Partner webu

Server housing od Casablanca.cz

Recenze: Bezdrátové ovládání RFSET-SDWK-Z1 firmy Elko EP

Elko1Současné domy jsou stále více „našlapané“ elektronikou. Jistě, dálkové ovládání vrat od garáže jsme znali již v minulém století, škoda ovšem, že většinou jen z filmů západní provenience. I u nás byli kutilové, kteří si podobné věci stavěli „na koleně“, problém většinou byl s vysílači a přijímači a hlavně se spolehlivostí. Dnes se těmto prvkům inteligentních instalací věnuje více firem a je z čeho vybírat. Jednou z nich je také společnost Elko EP sídlící v Holešově, která aktuálně má 7 poboček – na Slovensku, v Maďarsku, v Polsku, v Rusku, na Ukrajině, v Rumunsku a nejnověji v Německu.

Do redakce se nám na otestování dostal základní kompletní set pro dálkové bezdrátové ovládání s označením RFSET-SDWK-Z1. Jeho součástí jsou dva tzv. jednofunkční přijímače nazývané aktory, jeden pro spínání (RFSA-11B) a druhý pro stmívání (RFDA-11B). Jako vysílač slouží buď nástěnný ovladač (RFWB-20/G) v designovém provedení Logus 90, nebo ovladač ve formě klíčenky (RFK-40).
Elko2

Takové testování je možné provádět buď na nějaké provizorní testovací sestavě, jakou si možná pamatujete z fyziky na škole, nebo – a to je tento případ – v provozu. Dostal jsem se jako podnájemník do bytu, kde mám v jednom pokoji patro na spaní. Předchůdci vyřadili z provozu vypínač za dveřmi pro hlavní osvětlení a lustr se rozsvěcuje pomocí vypínače na šňůře visící cca ½ metru dolů od lustru. Není to vůbec pohodlné, nemůžete si rozsvítit hned po příchodu do pokoje, ale tápat na schody do patra a hledat potmě vypínač. Chtěl jsem to řešit zapojením jako u schodišťových vypínačů, ale pohořel jsem na tom, že žádný prodávaný vypínač na šňůru není přepínačem. Až teprve, když se mi dostala do rukou zmíněná sada, svitla naděje. Pravda, obyčejné vypínače by byly levnější, ale pohodlí je pohodlí.
Elko3

Návody na umístění aktorů počítají s tím, že je nainstalujete do montážní krabice pod vypínač. Zde nastala první komplikace, protože použitá krabice kvůli tenké stěně byla příliš mělká. To ale nevadí, ovládání je radiové, takže aktor může být umístěn až u lustru, v místě, kde se připojuje lustr na vedení ze stropu. Zde by mohl být problém, kdyby celý kryt připojení byl kovový a uzavřený, což v mém případě naštěstí nebyl. Samotné připojení je jednoduché, pokud se však nevyznáte v rozvodech elektriky, rozhodně doporučuji si na instalaci pozvat odborníka s patřičnou kvalifikací vyhlášky 50/78 Sb. Pak si ještě zbývá pohrát s naprogramováním – sladěním vysílačů a přijímačů. Naštěstí v dodávaném návodu to je dost polopatisticky vysvětleno, takže ani zde by neměl nastat žádný problém. Nástěnný ovladač jsem mohl nainstalovat na původní vypínačovou krabici u dveří, teoreticky by mohl být kdekoli jinde na zdi, protože jej tvoří jen ta část, která u normálních vypínačů vyčnívá nad rovinu zdi. Protože lustr je tvořen ze čtyř halogenových žárovek, je na něj možné použít i stmívač, který byl v sadě, takže jsem si ho samozřejmě také vyzkoušel. Vše fungovalo na první zapojení.

Vysílače jsou napájeny dodávanými knoflíkovými bateriemi CR2032, jak dlouho vydrží, to netuším, ale nemyslím, že by to bylo méně než rok. Přijímače mají napájení přímo ze sítě, takže ty jsou v chodu stále.

Elko EP vyrábí mnoho variant těchto bezdrátových prvků, takže se dají použít na mnoho způsobů. Kromě zmíněného ovládaní světel, je možné ovládat i jiné spotřebiče, k dispozici jsou ovladače okenních rolet, různé detektory pohybu, kouře, apod.
Více najdete na www.elkoep.cz, včetně aktuálních cen.


Poslat na email Tisk Přidat mezi oblíbené TwitterFacebook googleLinkujGoogle BuzzTip redakci
 
CAD - online trafika