Podobně jako jinde, i v kategorii nejlevnějších laptopů v cenách kolem deseti tisíc korun dochází v souladu s aktuálními trendy a požadavky zákazníků k průběžným produktovým inovacím. Zcela zásadní změny však nabídka cenově nejdostupnějších notebooků doznala během posledního zhruba roku. Na trhu se během této krátké doby jasně vyprofilovala kategorie tzv. mininotebooků či netbooků, tedy malých, vysoce mobilních počítačů s nízkou spotřebou energie, určených především pro poskytnutí přístupu k internetu a práci s nenáročnými kancelářskými aplikacemi. Jejich obliba prudce roste, a nabízí se proto otázka, zda a jak (byť netbooky technicky nelze srovnávat s plnohodnotnými notebooky) z prodejního hlediska ovlivňují kategorii stejně drahých, ovšem větších, těžších a lépe vybavených „low-end“ notebooků. Vyjádření k této problematice stejně jako odpovědi na některé otázky kolem nových technologií a současných možností cenově nejdostupnějších klasických laptopů poskytli čtyři známí výrobci mobilních počítačů.
Netbook láká mobilitou, ale notebook nenahradíPokud z různých důvodů chceme či potřebujeme mít možnost připojit se prakticky kdykoliv a kdekoliv k internetu a relativně pohodlně pracovat s nenáročnými softwarovými aplikacemi, přičemž s sebou nehodláme nosit laptop o mnoho těžší než jeden kilogram, výborně nám poslouží vhodně vybraný netbook. Asi většina zákazníků si netbook pořizuje pro zmíněné účely jako „druhý“ počítač ke svému plnohodnotnému PC či notebooku. V tom případě pak ochotně obětuje pohodlí většího displeje a klávesnice, výkon či optickou mechaniku ve prospěch už uvedených předností miniaturního laptopu. Kromě další skupiny uživatelů – těch, kteří ke své práci skutečně nepotřebují více, než jim nabízí netbook, jsou ještě zákazníci preferující nízkou cenu, kteří z nevědomí o zásadním rozdílu mezi tímto novým typem počítače a tradičním malým notebookem upřednostní netbook. Přestože notebooky a netbooky nemůžeme plně srovnávat, zdá se, že z prodejního hlediska si obě skupiny produktů mohou vzájemně „konkurovat“. V tomto smyslu je však mírně překvapivá rozdílnost komentářů jednotlivých výrobců k dané problematice. Ze slov těch, kteří potvrzují, že oproti dřívějšku pociťují rozdělování poptávky zájemců o mobilní počítač za zhruba deset tisíc korun mezi tyto dvě kategorie, můžeme jasně vyčíst, že nejde o stav, který by považovali za optimální. Není zkrátka žádoucí, aby netbooky konkurovaly zhruba stejně drahým, respektive levným notebookům. Pokud jim však dnes „z koláče“ prodeje ukrajují, mnohdy to zřejmě pramení ze zatím nepříliš dobrého povědomí o rozdílech mezi oběma kategoriemi, a to jak na straně zákazníků, tak prodejců, kteří netbooky nabízejí jako levné notebooky.
Jak říká Lukáš Herout, PR specialista z Asusu, tato společnost přivedla netbooky na český trh v roce 2008. „Od té doby se jim dostává stále větší pozornosti a zájmu veřejnosti. Netbooky jsou malá přenosná zařízení s dlouhou výdrží na baterie určená převážně pro prohlížení webových stránek, přístupu k e-mailu, jednoduchým aplikacím a hrám. Výkonově se opravdu nedají srovnat s klasickými notebooky. V současné době cítíme velký tlak na cenu notebooků/netbooků a zákazníci také déle vybírají. Snažíme se jim vyjít vstříc a co nejvíce snížit cenu zařízení. Díky tomu zákazníci sahají spíše po netbooku, kde naše ceny začínají na pěti tisících korun. Ve srovnatelné cenové kategorii (kolem deseti tisíc korun) zákazníci vybírají spíše podle svých preferencí (design, výdrž na baterie, výkon, hmotnost), ale rozhodně to necítíme jako ‚konkurenční boj‘. Spíše nyní umíme uspokojit potřeby více zákazníků a nabídnout jim přesně to, co hledají,“ vysvětluje Lukáš Herout z Asusu.
Spíše v opačném duchu vyznívá vyjádření marketingového manažera divize PSG ve společnosti HP Petra Trešla k této otázce. „Ano, mininotebooky představují konkurenci plnohodnotných low-end notebooků. Důvodem je zejména cena a také to, že mininotebooky nebo tzv. netbooky nabízí řada firem pod označením notebook, na základě čehož zákazníci očekávají ‚za málo peněz, hodně muziky‘. Určité vystřízlivění je pak čeká po zakoupení takového produktu, protože od něj požadují vlastnosti notebooku, což je zejména dostatečný výkon,” objasňuje Petr Trešl.
Podobně záležitost komentuje Jiří Horák, country manager z Toshiby. „Vliv netbooků na prodej všech notebooků je jistě znát. Je zejména na nás výrobcích, abychom netbooky zákazníkům správně prezentovali jako ‚druhý‘ notebook v rodině, který je určen především na připojení k internetu a pouze základní využití, například prohlížení fotek. Notebook potom musí být prezentován jako plnohodnotné zařízení, na kterém je možné dělat seriózní práci bez omezení velikostí displeje nebo výkonem.“
Ze slov zástupce společnosti Lenovo Petra Berounského jasně nevyplývá, nakolik tento výrobce pociťuje vzájemné „konkurování“ diskutovaných produktových kategorií. Každopádně ale poskytnuté vyjádření potvrzuje perspektivnost mininotebooků: „Netbooky představují novou řadu produktů, která nabízí uživatelům jiné možnosti než notebooky. Jedná se tak o ideální doplněk k plně vybaveným notebookům, ale i o produkt, který poptává zcela jiná skupina uživatelů než notebooky. Z prodejního hlediska představují možnost, jak dále zvýšit zisky firem, do budoucnosti se také proto počítá s vývojem netbooků.“
SSD a displeje s LED podsvitem i u low-endů? Solid-state drive namísto pomalejšího a zranitelnějšího pevného disku, energeticky úspornější a kvalitnější LED podsvícení namísto fluorescenčních CCFL trubic v případě displeje. Tyto a jiné inovace jsou dnes běžné u notebooků, kde cena hraje až druhořadou roli. Jak je to s podobnou výbavou, nebo vyhlídkami na ni, v kategorii notebooků, u nichž je naopak co nejnižší cena prioritou? Konkrétně tedy, kdy se i v kategorii klasických low-end notebooků dočkáme SSD jednotek a displejů s LED podsvícením?
„V současné době neplánujeme u low-end notebooků SSD disky,“ říká Lukáš Herout z Asusu. „Je to způsobeno několika faktory, mezi které patří stále vysoká cena SSD disků, jejich malé rozměry a samozřejmě také názory našich zákazníků, kteří u low-end notebooků nejeví o SSD disky zájem. LED podsvícení se stále více dostává do popředí a samozřejmě ani Asus nestojí stranou a implementuje tuto technologii do většiny svých notebooků a netbooků, které přicházejí v těchto dnech na český trh. Začátkem prázdnin jsme uvedli na trh novou řadu notebooků s názvem K Series, která zahrnuje jak low-end, mainstream, tak multimediální notebooky. Všechny modely z této řady používají LED podsvícení, díky čemuž dosahují vyššího jasu a kontrastu a zároveň jsou energeticky hospodárnější,“ vysvětluje Lukáš Herout.
HP u svých notebooků, včetně některých low-end modelů, podle slov Petra Trešla LED podsvícení používá. „SSD disky se zatím montují do zařízení kategorie mininotebook nebo do dražších modelů pro korporátní klientelu, kde je kladen důraz na výdrž provozu na baterie. Důvodem je stále vysoká cena SSD,“ říká i Petr Trešl z HP.
„Naše nové levné notebooky IdeaPad U350 nabízejí LED podsvícení už dnes, zakoupit lze i variantu s SSD disky (až 256GB), která je už ale samozřejmě dražší,“ komentuje nabídku společnosti Lenovo David Dražan.
A konečně, zcela přímou a jasnou odpověď na položenou otázku má Jiří Horák z Toshiby: „Předpokládám, že nástup SSD do levných notebooků přijde nejdříve za dva roky. Stejná situace bude pravděpodobně i u LED displejů.“
Co není v notebooku, najdeme (možná) v doku Pokud si pořizujeme nový notebook v ceně kolem deseti tisíc korun, pravděpodobně se budeme muset smířit s určitými omezeními, a to buď v oblasti výkonu, nebo výbavy. V případě, že nám, třeba v budoucnu, nebude líto ještě jisté další investice do tohoto počítače (někdy není ani té potřeba), můžeme některé „nedostatky“ odstranit, či alespoň dostatečně vykompenzovat. Jaké jsou u nejnovějších low-end notebooků různých značek možnosti rozšiřování prostřednictvím dokovacích stanic či replikátorů portů a jak je to s kompatibilitou těchto doplňků v rámci celých portfolií notebooků těchto značek?
Asus Lukáš Herout, PR specialist
Port pro dokovací stanici využíváme pouze u business a high-end modelů. V současné době je většinu příslušenství možné připojit přes USB, FireWire, eSATA či Express Card, kterými Asus vybavuje své notebooky. Snažíme se pokrýt potřeby svých zákazníků a uvádíme na trh stále nové produkty, ze kterých si vybere určitě každý. HP Petr Trešl, marketingový manažer
Máme například USB dokovací stanici, která poskytuje služby, jako je síťová konektivita, audio či video, a současně slouží jako USB hub. Toto příslušenství je kompatibilní se všemi notebooky HP i s produkty konkurenčními.
Lenovo David Dražan, technical sales manager
U úplných low-endů nabízíme USB 2.0 Lenovo Enhanced Port Replicator, který obsahuje 5× USB 2.0, VGA out, LAN připojeni (pres redukci z USB) a audio in/out. U spotřebitelských low-end notebooků nepředpokládáme firemní využití, a proto je nabídka omezená na již zmíněný USB port replikátor. U plnohodnotných pracovních nástrojů řady Think je nabídka celkem tří druhů docků / port replikátorů, které jsou napříč řadami v drtivé většině kompatibilní, stejně jako napájecí adaptéry a jiné příslušenství (přídavné baterie, rámečky na druhý disk apod.).
Toshiba Jiří Horák, country manager
Máme již dva roky v nabídce USB port replikátor – Toshiba Dynadock. Ten je aktuálně ve své třetí generaci, která umožňuje například využití až tří displejů, nabíjení externích zařízení přes USB nebo audio 7.1 přes S/PDIF výstup. Jelikož se jedná o produkt připojený přes USB 2.0, lze jej využívat se všemi notebooky Toshiba a samozřejmě i s notebooky konkurenčních výrobců.
|