AOC GK500 – Klape to, šlape to. Dobrá mechanická klávesnice za skvělou cenu (RECENZE)

 

GK 500 250pxJste nenáročný hráč počítačových her, ale zároveň si potrpíte na kvalitu? V takovém případě vás klávesnice AOC GK500 rozhodně mile překvapí. Podsvícená bestie mezi mechanickými klávesnicemi nabízí velmi kvalitní hliníkové zpracování rámu, lineární řešení spouštěčů, řadu možností přizpůsobení klávesnice a mnoho dalšího. Máte pocit, že v rukou držíte opravdu kvalitní kousek. Pojďme si klávesnici od AOC probrat podrobněji, ať víte, co od ní skutečně očekávat.

Pocity při prvním zapojení

Po prvním zapojení se na vás rozsvítí celá klávesnice jako na kolotočích. Až jsem z toho byl mírně zaskočen. Ale v pozitivním slova smyslu. Dopředu nepotřebujete nic instalovat. Jen připojit USB kabel do počítače a jste připraveni ponořit se ještě hlouběji do vaší oblíbené hry. Chvilku jsem se s klávesnicí sžíval, ale po asi půl hodince jsem neměl s jejím používáním větší problémy. Příjemná na úhozy, dobrá odezva (pouhá 1 ms) a kvalitní hliníkové tělo. To vše mě upřímně učarovalo. Zejména když přihlédnu k ceně, za kterou se klávesnice nabízí.

Pak jsem si řekl: „Co ještě bych z té klávesnice mohl dostat?“. Zjistil jsem, že AOC si přichystalo navíc tzv. G-menu pro všechny produkty ze své herní série. Okamžitě jsem program nainstaloval a pustil se do všech možností přizpůsobení a nastavení. Co všechno si můžete pozměnit si rozebereme níže. Ale věřte, že je toho na klávesnici docela dost. Mohu říct, že na první pohled se mi AOC GK500 opravdu zalíbila. Neobjevil jsem v podstatě žádné mínus. Snad jenom to, že není bezdrátová, což ale v této cenové hladině asi nikdo ani neočekává.

Tichá zbraň se skrývá v minimalistickém těle

Opravdu krásná klávesnice. Jinými slovy tuto periférii nazvat nemůžu. Jestli je něco, co se skutečně povedlo, tak je to v tomto případě rozhodně vzhled. Jednoduché, čisté, černé provedení v hliníkovém těle. Víc nepotřebujete. Prim hrají podsvícené klávesy. Díky RGB modelu s až 16,8 miliony barev z nich dokážete dostat barevné přechody jaké neuvidíte ani na obraze v galerii.

Vše doplňuje odnímatelná opěrka na zápěstí. V mém případě byla naprostou nutností, protože jinak mě ruce po chvilce bolely. Pravděpodobně díky výšce jednotlivých tlačítek. Sympatické je řešení opěrky. Stačí ji přiložit ke klávesnici a díky zabudovaným magnetům dojde k okamžitému spojení. A nemusíte se bát. Magnety jsou silné tak akorát, takže i kdybyste se při hraní rozohnili, nedojde k rozpojení.

Rozměrově je na tom GK500 standardně. Najdete zde i numerickou klávesnici, a přesto má klávesnice pouhých 192 X 37 X 433 mm a váží lehce přes jedno kilo. Zvolený hliníkový rám má na váze největší podíl. Z mého pohledu působí ale těžší produkt lépe. Máte pocit, že skutečně něco držíte. Něco vašeho. Něco, k čemu si vytváříte během postupného používání až osobní vztah. A to jsem si u tohoto nástroje dokázal představit.
GK500 byla ve výsledku hezkým prvkem na mém pracovním stole. Vše působilo prémiovým dojmem, i když jsem věděl, že cenově se vedle špiček v oboru pohybujeme úplně v jiných vodách, během psaní a hraní jsem na to rychle zapomněl.

Bluetooth tady nenajdete, za to vám klávesnice vydrží opravdu dlouho

Klávesnici připojujete jednoduše přes USB kabel. Pokud jste hledali spíše Bluetooth řešení, musím vás zklamat. Je sice pravda, že v dnešní době se stále více rozšiřují i Bluetooth mechanické klávesnice s nízkou hodnotou odezvy, to se ale bavíme o úplně jiných částkách. Pokud vám tedy nevadí, že na vašem stole bude zavazet jeden kabel navíc, není to žádný problém. Drát je navíc pozlacený a pletený pro maximální životnost.
Výrobce se navíc pyšní výdrží kláves až 50 milionů úhozů. Tady budeme muset AOC věřit, protože tak dlouho jsem neměl možnost GK500 testovat. Jedno je ale jasné. V AOC chtějí, aby byla klávesnice vašim společníkem na několik let. Ať už je to díky kvalitnímu hliníkovému rámu, pozlacenému pletenému kabelu nebo právě životnosti jednotlivých kláves.

Jak je to s jednotlivými spínači? Klap, klap…

AOC GK500 disponuje tzv. lineárními spínači Cherry MX Red. Výhodou je, že se pohybují konstantní rychlostí, nemají hmatovou odezvu a zajišťují nejrychlejší komunikaci s počítačem. Zejména proto jsou lineární spínače mezi hráči nejoblíbenější. Rychlost odezvy je pouhá 1 ms, což je pro hráče her klíčové. Může se jednat o rozdíl mezi vítězstvím a porážkou. Zabitím a být zabit. Ukořistěným mobem a ztrátou času.AOC gk500 blue switches front key visual. 250px
Odezva byla opravdu znát. Když jsem připojil zpět svou běžnou kancelářskou klávesnici, byl jsem v šoku. Nebyl jsem na takový rozdíl vůbec zvyklý. Ale pro hráče her, kteří již v minulosti mechanickou klávesnici vlastnili, nebude tato hodnota žádným překvapením. Pouze standardem v oboru. Hodně tedy záleží na tom, co od nové periférie očekáváte. Sám jsem byl ale mile překvapený a při hraní her jsem pocítil lepší výkony.
Obrovskou výhodou je možnost naprogramovat si všechna tlačítka zvlášť. Ať už k nim přiřadíte jinou funkci nebo jim přidělíte rovnou nějaké makro, s nastavením si opravdu můžete vyhrát. Díky tomu klávesnici využijí nejen hráči, ale také například editoři videí, střihači, designéři, grafici apod.

Poladit si můžete i barevné podsvícení. Je zde 11 různých módů problikávání + si můžete namíchat barvu přesně podle vašich představ. Pokud si na světýlka potrpíte, vaše tužby budou bezpochyby naplněny.
Co je pro hráče důležité jsou určitě funkce N-key Rollover a Anti-ghosting. N-Key Roller zajistí, že všechny vaše příkazy budou zaregistrovány správně. U levnějších klávesnic se totiž může stát, že klávesnice nezvládá několik úhozů současně. Naopak tato funkce umožňuje detekovat vstup z každé klávesy samostatně bez ohledu na to, kolik jich je zrovna stisknutých.

Anti-ghosting zase poskytuje jistotu, že pokud stisknete omylem sousední klávesy, nebudou zaregistrovány a předá se pouze příkaz, který jste měli v úmyslu provést. Dnes již standard, ale rozhodně důležitý prvek. Občas jsem měl pocit, že se s tím klávesnice bije, ale to jen v případě, že jsem se opravdu netrefil do jedné specifické klávesy a GK500 se musela rozhodnout, co jsem vlastně chtěl.

Není to jen o spouštěčích. Důležité jsou i další vychytávky

Některá tlačítka pod sebou ještě skrývají funkční a multimediální ovládání. Stačí, když podržíte tlačítko Fn, které odemkne další funkce. Nejedná se však o nějak převratné možnosti, které byste neznali. Hovoříme tady o klasickém nastavení hlasitosti, spuštění / pozastavení přehrávání, přeskakování mezi písničkami, snížení / zvýšení intenzity podsvícení atd.

Zajímavá je však funkce Windows lock. Můžete si jednoduše deaktivovat tlačítko Windows, abyste předešli zbytečnému vyrušování během herního zážitku. Každému z nás se stalo, že omylem klikl na tlačítko se symbolem 4 oken, které ho poslalo rovnou na plochu. Jsou to ztracené vteřiny, kvůli kterým prohrajete souboj. S tím se ale rozlučte. Funkce je tak příjemným zpestřením možností klávesnice.

G-Menu nabízí řadu zajímavých funkcí

Jak jsem již zmiňoval, AOC si připravilo pro kousky ze své série pro hráče speciální program s názvem G-Menu. Jednoduše jej stáhnete na stránkách výrobce a nainstalujete.
Po spuštění vám budou svítit jednotlivé produkty, které máte z řady AOC gaming připojené. V mém případě to byla pouze klávesnice.

V menu klávesnice najdete celkem 4 možnosti. Jedná se o přizpůsobení, citlivost, Light FX a synchronizace Light FX.

Přizpůsobení vám dává možnost naprogramovat jednotlivá tlačítka nebo k nim přiřadit různá makra. Navíc je zde tzv. Režim hra. Tady můžete deaktivovat různé kombinace tlačítek jako je např. ALT+TAB, ALT+F4, Windows tlačítko a přepnout WASD.

V citlivosti si nastavíte rychlost dotazování, prodlevu před opakováním a rychlost opakování. To znamená, když zmáčknete a podržíte například tlačítko „A“, jak rychle se bude písmenko A opakovaně zaznamenávat a jaká bude prodleva mezi stisknutím a prvním opakováním. Standardě je to u kláves cca 3 ms. Tady můžete prodlevu snížit klidně na 0. To jsem ocenil zejména při dlouhém mazání textů pomocí Backspace, posouvání v textu pomocí šipek atd.

Následuje menu Light FX. Zde nastavíte režimy problikávání. Patří mezi ně například statický režim, pulz, reakce, zvlnění, paprsek, blikání atd. Můžete si také nastavit zcela vlastní styl. Rovněž si zde zvolíte barvu, jas, tempo pulzování a časovač, který podsvícení klávesnice po určitém čase nepoužívání vypne.
Nakonec ještě synchronizace Light FX, kde je to ve zkratce taky primárně o barvičkách.
Jednotlivé profily a makra si pak můžete ukládat, exportovat i importovat. Takže když byste v budoucnu například měnili klávesnici, nastavení mohou v klidu jít s vámi.

Závěr

Velmi příjemná a kvalitní klávesnice, která jednoznačně ve své cenové úrovni vyniká hezkým zpracováním, řadou vychytávek a možností a přehledným ovládacím G-Menu. Jako vstup do světa mechanických klávesnic bych ji s klidným srdcem doporučil každému zapálenému gamerovi, kterému nevadí drátové připojení a nepotřebuje úplnou špičku v oboru. Myslím, že každý, kdo ví, do čeho jde, bude potěšený s touto kráskou. Za mě určitě skvělý kousek a těším se, co ještě AOC ve své gaming řadě vymyslí.

Michal Prokeš

Cena 1799 Kč.

+

- Lineární spínače Cherry MX Red.
- Latence pouhá 1 ms.
- Možnost naprogramovat jakékoliv tlačítko zvlášť + makra.
- 16,8 milionu barev RGB.
- Pletený kabel a pozlacený USB konektor.
- Magnetická odnímatelná opěrka zápěstí.
- Cena.

-

- Jednotlivé klávesy jsou vyvýšené a mohou vás z toho bolet ruce.

 


Poslat na email Tisk Přidat mezi oblíbené TwitterFacebook googleLinkujGoogle BuzzTip redakci