Kancelářské monitory dneška i zítřka

LCD panelDoba se mění, zatímco ještě před několika lety výrobci monitorů u svých nových produktů zcela logicky vyzdvihovali především přednosti a technické parametry, které souvisí s kvalitou obrazu,  případně pohodlí práce s monitorem, dnes je tomu jinak. U novinek uváděných na trh se často nejdříve dovídáme o tom, jak moc jsou „zelené“, jaké nabízejí úsporné režimy, kolik ušetří energie, jaké ekologicky recyklovatelné a recyklované materiály jsou použity při výrobě a kolika certifikacemi je to vše doloženo. Výjimkou nejsou ani tiskové zprávy, ve kterých již další parametry představovaných novinek ani nebývají uvedeny. Zdokonalují vůbec ještě výrobci své produkty i v jiných ohledech než jen ve snižování příkonu a negativního dopadu na životní prostředí? Samozřejmě že ano, i některá z těchto vylepšení jdou nakonec ruku v ruce se zlepšením uživatelského komfortu (někdy ovšem naopak), jiná zase se zvýšením obrazové kvality. Jen slova green či eco se v současné marketingové terminologii usadila na nejnápadnějších horních příčkách žebříčku pojmů, které dnes mají lákat zákazníky. Podívejme se tedy spolu s výrobci kancelářských monitorů na hlavní současné inovace a trendy v této kategorii, a to i bez „zelených brýlí“.

Dotekové displeje – (kdy) přijdou do kanceláří?

dotekový displejJedním z přínosů nového operačního systému od Microsoftu je podpora dotekového ovládání. Vzhledem k očekávanému všeobecnému rozšíření Windows 7 můžeme soudit, že si tento doplňkový způsob ovládání PC najde řadu příznivců a doteková technologie dozná širšího uplatnění než doposud. Pracovat celý den s počítačem jen pomocí klávesnice a dotekové obrazovky by samozřejmě bylo velmi nepohodlné, nicméně situace, kdy potřebujeme v aplikaci něco rychle ukázat, posunout, přepnout, potvrdit, nastávají často. Provést některé úkony přímo rukou na obrazovce přitom může být někdy mnohem pohodlnější a rychlejší než pomocí myši. Nakolik velkou oblibu mezi uživateli si dotekové ovládání aplikací na běžném PC získá, je zatím samozřejmě otázkou, v každém případě k využití těchto možností potřebujeme speciální monitor. Jak se dnes tedy k dotekové technologii u stolních monitorů staví jejich výrobci? Mohou již nabídnout dotekové kancelářské modely, nebo uvažují o jejich zařazení do svého výrobního programu? V jakém časovém horizontu?

Acer představí dotykový displej na českém a slovenském trhu ještě před Vánoci. „Bude se jednat o monitor T230 s úhlopříčkou 23", rozlišením Full HD 1920×1080, s kompletní konektivitou včetně HDMI a možností výškového nastavení i otáčení kolem vlastní osy,“ říká Miroslav Kolář z Aceru a dodává, že tento monitor je potřeba navíc připojit pomocí USB kabelu, další instalace není nutná.

Naproti tomu společnost BenQ podle tvrzení jejího produktového manažera Karla Kosa o uplatnění dotykové technologie v kancelářských monitorech neuvažuje. Tedy do dvou let prý rozhodně ne.

Marketingový manažer z HP Petr Trešl pak konstatuje, že tento výrobce se bude tomuto způsobu ovládání věnovat pouze u vybraných segmentů trhu. „O dotekovém ovládání uvažujeme pouze u tablet PC, touchsmart PC nebo pokladních systémů, u business monitorů pro kancelářské aplikace by dotykové ovládání, tj. máchání rukou osm hodin denně místo klikání myší bylo značně nepohodlné,“ komentuje plány HP a vyjadřuje pohled na možnosti využití technologie dotekových monitorů v kanceláři Petr Trešl.

multi-dotekový displej iiyamaTento názor na užitečnost dotekového monitoru pro kancelář naštěstí nesdílejí všichni výrobci. „My v současné chvíli již takovéto monitory vyrábíme a právě nyní je uvádíme na trh,“ říká Roman Ochodek, produktový manažer pro značku iiyama ve společnosti ATComputers. „Náš 21,5“ Multitouch nese označení T2250MTS a má infračervené převaděče a přijímače kolem svého obvodu. Podporuje multitouch gestures (mnohodotyková gesta). Můžete používat dva prsty najednou k zoomování webových stránek a fotografií, otáčet obrázky, a dokonce kreslit linky v programech, jako je například Microsoft malování.“ Roman Ochodek dále upřesňuje, že v otvoru na spodní hraně monitoru je umístěno pero, které je však navrženo jen pro skutečně precizní operace. „Po většinu času budete chtít používat prsty, obdobně jako na ipodu nebo ipod touch. Já osobně se domnívám, že v dotekovém ovládání jako takovém je budoucnost,“ doplňuje Roman Ochodek.

„LCD panely NEC jsou díky své spolehlivosti a dlouhému životnímu cyklu jednotlivých modelů oblíbeny u našich partnerů s přidanou hodnotou, kteří již několik let dotekovou technologii nabízejí. Primárně se pro nás tedy nejedná o něco nového. Již nyní mají možnost naši zákazníci tuto technologii na LCD panelech NEC využít,“ uzavírá Radek Pospíšil, sales & marketing manager ze společnosti NEC.

Nové (zelené i nezelné) technologie a trendy

stojanNa jaké technické parametry, výbavu či jiné vlastnosti, kromě snižování energetické náročnosti a obecně kromě „green“ vlastností, se dnes výrobci nejvíce zaměřují při vývoji nových monitorů určených primárně pro kanceláře? A jaká (technologická) řešení naopak v této kategorii mohou nabídnout těm zákazníkům, kteří při výběru LCD pro své koncové stanice na prvním místě zohledňují maximální energetickou úspornost?

Acer se podle slov Miroslava Koláře (sales and product marketing peripherals) zaměřuje kromě energetických parametrů monitorů na jejich další důležitou vlastnost, kterou je ergonomie. „Představujeme více modelů B serie s lepšími ergonomickými parametry, tak aby si zákazník mohl monitor přizpůsobit svému pracovnímu místu. Monitory je možné koupit v úhlopříčkách 17" až 27", vybrané modely jsou doplněny USB porty, které spolu s technologií Display Link umožňují zapojení až šesti monitorů. Další výhodou monitorů B serie je garance Zero Bright Dot, kdy zákazník v případě ‚svítícího bodu‘ má nárok na výměnu monitoru,“ vysvětluje Martin Kovář. „Další novinku představují panely s LED podsvícením, které mimo nízké spotřeby poskytují vyšší kontrast a věrnější barvy. LED monitory najdeme v S serii (Slim line) a dále v řadách V serie a B serie. V neposlední řadě pak zdokonalujeme prodejní a poprodejní podporu. Prodejní podpora spočívá například v možnosti EPEAT certifikátu k vybraným modelům monitorů B serie. Poprodejní podporu zajišťuje brněnské servisní centrum, které v případě závady monitoru poskytne rychlé vyřešení servisního případu.“ K řešením, která může Acer nabídnout uživatelům požadujícím co nejméně energeticky náročné produkty, říká Miroslav Kolář následující: „Energeticky úsporné monitory najde zákazník v řadách V serie a B serie. Snížení spotřeby je zde dosaženo použitím dvou lamp namísto čtyř pro podsvětlení displeje. Další kategorií jsou LED monitory, které nižší spotřeby dosahují díky nízké spotřebě samotného LED podsvícení. Oba modely jsou navíc vyrobeny pouze z recyklovatelných materiálů. U monitorů s podsvícením pomocí lamp se hodnoty příkonu při práci pohybují od 17 W u 19" širokoúhlého až po 30 W u 24" širokoúhlého monitoru, u monitorů s LED podsvitem je to v případě 19" modelu 15 W a u 24" monitoru 18 W,“ upřesňuje Miroslav Kolář.

24Jak tvrdí Karel Kos z BenQ, obecně lze říci, že tento výrobce se snaží vyhovět všem potřebám, jež jsou kladeny na monitory pro kancelářské použití. „Portfolio je velmi široké. Nabízíme LCD s klasickým CCFL i LED podsvitem, poměry stran obrazu 5:4, 4:3, 16:10 či 16:9, úhlopříčkami od 17 do 24“, vstupem DVI, HDMI, nebo pouze analogovým, pokud nemá zákazník velké požadavky. Zabýváme se také produkcí počítačů vše v jednom, což je v podstatě monitor s počítačem. Dalšími prvky mohou být samozřejmě již standardní zabudování webových kamer či reproduktorů, ve druhém kvartálu letošního roku jsme představili monitory se zavedeným televizním tunerem, což sice není standardní požadavek na pracovní monitor, ale věřte, že tento prvek je velmi vítán.“ Výčet parametrů a výbavy, na které se BenQ při vývoji svých kancelářských monitorů zaměřuje, doplňuje Karel Kos informacemi o řešení pro uživatele, kterým jde zejména o nízkou energetickou spotřebu monitoru: „z hlediska technologie můžeme především nabídnout LED podsvícení, které je velice úsporné (u 19” monitoru je provozní spotřeba elektrické energie až o polovinu nižší).“ Pro příklad uveďme konkrétní hodnoty příkonu, který u 22“ monitoru BenQ s LED podsvitem dosahuje 24 W, zatímco u stejně velkého modelu BenQ s klasickým podsvícením je to 45 W, podobně 24“ panel s LED spotřebuje 28 W, 24“ model s trubicemi 49 W. Karel Kos také prozradil, že výrobce již na první polovinu roku 2010 chystá kompletní přechod na technologii LED podsvícení, což by mělo znamenat snížení spotřeby energie monitorů BenQ o třicet až padesát procent.

„Zaměřujeme se na ergonomii monitoru týkající se uživatelského nastavení (náklon, výšková seřiditelnost apod.) a použití dražších typů obrazovek (PVS/IPS nebo nejnovější revize TN panelů), dále pak na balíčky na vylepšování standardní záruky na tři roky on site nebo pět let on site apod.“, říká k inovacím v kategorii kancelářských monitorů Petr Trešl z HP. K otázce, nakolik energeticky nenáročné monitory může HP v současnosti nabídnout, Petr Trešl uvádí: „Naše monitory dosahují příkonu cca 25 W, nižší hodnoty jsou při současných technologiích dosažitelné jen na úkor snížení kvality podsvětlení a tomu se HP bude do příchodu nových technologií vyhýbat.“

iiyama T2550mts s dotekovým displejem Iiyama v nabídce monitorů určených pro kancelářské využití stále podle slov Romana Ochodka udržuje 19“ modely ve formátu 5:4 a také 22“ modely v klasickém formátu obrazu 16:10. „Tyto typy také nabízí funkci Pivot, která je pro využití těchto monitorů velmi žádoucí. S ohledem na nastartování obecného trendu transformace z formátu 16:10 k 16:9 má iiyama samozřejmě v nabídce také tento formát. Avšak u ryze pracovních monitorů na Full HD nehrajeme, protože uživatel jej pro kancelářskou práci v podstatě nepotřebuje. V této oblasti nám spíše záleží na dobrých pozorovacích úhlech, funkci Pivot, polohovatelnosti, variabilitě a dobrém podání barev,“ upřesňuje Roman Ochodek. „Velmi aktuální téma energetické úspornosti monitorů řeší iiyama pomocí funkce Eco Mode. Všechny nové modely iiyama, nejen ty kancelářské, jsou vybaveny režimem Eco, který redukuje spotřebu elektrické energie. Například 22“ monitor E2208HDS má hodnotu příkonu 25 W v běžném pracovním režimu, za použití funkce Eco pak ještě nižší. Trend je takový, že nadále budeme nabízet monitory s ještě menším odběrem energie,“ doplňuje Roman Ochodek.

madlo v zadní části monitoru usnadňuje jeho instalaci i přenášení„Vedle ‚green‘ zaměření vidím u produktů NEC zásadní pokrok v technických vlastnostech a inovacích, které se týkají zejména ergonomie, konektivity a v neposlední řadě rovněž ve škále produktového portfolia,“ konstatuje Radek Pospíšil. „Naše série EA, ale rovněž E nabízí veškeré možnosti mechanického nastavení panelu pro dokonalou ergonomii na pracovišti. V další řadě je to již zmíněná konektivita, která je aktuálně inovována začleněním vstupu Display Port. Stále však myslíme na zpětnou kompatibilitu s D-Sub, případně DVI vstupem. Z dalších ‚dnes již samozřejmostí vyššího standardu‘ jmenujme USB hub a aktivní reproduktory, které mohou zefektivnit práci. Možná by bylo dobré zmínit nové poměry stran matric LCD panelů, 16:9, místo 16:10. Tyto produkty samozřejmě nabídneme rovněž. Záměrně však v tomto kontextu zmíním konzervativnost NEC, kde vidím naši výhodu v tom, že stále nabízíme produkty v poměru stran 5:4 (1280×1024 pixelů), a to s nejnovějšími technologiemi.“ Také Radek Pospíšil se vyjadřuje k energeticky úsporným řešením: „V této oblasti je k dispozici celá řada technologií umožňujících dosáhnout optimální úspory elektrické energie. Nejvýznamnější měrou se na těchto úsporách podílí právě technologie podsvitu. Aktuálně jsou k dispozici dvě řešení. Jedno spočívá ve snížení počtu podsvětlovacích trubic (například na dvě trubice), druhým řešením je použití LED diod jako zdroje světla. Pro srovnání uvedu příklad. Aktuálně nabízený model 22“ LCD panelu se čtyřmi CCFL trubicemi má v provozním stavu příkon 39 wattů, stejně velký model se dvěma trubicemi spotřebuje 26 wattů. 22“ novinka, vybavená LED podsvitem, kterou přivítáme každou chvíli, bude mít příkon v plném pracovním režimu pouhých 18 wattů,“ prozradil Radek Pospíšil.

Poslat na email Tisk Přidat mezi oblíbené TwitterFacebook googleLinkujGoogle BuzzTip redakci