předčasně vypověděl službu. A pro případ, že během několika let po zakoupení laptopu smůlu opravdu budeme mít, nám výrobci nabízejí alespoň možnost prodloužení záruky.

Jaké budou low-end notebooky v roce 2010

Acer
Lubomír Perůtka, obchodní ředitel

Acer 1410I nadále se skupina cenově citlivých zákazníků bude rozdělovat na dvě části. Zákazníky, kteří zvolí netbook, sice s nižším výkonem, ale nepřekonatelnou mobilitou – zde se v průběhu roku objeví výkonnější konfigurace s 11,6" displeji. Pro zákazníky hledající klasický notebook je k dispozici v naší nabídce skupina produktů eMachine – i u cenově dostupných produktů se ale například v průběhu roku začnou objevovat samostatné grafické karty, možnost rozhraní Bluetooth a HDMI nebo výraznější design.

Fujitsu
Kateřina Hažmuková, produktová manažerka

FujitsuŘešení procesoru s integrovanou grafikou pronikne i do low-end segmentu. Přinese nejen pokles výrobních nákladů (a tím mírný pokles koncové ceny), ale zejména pokles spotřeby vyzařované energie (TDP). Samozřejmě k nezastavení je trend stále většího celkového výpočetního výkonu, diskového prostoru, výdrže na baterie apod., ale i zmenšování spotřeby energie a méně hlučné chlazení notebooku. V konektivitě zřejmě zásadnější změnu neuvidíme, výjimkou nebude ani standard USB 3, na trhu není mnoho zařízení podporujících toto rozhraní. Servis low-end produktů bude stále více zaměřen na pohodlí zákazníka, již dnes platí, že reklamovaný přístroj zdarma vyzvedneme a opravený přivezeme zpět. V roce 2010 očekáváme zastavení poklesu cen low-end notebooků.

Lenovo
David Dražan, technical sales manager
Petr Berounský, channel sales manager

LenovoV letošním roce se i segment low-end notebooků bude ubírat směrem, který se již nastartoval v minulých letech. Bude se klást hlavní důraz na mobilitu, což je pro současného uživatele nejdůležitější požadavek. S tím souvisí i výbava těchto notebooků. Bude se prodlužovat jejich výdrž na baterie a také se budou rozšiřovat možnosti připojení k internetu, nadále se budou snažit také výrobci klást důraz i na kompaktnost.

Toshiba
Jiří Horák, country manager

Toshiba SatelliteNepředpokládáme žádné výraznější změny, kromě standardního posilování výkonu a zvyšování kapacity pevného disku.



Poslat na email Tisk Přidat mezi oblíbené TwitterFacebook googleLinkujGoogle BuzzTip redakci