Notebooky (nejen) pro manažery

 Čím častěji je notebook přenášen a čím intenzivněji je využíván, tím více je vystaven opotřebení a také riziku újmy při jakékoliv případné nehodě. Právě v těchto zátěžových podmínkách se pozná skutečná kvalita laptopu, která je obecně v manažerské třídě vyšší než v kategorii domácích mobilních počítačů. High-end notebook představuje spojení nejmodernějších technologií v oblasti výkonu, funkčnosti a konektivity s mechanicky odolnou konstrukcí. Ta by jej měla dostatečně chránit při každodenním nešetrném zacházení, při občasném vystavení extrémním podmínkám stejně jako například v kritickém okamžiku pádu, polití tekutinou či jiné nehodě. Této stránce věnují výrobci notebooků při vývoji nových modelů v posledních letech velkou pozornost, takže uživatel, který s technikou zachází aspoň trochu šetrně, by u svého dražšího notebooku měl mít jistotu, že mu až do morálního zastarání bude každodenně spolehlivě sloužit. Jakou odolnost tedy můžeme čekat u současných „manažerských“ notebooků některých značek a jaký další vývoj v této oblasti výrobci plánují? To jsou jedny z otázek, na které nám odpověděli zástupci Dellu, HP a Lenova.

 

Dobrý notebook odolá nešetrnému zacházení, přežije i pád

Dell Latitude E4200„Manažerské notebooky řady Dell Latitude, bez rozdílu modelu, jsou vyrobeny z odolné hořčíkové slitiny. Ta je spolu s vlastním designem jednotlivých chassis zárukou odolnosti. Proto ani u těch nejmenších a nejtenčích modelů typu Latitude e4300 a e4200 nehrozí jakékoli poškození při běžném pracovním využití,“ říká k notebookům Dell produktový manažer Petr Zajíček. „Při konstrukci těchto laptopů bylo počítáno s vysokým zatížením a častým přenášením. Veškeré komponenty, a zejména ty nejvíce namáhané, jako jsou závěsy displeje, jsou proto vyrobeny z nejkvalitnějších a nejodolnějších materiálů. Stejný důraz je kladen na odolnost klávesnice, která je odolná proti polití tekutinou. Veškeré vnitřní komponenty, jako paměti, DVD mechaniky, antény a disky, jsou uloženy tak, aby bylo zajištěno jejich nejlepší chlazení a zároveň uložení v případě nárazu nebo pádu notebooku na zem. V nabídce máme řadu klasických disků s funkcí blokování ploten, i mechanicky mnohem odolnějších SSD disků,“ uvádí Petr Zajíček, a dodává, že pro zákazníky, kteří se pohybují se svým notebookem v extrémně prašném, vlhkém nebo jinak náročném prostředí, nabízí Dell i speciálně zodolněné modely. „Příkladem může být Latitude E6400 ATG, který má kromě speciální povrchové úpravy i gumové kryty všech portů a ‚odpružené‘ lůžko pevného disku. Tento model dokonce splňuje náročné armádní normy odolnosti. Obecně u každé nové generace manažerských notebooků pracujeme s nejmodernějšími slitinami a konstrukčním designem,“ doplňuje Petr Zajíček ze společnosti Dell.

HP ProBookTaké HP dbá při konstrukci svých high-end notebooků na jejich vysokou odolnost. „HP EliteBooky jsou tzv. ‚business rugged‘. Byly navrženy a konstruovány tak, aby splnily přísnou americkou vojenskou normu (Mil-Std-810F),“ říká Peter Orechovský, category manager společnosti HP. Tato norma zahrnuje souhrn různých zátěžových testů (například 26 pádů z výšky třicet palců, nárazy, vibrace, vystavení operačním teplotám 60°C a -29°C, relativní vlhkosti 95 procent či působení tlaku). „Samozřejmostí v této kategorii notebooků je použití tvrdých materiálů, jako jsou hořčík, hliník, kovové panty, aktivní ochrana HDD (HP 3D driveguard), ochrana klávesnice HP DuraKeys (speciální průhledný nátěr na klávesnici, který až padesátkrát zvyšuje odolnost klávesnice před opotřebováním) a klávesnice zabraňující poškození notebooků při polití tekutinou.“ K otázce dalšího vývoje v této oblasti pak Peter Orechovský říká, že HP v nejbližší době neplánuje žádné zásadní změny.

Pevná konstrukce high-end notebooku Lenovo ThinkPadPodobně jako Dell či HP jsou i laptopy ThinkPad (dnes Lenovo, dříve IBM) známé jako vysoce odolné a trvanlivé. „Nový notebook ThinkPad T400s byl vyvinut tak, aby splňoval požadavky profesionálních uživatelů. Tenké konstrukce bylo dosaženo díky ultratenkému 14,1“ LED displeji, SSD disku a šasi Top Cover Roll Cage druhé generace, které Lenovo poprvé představilo u notebooku ThinkPad X300,“ vysvětluje David Dražan, technical sales manager ze společnosti Lenovo. Roll Cage bylo vytvořeno z vyspělých uhlíkových a skleněných vláken a pomáhá chránit notebook při pádech a nárazech, v mobilním prostředí tak častých. Díky šasi ze zesílených karbonových vláken, která se mimo jiné používají při výrobě rámů kol a při výrobě letounů, je notebook T400s nejen lehký, ale i odolný. Laptopy disponují také ochranou disku, který má kovový obal a je uložen v pružném lůžku. Active Protection System pak ochrání pevný disk notebook v okamžiku, kdy vestavěné senzory detekují situaci, která by mohla zapříčinit jeho poškození. V případě, kdy otřesové senzory detekují neobvyklý náklon, otřesy nebo vibrace, přesune hlavy disku do bezpečné oblasti. Tento systém používá kombinaci hardwarových a softwarových komponent. Klávesnice notebooků ThinkPad jsou nepromokavé a známé jsou odtokové kanálky pod klávesnicí, které slouží pro maximální ochranu komponent proti nechtěnému vylití tekutiny do klávesnice. Odolnost notebooků zvyšují také kovové panty displeje a řada dalších detailů, které nejsou na první pohled patrné, například speciální design gumových podložek, které jsou inspirované kočičí tlapou,“ završuje výčet prvků zvýšené odolnosti manažerských notebooků Lenovo David Dražan. Také ThinkPady procházejí armádními testy, kde jsou vystaveny zátěžovým a teplotním zkouškám.

Hi-end notebooky a rychlé bezdrátové připojení

 Již několik let je u všech notebooků, které přicházejí na trh, zcela běžná WiFi konektivita, nebo alespoň podpora WiFi standardů (IEEE 802.11). Na různých místech se dnes můžeme bezdrátově připojovat k bezpočtu sítí, pohodlně využívat internetu či lokální sítě a uspokojivou rychlostí přenášet i větší objemy dat. Pokud se však při cestování s notebookem chceme připojit k internetu, jsme odkázáni na případné WiFi sítě, které jsou v místě, kde se nacházíme, právě v dosahu a máme k nim umožněn buď volný, nebo autorizovaný přístup. Větší volnost, alespoň teoreticky, nabízí síť WWAN (wireless wide area network), která umožňuje vysokorychlostní mobilní připojení prostřednictvím UMTS/HSDPA (3G). Bohužel v ČR dosud 3G nedoznává většího rozšíření. Uživatelé, kteří mají od svého mobilního operátora SIM kartu s aktivovanými datovými přenosy, tedy zatím mohou s příslušným hardwarovým vybavením (externí modem/mobilní telefon, WWAN modul v notebooku apod.) na většině našeho území využívat jen pomalého připojení pomocí GPRS (downlink do 80 kbit/s), případně rychlejšího EDGE (v praxi se rychlost stahování pohybuje kolem 200 kbit/s). Mobilně se však takto můžeme připojit prakticky ve všech místech pokrytých signálem příslušného mobilního operátora.

Jednou z technologií vysokorychlostního bezdrátového připojení, která se v současné době jeví perspektivně, je WiMAX (Worldwide Interoperability for Microwave Access, definován normami IEEE 802.16). Tento standard umožňuje poskytovatelům připojení distribuovat signál na mnohem větší vzdálenost než v případě WiFi (až na padesát kilometrů při přímé viditelnosti a několik kilometrů v městské zástavbě, kde není spojení s přímou viditelností). WiMAX dovoluje rozdělit vysokou kapacitu připojení (do 75 Mb/s) mezi desítky klientů a všem garantovat stabilní přenosovou rychlost. Standard má zabudovanou podporu řízení kvality služeb (QoS), takže umožňuje provozovat například IP telefonii nebo spolehlivě přenášet video v reálném čase. V letošním roce se významně rozšířil počet měst, ve kterých České Radiokomunikace spustily komerční provoz této bezdrátové technologie. K 1. říjnu to bylo patnáct velkých měst, ještě do konce roku by měl WiMAX měl fungovat v dalších deseti českých městech.

Jak se k této technologii staví výrobci notebooků? (Kdy) najdeme v jejich nabídkách high-end „manažerské“ laptopy již standardně vybavené WiMAX modulem? A jaká ostatní bezdrátová rozhraní tito výrobci standardně implementují do svých nejnovějších notebooků nejvyšší třídy? Také k tomuto tématu se tentokrát vyjádřili pouze tři významní výrobci, mezi jejichž produkty najdeme i mobilní počítače pro nejnáročnější manažerskou klientelu.

Petr Zajíček konstatuje, že Dell již dnes u všech hi-end modelů notebooků nabízí varianty s WiMAX modulem, a je tedy pouze na volbě a zvážení zákazníka, zda si WiMAX při konfiguraci vybere a využije. „Protože konektivita je pro manažerský notebook klíčová, podporují všechny naše hi-end modely připojení k WiFi ve všech existujících standardech, WiMAX, bluetooth a HSPA Broadband. Právě z důvodu odolnosti, designu a ergonometrie, jsou veškerá komunikační zařízení integrována,“ upřesňuje Petr Zajíček z Dellu.

Jak prozradil Peter Orechovský z HP, tento výrobce je v současné době ve fázi zkoumání možností a zájmu zákazníků o využití služby WiMAX, standardně tedy zatím notebooky s podporou této technologie nedodává. Standardem u high-end laptopů Hewlett-Packard je prý naopak bluetooth, bezdrátová síťová karta 802.11 a/b/g/n a u některých typů i zabudovaný HSPA (High Speed Packet Access) modem, který je volitelný pro všechny typy HP EliteBooků.

Lenovo podle slov Davida Dražana vybavuje WiMAX modulem své modely ThinkPad X301a X200, které byly představeny v srpnu letošního roku. Tyto notebooky jsou však zatím dostupné pouze v USA. „Nejnovější model ThinkPad T400s disponuje, kromě ethernetu, bezdrátovými technologiemi WiFi 802.11n, WWAN a Bluetooth 2.1 EDR,“ uzavírá David Dražan.

Poslat na email Tisk Přidat mezi oblíbené TwitterFacebook googleLinkujGoogle BuzzTip redakci